AKTUALNOŚCI

MIESZKANIE PLUS - PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

12 LIPCA 2017

MDM, czyli Mieszkanie Dla Młodych już powoli kończy swoje działania i usuwa się w cień, a jego miejsce przejmuje nowy rządowy projekt Mieszkanie Plus. Na czym polega, kto z niego skorzysta i kiedy?


 
 
Mieszkanie plus to rządowy program przyjęty wraz z uchwałą dot. Narodowego Programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku. Nad jego realizacją czuwać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i lokalne samorządy.
 
Projekt ma na celu udostępnienie lokalu mieszkalnego osobom, które chciałyby się usamodzielnić i zamieszkać "na swoim", lecz nie mają zdolności kredytowej i nie mogą liczyć na kredyt w banku, a także nie posiadają wystarczających środków pieniężnych na zakup własnego mieszkania. W tym celu realizowane będą inwestycje budowlane z tańszymi mieszkaniami na wynajem oraz z możliwością stopniowego wykupu.
 
Aktualnie ponad 40 miast w Polsce zakwalifikowało się do programu i w niektórych miejscach trwają już budowy. Poniżej mapa z oznaczeniami, gdzie powstaną nowe mieszkania.


 
null
(źródło: http://businessinsider.com.pl/finanse/mieszkanie-plus-gdzie-powstaja-lokale/dtk7kbe) 

Mieszkanie Plus - na jakich zasadach?

Mieszkania Plus mają charakteryzować się niską ceną. Główne koszta związane są zwykle z ceną gruntu, na którym powstają, jednak w tym przypadku będą do grunty państwowe. Tanie budownictwo ma wpływać na równie tani czynsz w Mieszkaniach Plus. Najemcy będą płacić 10-20 zł za metr kwadratowy. Oczywiście będzie również możliwość dochodzenia własności mieszkania - wtedy czynsz wzrośnie o 20%, powiększony o kwotę spłaty. Warto jednak przy tym pamiętać, że mieszkania objęte programem będa powstawały w konkretnych miejscach i nie zawsze będzie istniała możliwość zamieszkania w wybranym przez siebie miejscu. Ze względu na niską cenę tych mieszkań nie należy też wymagać wysokiego stopnia jakości i komfortu lokali oraz rozbudowanej infrastruktury okołomieszkaniowej.

Mieszkanie Plus - dla kogo?

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś młodym, pracującym człowiekiem, który pragnie kupić mieszkanie. Niestety, nie masz wystarczającej gotówki. Zarabiasz godne pieniądze, lecz w banku odmawiają Ci kredytu, ponieważ nie masz zdolności kredytowej. W dodatku zarabiasz za dużo, aby należało Ci się mieszkanie z urzędu. Co teraz? W takiej właśnie sytuacji znajduje się około 40% Polaków i to właśnie do nich skierowany jest projekt Mieszkanie Plus. Przy naborze szczęśliwych mieszkańców nowych budynków pod uwagę będzie brana przede wszystkim zdolność do płacenia czynszów. Miejsce na górze kolejki zajmą rodziny wielodzietne oraz osoby bez zdolności kredytowej.

Mieszkanie Plus - kiedy zapisy?

Ruszyły już pierwsze budowy, których koniec planowany jest najwcześniej na 2018/2019 rok. To wtedy spodziewamy się uroczystego cięcia wstęg oraz wprowadzania pierwszych lokatorów. Zanim to jednak nastąpi, zostanie stworzona lista chętnych, z której samorządy miast będa musiały wyłonić szczęśliwców. Telefony w urzędach urywają się od ciągłych pytań, ludzie chcą się już zapisać, aby nie przegapić szansy na tańsze mieszkanie. Niestety, wciąż jeszcze brak informacji na temat otwarcia zapisów w wielu miastach. Ich daty będą odmienne i zależą od  postępów w pracach budowlanych.

Mieszkanie Plus - Indywidualne Konta Mieszkaniowe

Każdy najemca lokalu z projektu Mieszkanie Plus będzie miał możliwość oszczędzać pieniądze na cele związane z wykupem bądź remontem mieszkania. Odkładane w ten sposób pieniądze trafią na IKM - Indywidualne Konto Mieszkaniowe, dzięki czemu oszczędni uczestnicy projektu będa mogli liczyć na specjalne premiowanie. Dla tych, którzy odłożą minimalnie 500 zł miesięcznie, Rząd przewidział 15% premii zaoszczędzonej kwoty. Maksymalnie będzie ona wynosić 900 zł. To świetna motywacja do regularnego oszczędzania, wsparcie i nagrodzenie wytrwałych.
 

Z miesiąca na miesiąc rośnie zainteresowanie rządowym programem Mieszkanie Plus. Kiedy projekt na dobre się rozkręci i czy spełni oczekiwania tych, którzy z nadzieją liczą na posiadanie własnego mieszkania? Na ten moment nie wiadomo, ale jesteśmy ciekawi efektów i na pewno będziemy śledzić wszystkie postępy.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.