AKTUALNOŚCI

OŚWIADCZENIE FATCA – CO TO JEST I KTO MUSI JE ZŁOŻYĆ?

21 LISTOPADA 2016

1 grudnia 2016 roku – do tego dnia mamy czas na złożenie oświadczenia FATCA. Jeśli tego nie zrobimy, nasze konto w banku czy innej instytucji finansowej zostanie zablokowane. Sprawdź, czy obowiązuje Cię złożenie takiego oświadczenia.

pieniądze

Co to jest FATCA?

FATCA to skrót od nazwy amerykańskiej ustawy – Foreign Account Tax Compliance Act. Ustawa ta została uchwalona przez amerykański rząd w 2010 roku.

Co ma na celu? Ma ułatwić amerykańskim instytucjom podatkowym namierzanie i ściganie osób, które ukrywają swoje prawdziwe dochody tworząc konta bankowe poza granicami USA i tym samym dopuszczają się oszustw podatkowych.

Na podstawie tej ustawy Stany Zjednoczone nawiązują współpracę z innymi krajami.

Również polski rząd ją ratyfikował – już w 2014 roku. 7 października nasz rząd podpisał umowę w sprawie wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Aby zaczęło nas obowiązywać nowe prawo, 1 grudnia 2015 roku w życie weszła kolejna ustawa, celem której było umożliwienie wykonywania postanowień umowy międzynarodowej.

Począwszy od 1 grudnia 2015 roku posiadaczom kont dano rok na uregulowanie formalności w tej kwestii.

Ustawa nałożyła bowiem dodatkowy obowiązek na polskie instytucje finansowe. Na jej mocy muszą one zbierać od osób zakładających rachunki bankowe lub inwestycyjne informacje o tym, czy odprowadzają podatki w USA.

Osoby, które zakładały konto bankowe po 1 grudnia 2015 zostały najpewniej zapytane o to, czy są podatnikami w USA. Jeśli nie były świadome obowiązywania ustawy, to pytanie z pewnością je zaskoczyło.

Kto musi złożyć oświadczenie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby, które zakładały rachunki bankowe i inwestycyjne po 1 grudnia 2015 roku, najpewniej zostały poproszone o udzielenie stosownej informacji i podpisanie oświadczenia FATCA podczas procesu zakładania konta.

Muszą je jednak złożyć osoby, które:

  • założyły rachunek między 1 lipca 2014 roku a 30 listopada 2015 roku
  • założyły konto przed 30 czerwca 2014 roku i na ich kontach znajdowała się kwota równa lub wyższa niż 50 tys. USD.

Osoby, które założyły konto przed 30 czerwca 2014 roku i nie osiągnęły tak wysokiej kwoty, nie muszą składać oświadczenia.

Pocieszającą wiadomością jest również ta, iż wszyscy, którzy muszą złożyć takie oświadczenie, powinny otrzymać już taką informację. Instytucje finansowe miały czas na poinformowanie nas o tym fakcie do 1 września tego roku.

Jak złożyć oświadczenie?

W większości przypadków aby to zrobić wystarczy skontaktować się telefonicznie z daną instytucją finansową. Podczas rozmowy z konsultantem złożymy ustne oświadczenie.

Niektóre z banków umożliwiły również załatwienie formalności poprzez stronę internetową i system bankowości internetowej.

Co się stanie, jeśli nie złożę oświadczenia?

Rok po wejściu ustawy w życie mija termin na dopełnienie formalności w tej kwestii. Jeśli go nie dotrzymamy, bank (lub inna instytucja) zablokuje nasze konto.

Na czym polega taka blokada? Jest czasowa, jednak całkowicie uniemożliwia korzystanie ze wszystkich środków na koncie.

Obejmuje również wszelkie inne wartości finansowe, takie jak: papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe, rzeczy ruchome i nieruchomości.

Dobra wiadomość jest taka, że kiedy tylko złożymy poprawne oświadczenie, nasze konto zostanie odblokowane – w ciągu 3 dni roboczych.

Jeśli musisz podpisać oświadczenie FATCA, pamiętaj, że masz na to już niewiele ponad tydzień. Skontaktuj się z instytucją finansową, dopełnij formalności i śpij spokojnie.

Zapoznaj się również z naszą infografiką:

oświadczenie FATCA

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.