AKTUALNOŚCI

PROGRAM RODZINA 500 PLUS: NOWE WNIOSKI

31 LIPCA 2017

Startuje przyjmowanie nowych wniosków o przyznanie świadczenia w ramach programu Rodzina 500 Plus. W życie wchodzą również nowe zasady związane z programem. Jakie zmiany w ramach 500 Plus czekają nas w tym roku? O czym należy pamiętać składając wniosek?

Program Rodzina 500 Plus: nowe wnioski

Wniosek o 500 plus należy składać co roku

Program Rodzina 500 Plus wystartował w kwietniu 2016 roku. Dzięki niemu wielu rodziców otrzymało dodatkowe wsparcie finansowe od państwa.

Należy jednak pamiętać, że złożony w zeszłym roku wniosek traci ważność z końcem września tego roku. Wnioski nie są przedłużane automatycznie. Prawo do otrzymywania wsparcia w ramach programu ustalane jest każdego roku. Jeśli chcemy wciąż otrzymywać świadczenie, należy ponownie złożyć wniosek w urzędzie.

Pierwszy, trwający jeszcze okres rozliczeniowy, rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku, zakończy się natomiast 30 września 2017 roku. Został wydłużony, aby nie trzeba było składać wniosku dwa razy w tym samym roku. Każdy kolejny okres będzie trwał od 1 października do 30 września kolejnego roku.

Jak podkreśla minister rodziny Elżbieta Rafalska, jeśli chcemy otrzymywać świadczenie przez kolejny okres – musimy złożyć nowy wniosek.

Nowe wnioski o 500 plus od 1 lipca

Nowe wnioski o przyznanie świadczenia 500 Plus możemy składać od 1 lipca. Z kolei nowy okres świadczeniowy (wypłaty świadczeń) rozpoczyna się 1 października. Od 1 lipca wnioski będą przyjmowane drogą elektroniczną - oznacza to, że od tej daty można składać je online. "Tradycyjne", papierowe wnioski ruszą 1 sierpnia.

Wniosków nie trzeba składać od razu, najlepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Jeżeli złożymy wniosek do końca sierpnia, możemy mieć pewność, że zostanie zachowana ciągłość wypłat – nie nastąpi przerwa w wypłacie świadczenia. Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu, wypłata nastąpi do końca listopada.

Jeśli z kolei dokumenty złożymy dopiero w listopadzie, możemy nie otrzymać zaległego świadczenia za październik. Warto więc pamiętać o tym, aby złożyć wniosek o świadczenie 500 plus najpóźniej we wrześniu – wtedy mogą nastąpić opóźnienia w wypłacie świadczenia, ale z pewnością otrzymamy pieniądze za każdy miesiąc.

Pamiętajmy, że za złożenie wniosku lub wysłanie go drogą elektroniczną nigdy nie musimy płacić – na tym polu odnotowano bowiem próby oszustwa.

Co zawrzeć we wniosku o 500 Plus?

Osoby uprawnione do wnioskowania 500 Plus to rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni opiekunowie dziecka. Dokumenty możemy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, a także przez internet, np. za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.

We wniosku o 500 Plus należy umieścić następujące informacje:

  • dane osoby, która występuje o przyznanie świadczenia (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL),
  • dane dzieci, na które świadczenie ma być przeznaczone,
  • zaświadczenie o dochodzie każdego członka rodziny wydane przez urząd skarbowy,
  • zaświadczenie o innych źródłach utrzymania.

Dodatkowe materiały na temat 500 Plus i składania wniosków można pobrać na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kto ma prawo do otrzymania świadczenia?

Przypominamy, komu przysługuje wsparcie od państwa w ramach programu 500 Plus.

Program skierowany jest przede wszystkim do rodzin wielodzietnych. Pieniądze przyznawane są na drugie i każde kolejne dziecko bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymagań. Finansowe wsparcie na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na wysokość dochodów. Świadczenie będzie wypłacane rodzicom co miesiąc, aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Oczywiście pod warunkiem corocznego składania wniosku o przyznanie świadczenia.

Zasiłek 500 Plus możemy otrzymać również wtedy, gdy posiadamy tylko jedno dziecko. W tym wypadku przewidziano jednak próg dochodowy, który wynosi 800 zł netto na osobę w rodzinie oraz 1200 zł netto na osobę w rodzinie w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Kryterium dochodowe musi być potwierdzane co roku.

Zmiany w ramach 500 Plus

Celem uszczelnienia systemu pomocowego, zostało wprowadzonych kilka zmian. Od 1 października 2017 roku świadczenie 500 Plus będzie przysługiwało rodzicom samotnie wychowującym dziecko tylko pod warunkiem alimentów zasądzonych wyrokiem lub ugodą sądową.

Poza tym dochód nie będzie traktowany jako utracony, jeśli rodzic w ciągu 3 miesięcy od dnia zwolnienia z pracy podejmie pracę u tego samego pracodawcy. Podobnie w przypadku działalności gospodarczej.


Podsumowanie: pamiętaj o składaniu wniosku o 500 Plus co roku

Wniosek o przyznanie 500 Plus, złożony w ubiegłym roku, traci ważność z końcem września tego roku. Jeśli chcesz wciąż otrzymywać świadczenie, pamiętaj, by złożyć nowy wniosek jak najszybciej!


Ważne:

Zastanawiasz się, czy 500 Plus należy wykazać w zeznaniu podatkowym? Sprawdź, jaki wpływ na rozliczenie podatkowe ma świadczenie 500 Plus w artykule: "500 Plus a zeznanie podatkowe"

Jak 500 Plus wpływa na kondycję finansową polskich rodzin? Czy zmienia ich zdolność kredytową? Dowiedz się więcej: "500 Plus pomaga wyjść z długów".


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.