AKTUALNOŚCI

JAK ROZLICZYĆ ZYSK Z LOKAT W PIT?

28 LUTEGO 2018

Jeśli w ubiegłym roku Twoje oszczędności pomnażały się na lokacie bankowej, z pewnością zastanawiasz się, czy uzyskany w ramach lokaty przychód należy wykazać w zeznaniu podatkowym. Zysk z lokat jest opodatkowany, jednak w szczególny sposób. Wyjaśniamy, czy zysk z lokat należy rozliczać w PIT!

jak rozliczyć zysk z lokat w pit

Zyski kapitałowe w PIT

Przychody z kapitałów pieniężnych są oczywiście opodatkowane. Należą do nich np. przychody z obrotu papierami wartościowymi, dywidendy, odsetki uzyskane w różnych formach oszczędzania lub inwestowania.

Tak wypracowane zyski kapitałowe nie łączą się jednak z innymi dochodami – taki podatek trzeba więc rozliczyć oddzielnie w formularzu PIT-38.

Jakich jednak zysków dotyczy ta zasada? Chodzi przede wszystkim o zyski z akcji i obligacji na rachunkach w biurach maklerskich.

PIT-38 i PIT-8C

Jeśli posiadamy wyżej wspomniane zyski kapitałowe z papierów wartościowych, do końca lutego biura maklerskie powinny przysłać nam formularz PIT-8C. Taki dokument będzie zawierał informacje o zyskach i stratach w związku z inwestycją.

Uzyskany w ten sposób przychód musimy z kolei wykazać w formularzu PIT-38. Zapłacimy za niego podatek w wysokości 19%.

Zysk z lokat bankowych w PIT

Dobra wiadomość jest taka, iż w rocznym zeznaniu podatkowym nie trzeba rozliczać zysku z lokat bankowych. W formularzu PIT-38 nie musimy wykazywać zysku z lokat bankowych, oprocentowanych kont lub funduszy inwestycyjnych. Instytucje, w których posiadamy te produkty finansowe, odprowadziły podatek za nas.

Podczas rozliczania przychodów musimy jednak pamiętać o tych uzyskanych za granicą. Te uzyskane w Polsce zostaną rozliczone przez odpowiednie instytucje, jednak w przypadku inwestycji zagranicznych podatnik sam musi zadeklarować te dochody w Polsce.

Opodatkowanie lokat bankowych

Lokaty bankowe są oczywiście opodatkowane. Objęte są podatkiem Belki – bank pomniejsza o jego wartość odsetki, które otrzymujemy po zakończeniu lokaty. Podatek Belki wynosi 19%. Podobnie wygląda to w przypadku kont oszczędnościowych czy oprocentowania na rachunku bankowym. W przypadku niewielkich zysków podatek ten w ogóle nie jest jednak naliczany.

Oszczędzanie na lokacie bankowej nie wiąże się więc z żadnymi dodatkowymi obowiązkami. Jeśli więc zastanawiasz się nad rozpoczęciem oszczędzania z zyskiem, nie musisz martwić się o dodatkowe obowiązki związane z rozliczeniem odsetek z lokaty w PIT. W związku z tym, że banki często nie oferują zbyt wysokiego oprocentowania dla swoich stałych klientów, warto skorzystać z porównywarki lokat bankowych i poszukać opłacalnej oferty w innej instytucji. Porównywarka stanowi swoisty ranking lokat bankowych – wystarczy podać preferowany czas trwania oraz kwotę, którą chcielibyśmy umieścić na lokacie, a w odpowiedzi otrzymamy listę najbardziej opłacalnych ofert wraz z szacunkowym wyliczeniem zysku.


Jeśli w ubiegłym roku pomnażałeś oszczędności na lokacie bankowej, w tegorocznym rozliczeniu podatkowym nie musisz dopełniać żadnych formalności – podatek został już opłacony. Inaczej wygląda to tylko w przypadku inwestycji zagranicznych, a także inwestycji w papiery wartościowe. Swoje oszczędności możesz więc inwestować bez obaw, a w odszukaniu najlepszych ofert pomoże ci porównywarka lokat bankowych. Sprawdź ranking lokat bankowych i znajdź najlepsze miejsce dla swoich oszczędności!


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.