AKTUALNOŚCI

KORONAWIRUS A SPŁATA KREDYTU - CO MOŻESZ ZROBIĆ?

18 MARCA 2020

Pandemia koronawirusa wpływa na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie. Wiele osób odnotowuje straty w przychodach swoich działalności gospodarczych, dużo osób nie może wykonywać swojej pracy zarobkowej. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji ze spłatą kredytu? Zobacz, jakie decyzje zostały podjęte przez banki w Polsce.

kornawirus a splata kredytu

Koronawirus a odroczenie spłat kredytów

Była potrzebna reakcja ze strony Związku Banków Polskich w związku z kryzysem, który został spowodowany wpływem pandemii na działalności firm niemal na całym świecie. Straty odnotowują przedsiębiorcy, ale także osoby zatrudnione na umowę o pracę czy zlecenie. Wspomniany już wcześniej Związek Banków Polskich oficjalnie poinformował wszystkich, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami istnieje możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowych, a także rat kapitałowo-odsetkowych na trzy miesiące.

Możliwość zwieszenia spłaty zadłużenia obowiązuje w przypadku:

Co trzeba zrobić, aby zawiesić spłatę kredytu gotówkowego lub hipotecznego?

Jeśli chcesz skorzystać z odroczenia spłaty kredytu, musisz złożyć odpowiedni wniosek. W obecnej sytuacji banki nie będą pobierały opłat ani prowizji za przyjęcie wspomnianych wniosków. Złożenie tych dokumentów jest łatwe, nie ma konieczności składania zaświadczeń, które miałby na celu potwierdzenie powodu zawieszania rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych.

Czy wniosek o zwieszenie rat trzeba składać w banku?

W tej wyjątkowej sytuacji banki zapewniają swoim klientom możliwość składania omawianych wniosków zdalnie. Nie musisz zatem wychodzić z domu, aby skorzystać z możliwości odroczenie spłaty kredytu. Dokumenty zdalnie możesz składań za pomocą:

  • poczty elektronicznej (mail do odpowiedniego oddziału banku, w którym skorzystałej z kredytu),
  • bankowości elektronicznej (aplikacja mobilna banku lub strona internetowa instytucji),
  • rozmowy telefonicznej z konsultantem banku.

Rekcja banków na kryzys spowodowany pandemią COVID-19

Niektóre banki wyszły na przeciw potrzebom swoich klientów i pozwalają na odroczenie rat kredytowych na dłuższy okres - nawet do pół roku. Bank, który jako pierwszy zareagował w Polsce to mBank.

Lista banków, które już pozwalają na wakacje kredytowe:

  • mBank (odroczenie spłaty nawet do pół roku) - Santander Bank Polska (Możesz odroczyć spłatę nawet o 6 miesięcy)
  • ING Bank Polska
  • PKO Bank Polska

Wiele banków pracuje właśnie nad swoją ofertę zawieszania rat kredytów dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców.

Jeśli chcesz skorzystać z wakacji kredytowych, zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji i odwiedzanie stron internetowych banków. Prezes banku centralnego zaproponował również obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Musimy jednak czekać na szczegółowe informacje w tej sprawie.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10842 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25298 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14456 zadowolonych Klientów