AKTUALNOŚCI

PODATEK DOCHODOWY – CZY BĘDĄ ZMIANY?

29 SIERPNIA 2018

Najnowsze zmiany dotyczące podatków dochodowych – zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych – zostały zatwierdzone przez prezydenta pod koniec czerwca bieżącego roku. Część z nich już weszła w życie, część natomiast dopiero z początkiem 2019 roku. Sprawdź, jakie modyfikacje będą miały miejsce i czy dotyczą również Ciebie.

podatek dochodowy

Zmiany w aż trzech ustawach

Przepisy podatkowe zmieniają się w przypadku kilku różnych ustaw o podatku dochodowym od:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych,
  • od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Celem zmian jest zmodyfikowanie zapisów odnoszących się do przepisów związanych z podatkiem od nieruchomości komercyjnych, opodatkowania wygranych w grach (hazardowych), z możliwością korzystania z 50% uzyskania przychodów, z opodatkowaniem zbycia akcji zakupionych w ramach programów motywacyjnych (gdy firma przekazuje pracownikom swoje akcje).

Obecne zmiany pokazują, że rząd stara się uszczelniać obecny system podatkowy i szuka dodatkowych źródeł dochodu w obliczu rosnącego zadłużenia budżetowego, będącego przyczyną rosnących wydatków na programy socjalne.

Co z podatkami od naszych zarobków?

Jeżeli chodzi o progi podatkowe oraz wysokość podatków płaconych od przychodów, Polacy na razie nie muszą obawiać się kolejnych zmian. Skala podatkowa w 2018 roku zakłada, że przy dochodzenie nieprzekraczającym 85528 zł, pierwsza linia podatku wynosi 18%. Natomiast powyżej tej kwoty od nadwyżki płaci się kolejne 32%.

Osoby fizyczne obowiązuje również kwota wolna od podatku na maksymalnym poziomie 6600 zł. Najwyższy zwrot wynosi więc 1188 zł i mogą go osiągnąć osoby, które nie zarobiły więcej niż wspomniane 6600 zł – później stawka jest pomniejszana stopniowo aż do kolejnego progu rocznych zarobków rzędu 11 tysięcy. Przy tym progu wynagrodzenia otrzymać można 556 zł zwrotu podatkowego.

Wraz ze wzrostem zarobków kwota znowu stopniowo spada aż do poziomu zera złotych. W efekcie oznacza to, że zdecydowana większość Polaków (czyli osoby zarabiające przynajmniej 920 złotych netto) straciła na zmianach kwoty wolnej od podatku.

Uwaga na podatek od darowizny

Zmianie uległa również interpretacja przepisów dotyczących darowizn. Jeśli otrzymałeś od swoich rodziców dom, w sytuacji, w której chciałbyś go sprzedać będziesz zmuszony zapłacić podatek. Odczekując jednak pół roku (liczone od momentu otrzymania darowizny) zostaniesz zwolniony z rozliczeń podatkowych.

Oczywiście nawet po upływie tego czasu nie unikniesz opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, naliczanego w wysokości dwóch procent od wartości darowizny. Ten dotyczy jednak tylko i wyłącznie przedmiotów i własności, których wartość przekracza jeden tysiąc złotych.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
7833 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
18277 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10444 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.