AKTUALNOŚCI

DODATKOWE OPŁATY PODCZAS ZAKUPU MIESZKANIA

27 CZERWCA 2018

W mieście powstało nowe osiedle. Zostało wybudowane według najnowszych technologii oraz technik budowlanych, a mieszkania charakteryzują się nowoczesnym i minimalistycznym designem. Cena lokalu być może jest wysoka, ale zawsze można wziąć kredyt. To w końcu nieruchomość prosto od dewelopera, w której nikt jeszcze nie mieszkał. Bardzo kuszące. Trzeba jednak pamiętać, że poza podstawową ceną, jaką zapłacimy za kupno mieszkania, pozostają jeszcze inne opłaty. Jakie?

dodatkowe oplaty podczas zakupu mieszkania

Co obejmują dodatkowe opłaty?

Przede wszystkim koszty przygotowania dokumentacji, która jest niezbędna. Pod uwagę należy wziąć również koszty usług notarialnych. Kolejnym istotnym aspektem jest podatek VAT, który jest już zawarty w cenie sprzedaży lokalu. Nowe mieszkania podlegają niższemu opodatkowaniu, według stawki, która jest obniżona o 8 procent. Aby nieruchomość podlegała niższej stawce, musi spełniać założenia społecznego programu mieszkaniowego. Oznacza to, że metraż nie może być większy niż 150 mkw. w mieszkaniach i apartamentach. Zaś domy jednorodzinne nie mogą mieć więcej niż 300 mkw. Warto pamiętać również o podatku od czynności cywilnoprawnych. W trakcie sprzedaży ciąży on na kupującym i wynosi 2 procent. Kolejną opłatą jest taksa notarialna. To maksymalna wysokość opłaty, jaka jest pobierana przez notariusza za wykonanie i udokumentowanie czynności prawnej. Stawkę tą określa Minister Sprawiedliwości i obowiązuje ona na terenie całego kraju. Oczywiście jej wysokość jest zależna przede wszystkim od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Koszty są powiększone również o opłatę za wniosek o wpis do ksiąg wieczystych. Jest ona pobierana przez notariusza w wysokości 246 złotych. Płatności te nie są wymagane, gdy nabywamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe.

Zakup na kredyt

Ci, którzy decydują się na zakup mieszkania na kredyt, muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku PCC, który pojawia się w momencie ustanowienia hipoteki. Kwota wynosi jedyne 19 złotych. Jednakże występuje ona tylko wtedy, gdy hipoteka jest ustanawiana przy kredycie. Gdzie opłacić podatek PCC? Należy tego dokonać w Urzędzie Skarbowym w terminie 14 dni od momentu nabycia mieszkania. Potrzebna będzie do tego deklaracja PCC-3. Po zakupie nieruchomości należy zapłacić podatek od ustanowienia hipoteki na konto Urzędu Skarbowego. Opłatę należy uiścić w urzędzie właściwym do miejsca zameldowania. Formalności te należy wykonać, od momentu ustanowienia hipoteki, w ciągu 14 dni.

Pamiętaj, aby odwiedzić właściwy dla nowego miejsca zamieszkania Urząd Miasta bądź gminy. Istnieje wtedy możliwość złożenia wniosku o stały lub tymczasowy meldunek.

Pieniądze na mieszkanie

Szukasz najlepszej oferty kredytowej? Skorzystaj z naszej porównywarki kredytów hipotecznych. Dzięki temu będziesz miał możliwość porównania wszystkich istotnych aspektów – od prowizji po koszt kredytu i ratę. Pamiętaj również o zadbaniu o swój scoring BIK. Im jest większy, tym łatwiej będzie uzyskać kredyt na lepszych warunkach. Kupno nieruchomości nie jest łatwą sprawą. Jednakże wybór odpowiedniej oferty oraz atrakcyjnego kredytu hipotecznego znacznie ułatwi cały proces.

Najprościej oczywiście jest zakupić mieszkanie za zaoszczędzone pieniądze. Niestety mało kto dysponuje takimi środkami, stąd wygodnym i najlepszym rozwiązaniem okazuje się wzięcie kredytu.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.