AKTUALNOŚCI

CZY MOBILNY DOWÓD OSOBISTY JEST BEZPIECZNY?

25 WRZEŚNIA 2018

Smartfonów używa w Polsce bardzo dużo osób. Coraz chętnie korzystamy z różnego rodzaju mobilnych rozwiązań. Przez Internet korzystamy już z bankowości i wielu innych udogodnień. Od niedawna za pomocą telefonów możemy używać także dowodu osobistego. Jak działa mobilny dowód osobisty i czy ta usługa jest bezpieczna? Poznaj szczegóły tego udogodnienia.

mobilny dowod osobisty

Co to jest mobilny dowód osobisty?

Dnia 25 lipca bieżącego roku w życie weszła nowelizacja ustawy o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej. Te zmiany pozwoliły z kolei na wprowadzenie przepisów, które umożliwiają Polakom potwierdzanie swojej tożsamości przy użyciu smartfona w pewnych sytuacjach. Korzystanie z mobilnego dowodu osobistego jest możliwe dzięki rządowej aplikacji mObywatel. Jej pobranie jest proste, znajdziemy ją sklepach Google Play czy App Store. Aby korzystać z możliwość aplikacji mObywatel, musimy posiadać Profil Zaufany. Jesteś ciekaw, jak go stworzyć? Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania.

Chcesz spróbować tego rozwiązania? Na początku należy utworzyć Profil Zaufany, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Następnie pobierz bezpłatną aplikację mObywatel na swojego smartfona i ustal hasło - pamiętaj, aby użyć różnych wielkości liter oraz znaków specjalnych w celu zachowania bezpieczeństwa. Następnie aktywuj aplikację przez zalogowanie się Profilem Zaufanym. W kontaktach prywatnych znajdziesz mTożsamość, która umożliwi Ci skorzystanie z mobilnych dokumentów.

Dowód ma pomóc nam w sytuacji, w której zapomnimy tradycyjnej formy dokumentu. Za pomocą mobilnego dokumentu możemy potwierdzić swoją tożsamość w sytuacjach, które nie mają charakteru prawnego. Co to oznacza? Za pomocą Dokumentu potwierdzimy swoją tożsamość, na przykład na siłowni, w bibliotece czy sklepie. Ta forma nie upoważnia nas jednak do zawarcia umowy w banku czy innej instytucji. Zastanawiasz się, czy sprzedawca będzie w stanie potwierdzić wiarygodność informacji? Oczywiście, że tak. Istnieje inna aplikacja – mWeryfikator, która pozwala sprawdzić, czy ukazane dane są prawdziwe. Przez ten system sprzedawca uniknie, na przykład sprzedaży alkoholu osobie nieletniej.

Czy korzystanie z Dokumentów jest bezpieczne?

Przedstawiciele rządu zapewniają, że korzystanie z dowodu osobistego za pomocą aplikacji mObywatel i Profilu Zaufanego jest zupełnie bezpieczne. Nasze dane pozostają w rejestrach państwowych i są pilnie strzeżone. W naszym telefonie nie pozostają żadne dane. Na telefon komórkowy dostajemy wiadomość SMS zawierającą kod weryfikacyjny, który jest niezbędny, aby skorzystać z mobilnego dowodu osobistego. Zdaniem rządu mobilna opcja jest bezpieczniejsza nawet od tradycyjnej, gdy Dokumentu nie możemy zgubić.

Inne Dokumenty

Podobno cyfryzacja nie zakończy się na wprowadzenie mobilnego dowodu osobistego. W planach jest stworzenie mobilnego dostępu do innych dokumentów:

  • - kart miejskich,
  • - prawa jazdy,
  • - legitymacji studenckiej,
  • - dowodu rejestracyjnego,
  • - polisy OC.

Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.