AKTUALNOŚCI

NOWINY ZE ŚWIATA FINANSÓW - 20.10.2017

20 PAŹDZIERNIKA 2017

Chcesz być na bieżąco w tym, co zmienia się w świecie finansów? Zapraszamy do czytania naszej cotygodniowej prasówki!

W tym tygodniu dowiesz się: jakich cen paliwa należy spodziewać się w końcówce 2017 roku, w jaki sposób w 2018 roku do budżetu państwa trafi ponad miliard złotych z naszych kieszeni oraz dlaczego w Wielkopolsce beneficjenci programu 500 Plus muszą oddać państwu ponad 700 tysięcy złotych.

Nowiny ze swiata finansow prasowka

Płatne torby foliowe w sklepach – miliard do budżetu państwa

platne torby foliowe w sklepach

Od 1 stycznia 2018 roku w sklepach zacznie obowiązywać podwyższona, stała opłata za torby foliowe do pakowania zakupów. Foliówki zostaną obciążone tzw. opłatą recyklingową. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra środowiska opłata za reklamówkę ma teraz wynosić 20 groszy.

Pieniądze z opłaty recyklingowej miały trafić np. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i zostać przeznaczone na cele związane z ochroną środowiska. Okazuje się, że tak jednak nie będzie. Pieniądze trafią bezpośrednio do budżetu państwa, zasilając go nawet o 1,1 miliarda złotych.

Pierwotnie opłata recyklingowa miała wejść w życie od stycznia 2019 roku, jednak rząd przyspieszył pracę nad ustawą. Tym samym przedsiębiorcom zostało niewiele czasu na przygotowanie się do nowego prawa i zawarcie odpowiednich umów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Niepokojące podwyżki cen paliwa w Polsce

wzrost cen paliwa

W ciągu ostatniego miesiąca ceny ropy naftowej na rynkach światowych zwiększyły się o kilka procent – niestety odczują to również polscy kierowcy. Benzyna i diesel mają niestety w najbliższych tygodniach drożeć. Wzrost cen będzie szczególnie odczuwalny w przypadku diesla.

Analitycy twierdzą, że do końca roku ceny benzyny i diesla nie powinny jednak osiągnąć 5 zł za litr. Jeśli chodzi o benzynę, powinny utrzymać się w granicach 4,70-4,80 zł za litr, w przypadku diesla będzie to 4,60 zł za litr.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


MFW podwyższył prognozy światowego wzrostu PKB

prognozowany wzrost pkb

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozy wzrostu światowego PKB na lata 2017-2018 do 3,6 i 3,7%.

Podwyższona została również prognoza dla Polski: do 3,8% w 2017 roku i 3,3% w 2018 roku. Stało się tak z powodu lepszego niż oczekiwany wzrostu w pierwszej połowie 2017 roku oraz oczekiwanego przyspieszenia realizacji projektów dofinansowanych przez Unię Europejską. Obniżona została również prognozowana inflacja średnioroczna na rok 2017: ma wynieść 1,9% w miejsce prognozowanych wcześniej 2,3%.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Zwrot ponad 700 tys. zł za 500 Plus w Wielkopolsce

zwrot 500 plus do budzetu panstwa

Beneficjenci programu 500 Plus w Wielkopolsce muszą zwrócić państwu ponad 717 tysięcy złotych. Świadczenia wychowawcze zostały w tym przypadku pobrane nienależnie. Główną przyczyną decyzji o konieczności zwrotu świadczenia jest przekroczony próg dochodowy.

Najwięcej decyzji zapadło w Poznaniu, Kaliszu i Wrześni.

Konieczność zwrotu dotyczy najczęściej pieniędzy przyznanych na pierwsze dziecko.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


100 tys. zł kary za złamanie zakazu handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele

Jak poinformował szef podkomisji ds. rynku pracy, Janusz Śniadek, kary za nieprzestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele wyniosą od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych.

Nie wiadomo jeszcze od jakich czynników będzie uzależniona wysokość kary, pod uwagę brane są jednak takie czynniki jak wielkość obrotów czy powtarzające się wykroczenia.

Ustawa wciąż jeszcze nie ma ostatecznego kształtu. Doprecyzowania wymaga kwestia e-handlu, a także liczba niedziel, w które miałoby obowiązywać ograniczenie.

Na razie wiadomo na pewno, iż ustawa będzie się znacząco różnić od projektu obywatelskiego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.