AKTUALNOŚCI

CZY POLACY OSZCZĘDZAJĄ NA EMERYTURĘ?

1 CZERWCA 2016

Emerytura to czas, który powinniśmy spędzać z rodziną i przyjaciółmi, opiekując się wnukami, podróżując czy oddając się swojemu hobby. Coraz większa liczba osób zauważa jednak, że ich sytuacja materialna w tym okresie może nie pozwalać na taki tryb życia. Aby to zmienić, warto odpowiednio wcześnie zacząć oszczędzać.

emeryt

W marcu 2016 roku agencja TNS Polska opublikowała wyniki zleconego przez Nationale-Nederlanden badania „Skłonność Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę – mit czy rzeczywistość?” Badaniu poddane zostały osoby w wieku od 25 do 45 lat. Wydawałoby się, że w tym wieku powinno się już odkładać chociażby niewielką sumę, aby zagwarantować sobie godny poziom życia po zaprzestaniu aktywności zawodowej.

Jakiej emerytury spodziewają się Polacy?

Aż 77% badanych stwierdziło, że oczekuje, iż kwota otrzymywanej przez nich w przyszłości emerytury nie przekroczy 1500 zł. Jedynie co piąta osoba uważa, że będzie dostawać więcej pieniędzy.

Prognozy te nie wyglądają dobrze w obliczu tego, jak badane osoby oceniają wysokość środków pieniężnych, które będą im potrzebne do utrzymania obecnego poziomu życia. Aż 75% badanych uważa bowiem, że aby ich obecny standard życia nie uległ zmianie, na emeryturze będą potrzebować miesięcznie więcej niż 1500 zł. Co więcej: aż 49% młodych Polaków twierdzi, że będzie to kwota przewyższająca 2000 zł.

Jakie są więc realne wyobrażenia młodych Polaków na temat tego, jak będzie wyglądać ich życie, jeśli na emeryturze będą mieli dostęp jedynie do środków zgromadzonych w oparciu o obowiązkowe składki? Aż 55% badanych twierdzi, że kwota ta starczy jedynie na opłacenie podstawowych świadczeń i pokrycie bieżących wydatków zaledwie na minimalnym poziomie. Co więcej, aż 30% młodych Polaków jest zdania, iż kwota, którą będą otrzymywać na emeryturze, nie wystarczy nawet na to.

Co więcej, jedynie 47% młodych Polaków zapoznaje się z informacjami wysyłanymi przez ZUS, dotyczącymi środków zgromadzonych na emeryturę. Częściej są to osoby z grupy wiekowej od 35 do 45 lat, oszczędzające, w lepszej sytuacji materialnej.

Alternatywne źródła pieniędzy

To niemal pewne, że świadczenia wypłacane z ZUS nie wystarczą na godne życie po przejściu na emeryturę. Aż 60% młodych Polaków już teraz planuje utrzymywać się w tym czasie z alternatywnych źródeł.

Jakie jednak są te źródła? Zdecydowana większość, ponieważ aż 80% młodych Polaków, na emeryturze zamierza podjąć dodatkową pracę. Niecałe 30% stawia na oszczędności na koncie bankowym lub lokacie. Jedynie 6% Polaków zamierza korzystać wtedy z funduszy z Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE), a 2% z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IZKE) i Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE).

Niewielka grupa oszczędzających na emeryturę

W momencie, gdy zdajemy sobie już sprawę z tego, jak znikomą część codziennych wydatków na emeryturze może pokryć świadczenie wypłacane przez ZUS, wydawałoby się, że większość młodych ludzi powinna myśleć już o finansowym zabezpieczeniu się na ten czas. Z badania TNS wynika jednak, że tylko 14% młodych Polaków oszczędza na emeryturę.

