AKTUALNOŚCI

ILE KOSZTUJE KOMUNIA?

2 MARCA 2018

Komunia to trudny okres dla portfela. Z dużymi wydatkami muszą liczyć się zaproszeni na uroczystość goście, ale najwięcej zapłacą rodzice. Odświętne ubrania, organizacja przyjęcia, wyjątkowe prezenty – wszystko to dużo kosztuje, a to wciąż nie wszystkie wydatki, jakie muszą ponieść rodzice dziecka, które idzie do komunii. Na jakie koszta należy się przygotować w związku z organizacją komunii?

ile kosztuje komunia

Organizacja komunii – na jakie wydatki się przygotować?

Pierwsza komunia to ważny i ekscytujący dzień dla dziecka. To, jak jest przeżywany, zmieniało się na przestrzeni lat: zmieniały się stroje, prezenty, zwyczaje. Święto niestety często wiążę się również z niemałym stresem i jeszcze większymi wydatkami dla rodziców. Poniżej przedstawiamy koszta, jakie ponosimy w związku z komunią dziecka.

Strój dla dziecka

W przypadku stroju na komunię obowiązują różne zasady.

W większości parafii wszystkie dzieci mają na sobie specjalne stroje liturgiczne, tzw. alby. Koszt nowej alby waha się w okolicach 90-150 zł. Używaną możemy kupić już za 60 zł.

W niektórych parafiach dzieci wciąż mają jednak swobodę ubioru, dziewczynki przychodzą więc na komunię w odświętnych sukienkach, a chłopcy – w garniturach. W tym przypadku koszt takiego stroju wraz z dodatkami może sięgać od kilkuset złotych nawet do tysiąca. Najdroższe są sukienki komunijne – standardowy koszt to 400-700 zł.

Większość rodziców kupuje dzieciom dodatkowe ubranie, w które przebierają się po uroczystości kościelnej – w tym przypadku koszt eleganckiego stroju również sięgać może nawet kilkuset złotych.

Do ubrania musimy oczywiście dokupić buty (około 50-100 zł) i bieliznę.

Co ważne, odpowiednie ubranie dziewczynki wiąże się z wyższymi kosztami niż chłopca, musimy bowiem zainwestować w strojne dodatki, takie jak wianek, torebka czy rękawiczki. Różnica może wynieść około 200 zł.

W przypadku, gdy na dzień uroczystości nie zapowiada się zbyt dobra pogoda, musimy również liczyć się z kosztami okrycia wierzchniego – bolerka, płaszczyka czy sweterka.

Jeśli chodzi o ubranie, powinniśmy więc przygotować się na wydatek rzędu co najmniej 300 zł, który jednak odpowiednio wzrośnie w przypadku chęci wystrojenia dziecka na imprezę po zakończeniu uroczystości kościelnej lub dokupienia okrycia. Jest on zależny również od zwyczajów panujących w kościele.

Dewocjonalia i przystrojenie kościoła

Każde dziecko z okazji komunii otrzymuje książeczkę z różańcem oraz świecę – ich wspólny koszt to nawet 100 zł.

Z okazji uroczystości należy również odpowiednio przystroić kościół. Składki na kwiaty mogą być dobrowolne, jednak często zsumowane wydatki na dekorację kościoła i prezent dla kapłana są dzielone przez liczbę dzieci. Koszta wahają się od 30 do 150 zł, w zależności od kościoła i liczby dzieci, które idą do komunii.

Impreza komunijna

Po uroczystości w kościele zwyczajowo wyprawia się imprezę komunijną. To, ile będzie trwała i ile posiłków obejmie, zależy od rodziców dziecka. Najczęściej jest to przyjęcie z obiadem, tortem i poczęstunkiem, czasem również kolacją. Koszt takiej imprezy w lokalu waha się od 55 do 150 zł od osoby.

W związku z wysokimi kosztami wielu rodziców decyduje się na wyprawienie skromniejszej imprezy komunijnej w domu. W tym przypadku koszt jest oczywiście dużo mniejszy.

Prezenty

To, jaki prezent kupić dziecku na komunię, od lat wzbudza coraz więcej kontrowersji. Prezenty stają się coraz droższe, a dzieci często licytują się w szkole chwaląc się, kto dostał droższy prezent. Warto pamiętać, że w dobrym przeżyciu komunii nie chodzi o prezent, lecz jest to święto duchowe. Zbyt drogie prezenty dla wciąż małych dzieci nie są też dobrym pomysłem z uwagi na to, że mogą się zniszczyć lub zgubić.

Najlepiej, jeśli rodzina skonsultuje się w sprawie prezentów z rodzicami dziecka – powoli to uniknąć zbyt wystawnych podarunków. Poza tym warto tłumaczyć dziecku, że święto komunii ma wartość przede wszystkim duchową.

Skąd wziąć pieniądze na organizację komunii?

Całkowity koszt organizacji uroczystości komunijnej to co najmniej 1500 zł plus prezent. W większości przypadków wyniesie jednak dużo więcej. Skąd wziąć takie pieniądze, jeśli nie stać nas na to, aby przez kilka miesięcy oszczędzać na uroczystość?

Wielu rodziców decyduje się na kredyty bankowe. To bezpieczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie w przypadku, gdy musimy szukać dodatkowego źródła gotówki. Kwoty kredytów gotówkowych są różne, jeśli jednak potrzebujemy więcej pieniędzy, np. 5000 zł, w banku bez problemu uzyskamy takie pieniądze.

Kredyty bankowe często wymagają od nas dodatkowych formalności, a uzyskanie gotówki trwa do kilku dni. Bank sprawdza bowiem naszą zdolność kredytową, musimy również przedstawić zaświadczenie o dochodach i odpowiedni dokumenty od pracodawcy. Dzięki temu możemy później liczyć na dobre warunki kredytowania – niższe oprocentowanie i minimalną prowizję.

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli zależy nam na szybkich pieniądzach, nie posiadamy stałego źródła dochodów lub nasza zdolność kredytowa nie należy do doskonałych (np. jeśli nigdy wcześniej nie zaciągaliśmy zobowiązania finansowego lub mamy na koncie opóźnienia w spłacie poprzednich zobowiązań). Rodzice w takiej sytuacji często decydują się na kredyty bez zaświadczeń. Można je otrzymać w banku, jednak musimy liczyć się z tym, że kwota będzie niższa – zazwyczaj do 2000 zł. W przypadku kredytów bez zaświadczeń często możemy jednak liczyć na promocję – jeśli odpowiednio szybko spłacimy zadłużenie, oddamy tylko kwotę, jaką pożyczyliśmy, bez oprocentowania czy prowizji. Tego typu pożyczki oferowane są również przez instytucje pozabankowe. Pamiętajmy jednak, aby podczas zaciągania kredytu bez zaświadczeń dokładnie przeczytać umowę i zapoznać się ze wszystkimi warunkami – zdarza się bowiem, że brak konieczności przedstawiania wielu dokumentów instytucje rekompensują sobie w postaci wyższego oprocentowania oferty.


Organizacja komunii wiąże się dla rodziców z dużymi wydatkami. Odświętny strój, dekoracja kościoła, wystawne przyjęcie i wyjątkowe prezenty – wszystko po to, aby dziecko zapamiętało ten dzień do końca życia. Aby pokryć tak duże wydatki wielu rodziców decyduje się na kredyty bankowe. Jeśli jednak mamy czas, możemy zgromadzić na ten cel odpowiednią pulę oszczędności.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.