AKTUALNOŚCI

ULGA DLA KRWIODAWCÓW W ROZLICZENIU ROCZNYM PIT

19 KWIETNIA 2017

Wielu z nas każdego roku oddaje krew, jednak niewielki procent zdaje sobie sprawę z tego, że ekwiwalent oddanej krwi może odliczyć od dochodu i dzięki temu obniżyć podatek. Wyjaśniamy, jak to zrobić i ile wynosi ulga dla krwiodawców.

Ulga dla krwiodawców - jak rozliczyć?

Ulga dla krwiodawców

Co roku około 600 tysięcy Polaków oddaje krew. Jednak według danych Ministerstwa Finansów, tylko 100 tysięcy podatników korzysta z powstającej dzięki temu preferencji podatkowej.

Darowiznę można odliczyć od dochodu lub przychodu i tym samym zmniejszyć podstawę opodatkowania, co w praktyce oznacza zapłatę niższego podatku.

Wysokość ulgi dla krwiodawców zależy jednak od dwóch czynników: ilości oddanej krwi oraz naszych dochodów.

Jak obliczyć wartość oddanej krwi?

Krew może być oddawana nie częściej niż 6 razy do roku przez mężczyzn i 4 razy do roku przez kobiety. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg i więcej pobiera się 450 ml krwi. Oznacza to, że w ciągu roku mężczyzna może oddać maksymalnie 2,7 litrów krwi, a kobieta 1,8 litrów. Do tego w ciągu roku każdy z nas może oddać do 25 litrów osocza.

Wysokość ulgi zależy od ilości oddanych litrów krwi i jej składników. Ekwiwalent pieniężny za 1 litr krwi pełnej to 130 zł. Wartość osocza oddanego przez dawcę poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wynosi 350 zł.

Pamiętajmy, że oddawana przez nas krew musi być przekazana jako darowizna na rzecz publicznej służby krwi. W związku z tym odpłatne formy oddawania krwi nie dają uprawnień do skorzystania z ulgi. Jeśli przekazujemy krew na rzecz konkretnej osoby fizycznej lub prawnej, musi to być zrobione za pośrednictwem publicznej służby krwi.

Ile możemy odliczyć?

Ulga dla krwiodawców zaliczana jest do darowizn. Limit roczny dla takich odliczeń wynosi 6% naszego dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym.

Należy jednak pamiętać, że dotyczy on wszelkim darowizn – jeśli więc przekazaliśmy datki dla organizacji pożytku publicznego lub na cele kultu religijnego, należy odliczyć je od dochodu wspólnie z wartością oddanej krwi.

Kto może skorzystać z ulgi dla krwiodawców?

Darowiznę, a więc również ulgę dla krwiodawców, można odliczyć od dochodu lub przychodu. Mogą z niej więc skorzystać osoby fizyczne rozliczające się na drukach PIT-36 i PIT-37, a także przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem.

Z ulgi nie mogą skorzystać osoby opodatkowane podatkiem liniowym.

Potrzebne dokumenty

Od 2012 roku stacje krwiodawstwa nie muszą nam już wystawiać oświadczeń o przyjęciu darowizny, jednak każdorazowo wystawią nam one zaświadczenie o ilości oddanej bezpłatnie krwi i osocza.

Honorowy dawca krwi musi bowiem odpowiednio udokumentować wartość odliczanej ulgi, ponieważ urząd skarbowy ma prawo go skontrolować. Ma on prawo do kontroli zeznań rocznych do 5 lat wstecz.

Dawcy krwi muszą więc posiadać dokument wystawiony przez odpowiednia instytucję, który określa ilość oddanej krwi i osocza.

Jak rozliczyć ulgę?

Aby odliczyć ulgę, do formularza podatkowego należy dodać załącznik PIT/O. W części B formularza w pozycji 11 należy wpisać odpowiednią, obliczoną według wcześniejszych wytycznych, kwotę.

Po zsumowaniu wszystkich odliczeń z tytułu darowizn (sumujemy je w części B w polu 28), należy przenieść je do odpowiednich miejsc w zeznaniu głównym.


Należy również pamiętać, że aby skorzystać z ulgi, trzeba złożyć deklarację podatkową na czas. Jeśli się spóźnimy, stracimy prawo do ulgi. Można ją odliczyć również w korekcie zeznania, w sytuacji gdy zapomnimy o odliczeniu, wciąż jednak obowiązuje nas ten sam termin na złożenie deklaracji.  
Tekst: Olga Gierszal
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.