Gdzie najchętniej lokują swoje pieniądze młodzi oszczędzający? Największa grupa, czyli 25%, inwestuje w nieruchomości i ziemię. IKE wybiera 22% spośród badanych. Duża grupa decyduje się również na produkty krótkoterminowe: konta osobiste (22%), konta oszczędnościowe (21%), polisy (18%). 6% wciąż trzyma gotówkę w domu (częściej są to osoby młodsze).

Co ciekawe, momentem startu dla oszczędzających był średnio wiek 31 lat.

Naturalnym wydaje się być fakt, że skłonność do oszczędzania na emeryturę rośnie z wiekiem, kiedy to przestaje ona być tak odległym tematem. Wśród przedstawicieli najstarszej grupy (41-45 lat) prym wiodą kobiety (26% kobiet z tej grupy oszczędza, w porównaniu z 17% mężczyzn).

Dlaczego nie oszczędzamy?

86% osób, które wciąż nie oszczędzają, jako bariery wymienia m.in.: niskie zarobki (62%), ważniejsze bieżące cele oszczędnościowe (36%) czy fakt, że emerytura to odległy temat (25%). 26% uważa, że to państwo powinno zatroszczyć się o ich godne życie na emeryturze. Aż 10% Polaków przyznało się, że nie wie jak oszczędzać. Co więcej, aż 64% nieoszczędzających w najbliższym czasie nie zamierza rozpocząć odkładania pieniędzy.

Nieoszczędzający wymienili jednak cechy produktu, który mógłby ich skłonić do rozpoczęcia oszczędzania. Zgodnie z ich deklaracjami, ów produkt powinien: gwarantować zwrot całego zainwestowanego kapitału (51%) oraz cechować się elastycznością, czyli możliwością wycofania środków w dowolnym momencie (42%).

Jak młodzi Polacy oszczędzają na emeryturę

Co z III filarem?

Przeciętny Polak w wieku od 25 do 45 lat nie posiada wystarczającej wiedzy w kwestii emerytury. Można się więc zastanawiać, czy większość Polaków zdaje w ogóle sprawę z istnienia III filaru, który umożliwia dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Na pytanie o znajomość dodatkowych produktów z III filaru, aż 53% badanych nie potrafiło wymienić ani jednej formy nieobowiązkowej składki. Wśród osób z niższej kategorii wiekowej (25-34 lat) świadomość ta jest jeszcze niższa: aż 59% nie zna żadnych produktów z III filaru.

Jeśli chodzi o analizę konkretnych produktów, umiejętność korzystania z nich wśród młodych mieszkańców naszego kraju jest niestety znikoma. Jedynie 27% słyszało o IKE i wie, jak z niego korzystać, 14% umie korzystać z IKZE, a jedynie 6% z PPE.

III filar nie zapisał się znacząco w świadomości przyszłych emerytów. Na pytanie, jakie są najlepsze sposoby oszczędzania na emeryturę, większość respondentów wskazała inwestycje w nieruchomości i ziemię (48%). Na drugim miejscu znalazły się konta oszczędnościowe(34%), a na trzecim ubezpieczenie na życie (29%). O IKE wspomina tylko 19% badanych.

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółami IKE i IZKE, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak oszczędzać na emeryturę.Jak więc będzie wyglądać życie przeciętnego Polaka na emeryturze? Większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że świadczenia wypłacane z ZUS nie wystarczą na godne życie – co więcej, w większości przypadków z ledwością starczą na pokrycie codziennych wydatków. Mimo to wielu z nas wyobraża sobie, że w tym okresie będzie spędzać czas oddając się swoim zainteresowaniom i rodzinie.

Niestety w większości przypadków rzeczywistość będzie wyglądać inaczej: koniecznością będzie podjęcie dodatkowej pracy lub zapożyczanie się. Jak możemy temu zapobiec? Już dziś należałoby zacząć myśleć o odkładaniu niewielkiej kwoty miesięcznie na rzecz przyszłej emerytury: czy to korzystając z możliwości, jakie oferuje III filar, czy inwestując wedle własnych upodobań.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.