AKTUALNOŚCI

USTAWA DOTYCZĄCA ORGANIZOWANIA IMPREZ TURYSTYCZNYCH – O CZYM MÓWI?

1 CZERWCA 2018

Już za chwilę rozpocznie się sezon urlopowy. Polacy nadal najczęściej decydują się na wyjazdy w okresie od czerwca do września. Wybierając wycieczkę zorganizowaną warto zwrócić uwagę na kilka spraw i czynników. Nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną. Dowiedz się, na czym polega ustawa dotycząca organizowana imprez turystycznych, która wchodzi w życie już 1 lipca.

ustawa dotyczaca organizowanie imprez turystycznych

Czy można ufać biurom podróży?

Przez ostatnie lata usłyszeliśmy wiele historii o źle działających, a nawet bankrutujących biurach podróży. Straty poniosło wiele podróżujących osób. Niektóre sprawy były bardzo nagłośnione, inne przeszły bez echa. Poszkodowani nie tylko nie pojechali na wykupione wakacje, ale również utracili spore sumy pieniędzy. Ustawa, która wejdzie w życie jeszcze w tym sezonie urlopowym, ma chronić przede wszystkim osoby wykupujące wycieczki.

Na czym polega ustawa dotycząca organizowania imprez turystycznych?

Omawiana ustawa stanowi uzupełnienie i poprawę istniejącego prawa, które obowiązuje od 2015 roku. Jest ona reakcją na szybki rozwój rynku usług turystycznych. Zmiany dotyczą nie tylko biur podróży, ale również ośrodków noclegowych czy hoteli. Nie obejmują jednak krótkich wycieczek, które trwają mniej niż dobę. Wyjątek stanowią opcje obejmujące nocleg. Nowe przepisy mają za zadanie przede wszystkim zapewnić większą ochronę podróżującym. Na przedsiębiorstwa organizujące wyjazdy zostaną nałożone dodatkowe obowiązki.

Nowe zasady

Jedną z ważniejszych poprawek jest wprowadzenie prawa konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej z organizatorem wycieczki do 14 dni od jej podpisania. Klient nie ponosi żadnych kosztów ani strat z tego powodu. Wyłączone z tej możliwości są przypadki, kiedy zainteresowany podczas ustaleń wyraził zgodę na kontakt z przedsiębiorcą poza lokalem firmowym. Zmiana ma nas chronić  przed nachalnymi sprzedawcami i kupnem niepoprawnie przedstawionych ofert wyjazdowych. Ustawa wprowadza również nowe pojęcia w zakresie turystyki, a  niektóre z nich definiuje na nowo.

Wprowadzone pojęcia:

  • Przedsiębiorca turystyczny,
  • Powiązane usługi turystyczne,
  • Podróżny,
  • Punkt sprzedaży,
  • Niezgodność.

Usprawniony zostanie także system finansowych zabezpieczeń w przypadku niewypłacalności oraz likwidacji firmy. Możliwe stanie się bezpośrednie składanie roszczeń do ubezpieczyciela lub banku. W konkretnych przypadkach zostanie wdrożony mechanizm zwrotu środków wpływających do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Stworzony zostanie także nowy system teleinformatyczny. Będzie służył on do obsługi Centrali Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorstw Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych.

Zmian nastąpi jednak znacznie więcej. Wszystko po to, aby zapewnić podróżującym większe bezpieczeństwo. Dopracowane zostaną zasady funkcjonowania turystycznego rachunku powierniczego. W życie wejdzie także regulacja w sprawie kar za wykonywanie działań niezgodnych z przepisami ustawy.

Bezpieczne podróżowanie

Biura podróży miały sporo czasu, aby przygotować się do nowych zasad na rynku turystycznym. Rozporządzenia wykonawcze musiały zostać przyjęte, a także opublikowane, do 1 stycznia bieżącego roku. Nowymi zasadami objęte są wszystkie osoby, które zdecydują się na zawarcie umowy i wyjazd od dnia 1 lipca 2018 roku. Mamy nadzieję, że zmiany rzeczywiście pozwolą nam na bezpieczne i bardziej komfortowe wybieranie korzystnych ofert wyjazdów. Wiemy, jak ważny jest spokój ducha na urlopie.

Wybierasz się na urlop w tym sezonie, ale nie znalazłeś jeszcze idealnej oferty, która mieści się w Twoim budżecie? Nie przejmuj się! W naszej porównywarce pożyczek znajdziesz oferty, które pozwolą Ci uzyskać szybkie wsparcie finansowe na nadchodzące wakacje.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.