AKTUALNOŚCI

PROBLEMY Z WYPŁATĄ 500 PLUS – POZNAJ SZCZEGÓŁY

8 CZERWCA 2018

W kwietniu br. zrobiło się głośno o sytuacji Pani Anny z Elbląga, która czekała od ponad pół roku na wypłatę pieniędzy z programu 500 plus. Kryteria spełniała. Problem pojawił się w momencie, gdy rozpatrywanie wniosków od Urzędów Marszałkowskich przejęły Urzędy Wojewódzkie.  Stało się tak wyłącznie w przypadkach, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje za granicą. Jakie konkretnie należy spełniać wymagania, by móc otrzymać pieniądze z programu 500 plus?

problem z wyplata 500 plus poznaj szczegoly

Kto może otrzymać świadczenie?

Mogą je otrzymywać rodzice i opiekunowie prawni – czyli osoby, które zostały ustanowione przez sąd opiekunami prawnymi dziecka – lub opiekunowie faktyczni dziecka. Kim jest opiekun faktyczny? To osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, lecz tylko wtedy, gdy wystąpiła z wnioskiem do sądu o adopcję dziecka. Świadczenie przysługuje opiekunom do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Co więcej, świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je nawet rodziny niepełne. Jednakże w tym przypadku konieczne jest zasądzenie alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

Zasądzenie alimentów nie jest wymagane w sytuacji, gdy:

  • drugie z rodziców dziecka nie żyje;
  • ojciec dziecka jest nieznany;
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
  • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
  • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Osoba samotnie wychowująca nie ma obowiązku występowania do sądu z pozwem o alimenty. Wystarczy jedynie uzyskać i przedstawić tytuł wykonawczy zatwierdzony przez sąd, który ustala kwotę alimentów. Tytułem może być m.in. ugoda zawarta przed mediatorem, protokół z posiedzenia sądu zatwierdzającego ugodę zawartą przed sądem, a nawet umowa zawarta w formie aktu notarialnego, której sąd nadał klauzulę wykonalności.

Jakie i kiedy obowiązuje kryterium dochodowe

Świadczenie wychowawcze przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia. Jedynie wsparcie na pierwsze dziecko jest obwarowane zaostrzonym kryterium. Jedyne bądź najstarsze dziecko do ukończenia 18. roku życia otrzyma wsparcie tylko wtedy, gdy dochód nie przekracza 800 zł netto miesięcznie na osobę lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie, której członkiem jest dziecko niepełnosprawne.

Jak otrzymać świadczenie?

Wystarczy złożyć wniosek przez Internet za pomocą:

  • Platformy Usługowo - Informacyjnej „Emp@tia”,
  • systemów teleinformatycznych banków krajowych,
  • PUE ZUS (czyli przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) oraz profil zaufany, lub osobiście w gminie.

Wypełnione wnioski można nadsyłać także za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Kiedy należy składać wniosek?

W ubiegłym roku wnioski można było składać od 1 sierpnia 2017 r. Osoby, które wypełniły wniosek o świadczenie na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, pieniądze otrzymały do 31 października. Wciąż czekasz na pieniądze z 500 plus, a potrzebujesz gotówki? Sprawdź naszą porównywarkę finansową, w której znajdziesz bogatą ofertę aż 35 szybkich pożyczek. Dobierz taką, która spełni Twoje wymagania.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.