AKTUALNOŚCI

JAK DZIAŁA SPLIT PAYMENT?

22 CZERWCA 2018

Split Payment to inaczej model podzielonej płatności. Funkcjonuje już we Włoszech i Czechach. Co jest powodem wdrożenia tego rozwiązania w Polsce? Odpowiedź jest prosta – powiększająca się luka podatkowa w VAT. Ma zapobiec unikaniu płacenia VAT oraz zapewnić większą stabilność wpływów. Kogo i od kiedy będzie obowiązywał split payment?

jak dziala split payment

Zasady działania split payment

Przedsiębiorcy rozliczający podatek VAT od 1 lipca 2018 roku będą mieli możliwość skorzystania z nowego mechanizmu podzielonej płatności. Oczywiście rozwiązanie to obejmuje tych przedsiębiorców, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku. Mechanizm opiera się na tym, że część zapłaty, która odpowiada kwocie netto, trafia na konto sprzedawcy. Z kolei część zapłaty, która odpowiada kwocie podatku VAT, trafia na nieodpłatny rachunek prowadzony przez bank.

Mechanizm ten na razie będzie dobrowolny. Kupujący będzie miał możliwość zadecydowania, czy cenę netto przeleje na zwykły rachunek sprzedającego, a równowartość podatku na rachunek VAT. W tym miejscu warto podkreślić, że rachunek nie będzie musiał być zgłaszany fiskusowi. Nie trzeba będzie wykazywać go w zgłoszeniu NIP-2 ani żadnym innym. Jest to jedyny rodzaj konta bankowego, którego nie trzeba zgłaszać. Pojawi się również biała lista kont: będą na niej numery rachunków bankowych czynnych podatników VAT.

Rozdzielenie płatności

Split payment rozdzieli płatność za nabyty towar bądź usługę na dwa różne, odrębne rachunki (rachunek bankowy dostawcy i specjalny rachunek VAT). Poza tym w nowych regulacjach przewidziano także system zachęt dla podatników, którzy zdecydują się na stosowanie Mechanizmu Podzielonej Płatności, np. brak sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek za zaległości w VAT.

Rachunki założą banki i SKOK-i

Aby wszystkie firmy miały możliwość dokonywania zapłaty zgodnie z zasadami podzielonej płatności, rachunek dla każdego podatnika VAT zostanie założony przez bank lub SKOK. Prowadzenie i zakładanie tych kont ma być neutralne finansowo. Oznacza to, że w mechanizmie płatności podzielonej opłaty za przelew nie mogą być wyższe niż np. 2 zł, jeżeli opłata za normalny przelew wynosi 2 zł.

Na rachunek ten nie mogą być wpłacane pieniądze inne niż te z tytułu podatku VAT. Może on być zasilany wyłącznie środkami pochodzącymi z tytułu:

  • zapłaty kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług,
  • wpłaty kwoty podatku od towarów i usług przez podatnika,
  • przekazania środków z innego rachunku VAT posiadacza rachunku VAT prowadzonego w tym samym banku,
  • zwrotu kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług, a także różnicy podatku przy użyciu komunikatu przelewu.

Rachunek VAT może być obciążony wyłącznie w celu dokonania:

  • płatności kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towarów lub usług na rachunek VAT,
  • zwrotu kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług prz użyciu komunikatu przelewu.

Zasady korzystania z mechanizmu split payment zostały opisane w artykule 62b. 1. Ustawy o Prawie bankowym.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych?

Zajrzyj do naszej porównywarki kredytów firmowych. Masz mozliwość porównania aż 45 różnych ofert! Sprawdź wysokość oprocentowania, prowizję, koszt kredytu i ratę. Wybierz ofertę, która spełni Twoje oczekiwania.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.