AKTUALNOŚCI

PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW NASTĄPI SZYBCIEJ – NOWE PRZEPISY

4 SIERPNIA 2018

9 lipca 2018 roku w życie weszła nowa ustawa, która gwarantuje szybsze przedawnienie długów majątkowych i zapewnia lepszą ochronę przed zajęciem konta bankowego przez komornika. Prawo ma również chronić konsumentów przed nieuczciwymi firmami windykacyjnymi. Na jakie udogodnienia mogą liczyć dłużnicy? Sprawdź szczegóły nowej ustawy.

 przedawnienie dlugow nastapi szybciej - nowe przepisy

Czym jest przedawnienie długu?

Przedawnienie długu następuje, jeśli po upływie określonego czasu go nie uregulowaliśmy, a wierzyciel w międzyczasie nie egzekwował od nas jego spłaty. Takie prawo gwarantuje nam Kodeks Cywilny.

Czas potrzebny do tego, aby dług się przedawnił, jest zróżnicowany i zależy od rodzaju zadłużenia. Po upłynięciu tego okresu dług nie znika, ale wierzyciel nie ma już możliwości jego dochodzenia drogą sądową. Na nas przestaje ciążyć obowiązek spłaty, a wierzyciel w większości przypadków ma do wyboru jedynie polubowne  metody odzyskania należności.

Nowa ustawa, wprowadzona przez rząd 9 lipca 2018 roku, sprawia, że długi majątkowe przedawnią się szybciej.

Na przedawnienie długu majątkowego poczekamy krócej

Główny przepis nowej ustawy zakłada, iż podstawowy termin przedawnienia roszczenia majątkowego zostaje skrócony z 10 do 6 lat. Nie uległy zmianie terminy przedawnienia innych roszczeń, takich jak te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, dotyczące świadczeń okresowych, takich jak czynsz czy dzierżawa (te wciąż wynoszą 3 lata). Na przedawnienie się niezapłaconego mandatu wciąż poczekamy rok.

Warto wiedzieć, że termin przedawnienia się długu będzie w każdym przypadku wyznaczany na koniec danego roku kalendarzowego. Nie będzie miała znaczenia dokładna data, nawet jeśli przedawnienie powinno nastąpić już w pierwszej połowie roku. To z kolei ułatwienie dla wierzycieli – nie będą oni musieli dokonywać obliczeń.

Korzystne zmiany dla konsumenta

Ustawa ma przede wszystkim wzmocnić prawa konsumenta. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zadłużenie może się przedawnić. Wielokrotnie zdarzało się, że firmy windykacyjne skupowały od wierzycieli przedawnione długi, by następnie zarabiać na ich egzekucji, a niczego nieświadomi konsumenci spłacali należności  wraz z wysokimi odsetkami.

Dodatkowa zmiana polega na tym, że to na sądzie będzie ciążył obowiązek zbadania, czy dany dług uległ przedawnieniu. Do tej pory sąd mógł wziąć pod uwagę przedawnienie tylko wtedy, gdy dłużnik sam podniósł taki zarzut i upomniał się o to w czasie rozprawy. Obecnie to sąd będzie musiał sprawdzić, czy roszczenie jest ważne – jeśli zaś stwierdzi, że tak nie jest, sprawa będzie musiała zostać oddalona.

Dodatkowa ochrona przed komornikiem

Nowa ustawa wprowadza również zmiany w zasadach egzekucji długu z rachunku bankowego. Komornik nie będzie mógł tak łatwo zająć konta bankowego dłużnika. Do tej pory, jeśli komornik zawnioskował o zajęcie pieniędzy na koncie bankowym osoby zadłużonej, bank miał obowiązek bezzwłocznie mu je przekazać. Nie miało znaczenia, czy komornik rząda pieniędzy zasadnie. Bank przekazywał je nie dochodząc tego, czy dług nie został już wcześniej uregulowany lub czy nie nastąpiło przedawnienie.

Obecnie po tym, jak komornik złoży wniosek o zajęcie konta bankowego, dłużnik ma 7 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli więc dług będzie egzekwowany bezzasadnie, konsument ma szansę na obronę. Dopiero po upływie 7 dni pieniądze trafią na konto komornika.

Czy warto czekać, aż dług się przedawni?

Należy pamiętać o tym, że przedawnienie długu nie oznacza jego anulowania. Oznacza jedynie, że państwo nie pomoże wierzycielowi w jego egzekucji. Informacja na temat niespłaconego długu będzie jednak figurować w bazach, a konsument znajdzie się na czarnej liście dłużników. Nie będzie miał wtedy szans na uzyskanie kredytu czy nawet sprzętu na raty.

Warto zwrócić również uwagę na to, że licząc na przedawnienie długu dużo ryzykujemy. Wierzyciel może bowiem skierować sprawę do sądu, a im dłużej zwlekamy ze spłatą, tym wyższe odsetki i kary zapłacimy. Jeśli więc zostaniemy zobligowani do spłaty długu na drodze sądowej, musimy liczyć się z tym, że konsekwencje finansowe będą bolesne.

Takie ryzyko wiąże się nawet z niezapłaconym mandatem. Przedawnienie długu w przypadku mandatu następuje po roku. Wiele osób wykorzystuje ten fakt i nie płaci go na czas. Jeśli jednak przed przedawnieniem wierzyciel upomni się o regulację długu, a sprawa zostanie skierowana do sądu, będziemy musieli liczyć się z dodatkową karą finansową.


Dzięki nowej ustawie przedawnienie długów majątkowych nastąpi szybciej. Zmiany w prawie gwarantują nam również większe bezpieczeństwo: sądy będą zobligowane do sprawdzania, czy dane roszczenie nie jest przedawnione, a konsumenci będą mieli większą możliwość obrony przed zajęciem komorniczym z konta bankowego. Ustawa ma za zadanie chronić konsumentów, nie warto jednak jej nadużywać. Należy pamiętać o tym, że licząc na przedawnienie długu narażamy się na poważne konsekwencje finansowe.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.