AKTUALNOŚCI

KONIEC OPŁAT ZA ROAMING. CO SIĘ ZMIENIŁO?

14 CZERWCA 2017

W związku z tym, że Unia Europejska porozumiała się w sprawie przepisów o zniesieniu opłat za roaming, od połowy czerwca 2017 roku obowiązują hurtowe stawki, a opłaty zostały obniżone prawie do zera. Sprawdź, ile zapłacisz za rozmowy i SMSy w UE.

wakacje za granicą - koniec opłat za roaming

Koniec wysokich opłat za roaming

Dzięki porozumieniu, które udało się zawrzeć krajom Unii Europejskiej, w połowie 2017 roku zniesione zostały opłaty za roaming, czyli dodatkowe koszty naliczane podczas korzystania z telefonu za granicą. Nowe, minimalne ceny, powinny obowiązywać na terenie całej wspólnoty.

Porozumienie dotyczy jednolitych cen hurtowych, które zobowiązują wszystkich operatorów sieci komórkowych. Porozumienie to było negocjowane od dawna. Dzięki zmianom zapłacimy dużo mniej za rozmowy z Hiszpanii, Włoch czy Francji. Stawki za granicą zgodnie z prawem powinny wynosić tyle samo, ile w kraju. Nie musimy również martwić o drogi transfer danych.

Opłaty za rozmowy i SMSy

Osoby podróżujące za granicę mogą przestać martwić się o wysokie opłaty za połączenia i SMSy do najbliższych. Opłaty zostały bowiem ograniczone do minimum.

Od 15 czerwca 2017 roku maksymalna stawka hurtowa opłaty za zagraniczną rozmowę telefoniczną spadła z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro za minutę.

Obniżona została również stawka za wysłanie SMSa: z 0,02 euro do 0,01 euro.

Opłaty za transmisję danych

Najtrudniejsze negocjacje dotyczyły stawek za transfer danych, czyli korzystanie z internetu mobilnego w telefonie komórkowym.

Ustalono, iż opłaty za transmisję danych będą zmniejszane stopniowo przez najbliższe 5 lat.

Przed wejściem prawa stawki wynosiły około 50 euro za 1 GB. Od 15 czerwca opłata spadła do 7,7 euro za GB, a od 1 stycznia 2018 roku 6 euro za GB. Opłata będzie spadać o 0,5 euro co roku, by na początku 2022 roku wynosić już jedynie 2,5 euro za GB.

Ograniczenia w przesyłaniu danych

Transmisja danych w roamingu będzie podlegać ograniczeniom. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników, którzy w swoim kraju korzystają z pakietu danych bez limitu lub opłata za przesyłanie danych jest w ich przypadku minimalna. Podczas pobytu za granicą taki użytkownik będzie mógł bez dodatkowych opłat przesłać przynajmniej dwa razy tyle danych, ile mógłby nabyć za równowartość ceny swojego pakietu w przeliczeniu na hurtowe stawki roamingowe.

Wybierz najlepszego operatora!

Zasady zasadami, jednak jak wiadomo, niektórzy operatorzy nie zmniejszyli w ubiegłe wakacje opłat za roaming do tak niskich, jak by się spodziewano. Jeśli więc często jeździsz za granicę lub wybierasz się na zagraniczne wakacje, postaw na najlepszy abonament telefoniczny u tego operatora, który oferuje najkorzystniejsze warunki pod kątem braku opłat za roaming. Aby wybrać ofertę, która spełni Twoje oczekiwania, skorzystaj z naszej porównywarki abonamentów. Znajdziesz więc w niej przegląd ofert polskich sieci komórkowych wraz z najważniejszymi informacjami i opłatami - w tym kosztem transferu danych i połączeń w ramach roamingu.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.