AKTUALNOŚCI

NIE BĘDZIE 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO

18 GRUDNIA 2017

Ministerstwo Rodziny informuje, że rozszerzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko kosztowałoby budżet państwa prawie 18 mld złotych. W związku z tym wprowadzenie 500 Plus na pierwsze dziecko jest niestety mało realne.

Nie będzie 500 Plus na pierwsze dziecko

500 Plus nie dla wszystkich dzieci

Wielu rodziców miało nadzieję na wprowadzenie zmian w programie 500 Plus i rozszerzenie go również na pierwsze dziecko. Zmiany te były sugerowane przez posłów opozycji. Niestety Ministerstwo Rodziny poinformowało, iż byłoby to zbyt kosztowne dla budżetu państwa. Rozszerzenie programu na wszystkie dzieci do 18. roku życia kosztowałoby budżet państwa dodatkowe 17,7 mld złotych rocznie.

Kto ma prawo do otrzymania 500 Plus na pierwsze dziecko?

Przypominamy, że część rodzin jest uprawniona do otrzymywania dodatku 500 Plus na pierwsze dziecko i prawo to nie zostanie im odebrane. Dotyczy to rodzin, które spełniają określone kryteria dochodowe. Próg dochodowy wynosi 800 zł netto na osobę w rodzinie oraz 1200 zł na osobę w rodzinie w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Kryterium dochodowe musi być potwierdzane co roku. Wnioski nie są bowiem odnawiane – każda rodzina musi składać wniosek o przyznanie 500 Plus co roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Program Rodzina 500 Plus – nowe wnioski".

W związku z tym, iż podniesiona zostanie płaca minimalna, mniej rodziców będzie się kwalifikować do świadczenia na pierwsze dziecko.

500 Plus na pierwsze dziecko dla samotnych rodziców

Prawo do otrzymywania 500 Plus na pierwsze dziecko mają również samotni rodzice. Od tego roku w zakresie przyznawania dodatku zostały jednak poczynione pewne zmiany. Obecnie samotni rodzice będą mieli prawo do otrzymywania dodatku na dziecko tylko pod warunkiem, że na ich rzecz zostały zasądzone alimenty od drugiego rodzica (lub został złożony o nie wniosek). Urzędnicy, przyjmując wnioski o 500 Plus mają obowiązek sprawdzać, czy rodzic ubiegający się o przyznanie dodatku wystąpił wcześniej o przyznanie alimentów.

Ważne informacje na temat 500 Plus

Zastanawiasz się, czy przychód z 500 Plus należy wykazywać w zeznaniu podatkowym? Tłumaczymy tę kwestię w artykule "500 Plus a zeznanie podatkowe".


Sprawdź również, jak 500 Plus wpływa na kondycję finansową polskich rodzin. Jaki wpływ ma na zdolność kredytową? Czy dzięki temu mniej pożyczamy? Szczegółów szukaj tutaj: "Czy 500 Plus pomaga wyjść z długów?".


Tekst: Olga GierszalZapisz się do naszego newslettera!

Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.