AKTUALNOŚCI

PIT PO TERMINIE - CO ZROBIĆ?

29 MARCA 2018

30 kwietnia każdego roku jest ostateczną datą złożenia deklaracji podatkowej PIT w odpowiednim organie skarbowym. Co roku również setki tysięcy Polaków zapominają o tym obowiązku, w efekcie czego rozliczają się z fiskusem po terminie. Zgodnie z polskim prawem jest to wykroczeniem skarbowym, które podlega karze i które powoduje utratę praw do niektórych świadczeń oraz ulg. Wyjaśniamy, jak wspomnianej kary uniknąć.

pit po terminie co zrobic

Nawet kilka dni opóźnienia może stać się problemem

Niezależnie od momentu złożenia deklaracji podatkowej, ta zawsze w świetle prawa jest ważna i urząd skarbowy ma obowiązek ją przyjąć. Niewywiązanie się z wyznaczonego przez ustawodawcę terminu powoduje jednak, że musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami karnymi, które z tego powodu mogą na nas spaść.

Ostateczna wysokość kary uzależniona jest od tego, czy nasze zapominalstwo zostanie potraktowane jako przestępstwo, czy też jako wykroczenie, a to zależne jest już od samej kwoty niezapłaconego podatku. W momencie gdy niezapłacony podatek nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia, mówimy o wykroczeniu – w pozostałych przypadkach już o przestępstwie. Kwoty wahają się tutaj od 168 zł do 33 600 zł.

Zanim zaczniesz się jednak niepotrzebnie stresować pamiętaj, że istnieje możliwość uniknięcia jakiejkolwiek kary. Przede wszystkim jak najszybciej prześlij do urzędu skarbowego informacje o niezłożeniu w terminie zeznania, jednocześnie regulując zaległy podatek. Pomocny może być tutaj tak zwany „czynny żal”, w którym przyznajemy się do swojej winy. Zazwyczaj właściwe złożony wniosek w takiej formie pozwala uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej skarbowej.

Niestety nikt nie jest w stanie dać nam gwarancji, że rzeczywiście kary unikniemy. Ta może przybrać formę mandatu, grzywny lub odsetek naliczanych od zaległego podatku.

Kary finansowe to jednak nie wszystkie konsekwencje wysłania PITu po terminie.

Zapomniałeś o deklaracji? Tracisz przywileje

Spóźnialski podatnik musi liczyć się z możliwością utraty pewnych przysługujących mu normalnie przywilejów, takich jak wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem, skorzystanie ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem,dla osób samotnie wychowujących dziecilub przekazania 1 procenta na fundacje charytatywne.

O swoje przywileje co prawda nie muszą obawiać się osoby odbierające ulgi na dzieci – złożenie deklaracji podatkowej powoduje jednak, że czas oczekiwania na należne zwroty środków zdecydowanie się wydłuży.

Mimo złożenia deklaracji po terminie zachowujemy prawa do ulg podatkowych, takich jak ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna, ulga dla krwiodawców czy ulga B+R.


Nie zwlekaj i złóż swoją deklarację jak najszybciej. Jeżeli ominąłeś datę graniczną 30 kwietnia, to skontaktuj się z urzędem skarbowym w celu wyrażenia „czynnego żalu”. Z całą pewnością w kolejnych latach ten błąd Ci się nie zdarzy!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6093 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14217 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8124 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.