AKTUALNOŚCI

PODWYŻKI CEN PRĄDU W 2019 ROKU

3 STYCZNIA 2019

W mediach od wielu miesięcy pojawiają się informacje o rzekomych podwyżkach cen prądu. Według obecnych spekulacji te mogą wzrosnąć w przyszłym roku nawet o 40%. Powodem miałyby być rosnące koszty i ceny uprawnień do emisji CO2 oraz blokowanie podwyżek w dłuższym okresie czasu w przeszłości. Ile w rzeczywistości Polacy zapłacą za prąd w 2019?

podwyzki cen prad

Minister Energii wyjaśnia – podwyżka maksymalnie 5%

Spekulacje odnośnie nawet kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen energii elektrycznej w 2019 nie muszą być prawdziwe. Zapowiada się, że gospodarstwa domowe nie powinny odczuć na sobie podwyżek cen prądu, gdyż te mają wynieść maksymalnie 5%.

Wszystko za sprawą planu, na które w skali jednego roku zostanie przeznaczone kilka miliardów dolarów. Gdyby okazało się, że podwyżka musiałaby być większa niż obecnie szacuje rząd – co jest związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i cenami praw do emisji CO2 (w tym roku wynoszą 242,2 zł/MWh, a w 2019 mogą wzrosnąć do 302 zł/MWh) – wtedy każde gospodarstwo domowe na swoim rachunku za prąd zobaczy rekompensatę. O takową nie trzeba będzie się ubiegać samemu, będzie przyznawana automatycznie.

Obecnie przeciętna Polska rodzina płaci za prąd 1250 zł – gdyby najbardziej pesymistyczne scenariusze podwyżek okazałyby się prawdziwe, wtedy roczne obciążenie z tego tytułu wzrosłoby o ponad 600 złotych.

Prąd podrożeje, rachunki nie wzrosną – jednak nie dla wszystkich

Jak wynika z informacji resortu energii, środki do funduszu rekompensacyjnego mają zostać pozyskane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, z darowizn, zapisów oraz wpłat z koncernów energetycznych. Ze środków oprócz gospodarstw domowych, które rekompensatę otrzymają automatycznie, skorzystać będą mogły również hospicja, domy opieki społecznej i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Te ostatnie o rekompensatę będą musiały ubiegać się jednak osobiście składając odpowiedni wniosek. Według obecnych zapewnień rządu, fundusz zacznie wypłatę rekompensat od kwietnia 2019 roku, kosztując budżet państwa do 5 miliardów złotych.

W innej sytuacji pozostają jednak większe przedsiębiorstwa oraz instytucje, które podwyżka cen prądu obejmie. Jeżeli ta bez uwzględnienia rekompensat rzeczywiście wyniesie kilkadziesiąt procent, doprowadzi to do znacznego wzrostu kosztów operacyjnych, a przez to może przełożyć się również na podwyżki cen produktów i usług oferowanych przez polskie przedsiębiorstwa spoza sektora MŚP (zatrudniających więcej niż 250 pracowników).

Jeślisz szukasz nowej oferty, dotyczącej dostarczania do domu prądu możesz skorzystać z porównywarki finansowej, w której znajdziesz aktualne oferty i porównasz je w kilka minut.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.