AKTUALNOŚCI

PODWYŻKI EMERYTUR W 2020 – CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?

10 PAŹDZIERNIKA 2019

Według najnowszych planów partii rządzącej minimalna emerytura w 2020 roku ma wzrosnąć do 1200 złotych brutto, a dodatkowo zmianie ma ulec proces waloryzacji najniższych świadczeń emerytalnych oraz rentowych. Oznaczałoby to wzrost najniższej wypłacanej emerytury w stosunku do roku bieżącego o 100 złotych brutto, zwiększając świadczenia w przypadku ponad 500 tysięcy Polaków.

podwyzki emerytur w 2020 roku

Podwyżki emerytur i zmiany w ich waloryzacji

Oprócz podniesienia minimalnej emerytury do 1200 złotych brutto, Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało również zmianę dotychczasowego systemu waloryzacji rent i emerytur o najniższej wartości. Miałaby mieć ona charakter kwotowy, a nie jak do tej pory procentowy, przez co najskromniejsze świadczenia rosłyby szybciej w stosunku do pozostałych. Zgodnie z propozycją minimalna waloryzacja rent i emerytur nie mogłaby być niższa niż 70 zł.

Planowana podwyżka emerytur według budżetu na 2020 roku powinna wynieść 3,24%, a średnia wysokość emerytury z poziomu 2328 złotych brutto ma wzrosnąć do 2400 złotych. W tym momencie najniższe emerytury otrzymuje 511 tysięcy osób – minimalne świadczenia przysługują mężczyznom, którzy przepracowali 25 lat oraz kobietom, które posiadają 20-letni staż pracy. W momencie gdy przyszły emeryt nie posiada udokumentowanego okresu opłaty składek, wtedy jego świadczenia będą niższe i/lub zależne od ilości kapitału, który został zgromadzony na kontach w ZUSie.

Zmiany w waloryzacji emerytur

Według obecnych planów rządu, waloryzacja kwotowa miałaby dotyczyć emerytur do 2200 złotych brutto. W przypadku wyższych świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom byłoby to jednak nieopłacalne, w związku z czym wtedy obowiązywać ma waloryzacja procentowa.

Dla porównania przy waloryzacji procentowej emerytura otrzymujących 1200 złotych wzrosłaby o 39 zł, przy kwotowej – tak jak wspomniano wcześniej – 70 złotych. W przypadku emerytur ponad 2200 złotych waloryzacja procentowa okazuje się już bardziej opłacalna od kwotowej, gwarantuje bowiem wzrost emerytury o 71 złotych.

Na zmianę wysokości świadczeń mogą liczyć osoby pobierające renty i emerytury z ZUS, KRUS Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego MON oraz Biura Emerytalnego SW. Jednocześnie w 2020 roku wszyscy uprawnieni do świadczeń mają ponownie otrzymać 13 emeryturę, a w 2021 roku zapowiedziano dodatkowo wypłatę 14 emerytury (nie będzie ona jednak obejmowała emerytów i rencistów, których dochód przekracza 2900 złotych brutto miesięcznie).


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6516 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15204 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8688 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.