AKTUALNOŚCI

CZY MOŻNA OTRZYMAĆ ALIMENTY BEZ ROZWODU?

11 KWIETNIA 2019

Chociaż alimenty przyznane mogą zostać jedynie w momencie rozwodu, to jednym z obowiązków małżonków jest wzajemne pożycie, pomoc oraz współdziałanie. W związku z tym, w przypadku gdy mąż lub żona nie zaspokajają podstawowych potrzeb rodziny, wtedy możliwe jest przekazanie części dochodów na rzecz drugiego małżonka – musi to jednak być potwierdzone decyzją sądu.

alimenty bez rozwodu

Alimenty bez rozwodu – czy jest to możliwe?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy dotyczący związków małżeńskich mówi o „zasadzie pomocy wzajemnej”, która związana jest z obowiązkiem pomocy materialnej. Należy przez to rozumieć konieczność wspólnego finansowania gospodarstwa domowego i partycypację w kosztach utrzymania pociech. W momencie, gdy jeden z małżonków postanawia się jednak uchylać od wspomnianych obowiązków, a drugi nie posiada własnych środków do życia lub czuje, że nie otrzymuje wystarczającej pomocy w gospodarstwie domowym, wtedy istnieje możliwość złożenia do sądu pozwu o zaspokojenie potrzeb rodzinnych.

W takim przypadku, podobnie jak w przypadku alimentów po rozwodzie, sąd może uznać, że część przychodów jednego małżonka (wynagrodzenie w ramach świadczonej pracy, zysk w wynajmu nieruchomości, itd.) ma być w części lub w całości przekazywany do ręki męża lub żony. Wysokość będzie zależna od sytuacji materialnej rodziny oraz dysproporcji w zarobkach pomiędzy małżonkami.

Doświadczenie pokazuje, że sprawy tego typu są o wiele prostsze i szybciej rozpatrywane niż wnioski alimentacyjne bez rozwodu i nie tylko. Sąd pod uwagę bierze materiały w postaci opłacanych rachunków, paragonów oraz wyciągów z kont jasno pokazujących, że na utrzymanie rodziny łoży tylko jeden małżonek lub że drugi w żaden sposób nie wspomaga gospodarstwa domowego.

Alimenty po rozwodzie i finansowanie w przypadku separacji

O tego rodzaju alimenty bez rozwodu można ubiegać się również w przypadku separacji, jeżeli ta nie została oficjalnie orzeczona przez sąd. Taki stan rzeczy nie wyklucza obowiązku wzajemnego zaspokajania potrzeb rodziny. Sytuacja będzie prezentowała się jedynie inaczej w momencie, gdy separacja została potwierdzona sądownie.

Sąd może również zasądzić, aby to pracodawca bezpośrednio przelewał część wynagrodzenia małżonka, który nie łoży na utrzymanie rodziny na konto drugiego z małżonków. W efekcie od strony prawnej alimenty przysługują jedynie w momencie rozwodu, jednak istnieją inne formy ubiegania się o pieniądze od współmałżonka.

Musisz pamiętać, że bez rozwodu nie możesz ubiegać się o alimenty. Nie oznacza to jednak, że nie masz prawda do egzekwowania sądowego od swojego małżonka konieczności dokładania się do kosztów utrzymania rodziny oraz gospodarstwa domowego.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.