AKTUALNOŚCI

JAK ROZLICZYĆ PIT PRZEZ INTERNET?

12 MARCA 2018

Czas ostatecznego terminu rozliczenia nadchodzi wielkimi krokami. Wciąż jest spora grupa ludzi, która robi to w sposób tradycyjny. Zajmuje to jednak dużo czasu i często w takich sytuacjach dokument zlecamy księgowym, które liczą wszystko za nas. Istnieją znacznie łatwiejsze i szybsze metody rozliczenia podatkowego. Wielu młodych pracowników preferuje rozliczenie online, a zachęca do tego również Ministerstwo Finansów w swojej najnowszej akcji informacyjnej „Szybki PIT”. Gdzie i jak rozliczyć PIT przez internet?

jak rozliczyc pit przez internet

Ministerstwo Finansów informuje podatników

Tegoroczna kampania informacyjna ma na celu wesprzeć podatników w rozliczeniu rocznej deklaracji PIT. Osoby składające zeznanie mogą liczyć m.in. na dyżury ekspertów resortu finansów oraz punkty rozliczeń PIT w galeriach handlowych.

Część zaplanowanych działań:

  • 6-7 kwietnia 2018 r. w najpopularniejszych centrach handlowych w największych miastach w Polsce będą czynne punkty rozliczeń PIT. Dzięki nim każdy podatnik w przerwie między zakupami będzie mógł wysłać swój PIT przez internet,
  • takie same specjalne stanowiska komputerowe dla osób wysyłających elektronicznie PIT będą działać w urzędach skarbowych przez cały okres rozliczeniowy, czyli do 30 kwietnia br.,
  • 12, 19 i 26 kwietnia w Ministerstwie Finansów odbędą się dyżury telefoniczne, w czasie których eksperci odpowiedzą na pytania podatników dotyczące rozliczenia rocznego,
  • 26 i 27 kwietnia – czyli pod koniec okresu rozliczeniowego, kiedy w urzędach panuje wzmożony ruch, wszystkie urzędy skarbowe w Polsce będą pracować dłużej.

Jaką opcję wybrać?

Istnieje wiele stron internetowych, które oferują rozliczenie PIT-u online. Dostępne są również programy do pobrania na komputer – jednakże większość z ich to programy jednorazowego użytku i co roku wychodzą ich kolejne edycje. Programy takie często dołączane są do gazet jako dodatek.

Bardzo wygodną opcją jest rozliczenie się online. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy strona, z której chcemy skorzystać, posiada aktualne formularze, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Portale takie często pozwalają nam wybrać – już na samym wstępie – w jaki sposób wolimy się rozliczyć. Można przepisać dane bezpośrednio z PIT, a program rozliczy go za nas, bądź odpowiedzieć na proste pytania, a kreator automatycznie wybierze i wypełni nasz druk. Jest też opcja dla bardziej zaawansowanych. Po prostu należy wybrać i wypełnić swój PIT, a program sprawdzi poprawność druków.

Rozliczenie PIT oraz ulgi

Dla wielu osób ważnym elementem rozliczenia są ulgi, np. ulga rehabilitacyjna, czy ulga internetowa. Programy online umożliwiają wpisanie ulg, które nam przysługują. Co więcej – pozwalają nam to zrobić za darmo. Nie płaci się za korzystanie z takich programów, czy stron internetowych.

Wiele osób korzysta również z możliwości rozliczenia PIT z członkiem rodziny, aby dzięki temu obniżyć swój podatek i zaoszczędzić. Dostępne są dwie możliwości wspólnego rozliczenia:

1. Rozliczenie PIT z małżonkiem

Małżeństwa, które spełniają określone kryteria mogą być opodatkowane łącznie od sumy swoich dochodów. To korzystne rozwiązanie, szczególnie wtedy, im większa jest różnica w dochodach małżonków.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Rozliczenie PIT z małżonkiem”.

2. Rozliczenie PIT z dzieckiem

Taką formę rozliczenia ma tylko jeden z rodziców lub opiekun prawny, jeżeli osoba ta jest:

  • panną/kawalerem,

  • rozwódką/rozwodnikiem,

  • wdową/wdowcem,

  • osobą, która żyje w separacji,

  • osobą w związku małżeńskim – jeśli małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Rozliczenie PIT wspólnie z dzieckiem”.

Rozliczając PIT przez internet mamy oczywiście możliwość zarówno dokonania wspólnego rozliczenia, jak i odliczenia ulgi rehabilitacyjnej, ulgi internetowej czy ulgi dla krwiodawców.


Programy PIT pomagają rozliczyć go bezbłędnie. Na każdym etapie rozliczenia korygują błędy, które się w nim pojawiają. Niewątpliwą zaletą rozliczenia PIT przez internet lub za pomocą specjalnego programu jest również duża oszczędność czasu.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5625 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13125 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7500 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.