AKTUALNOŚCI

WYŻSZA PŁACA MINIMALNA W 2020 ROKU - ILE BĘDZIEMY ZARABIAĆ?

17 LIPCA 2019

W 2019 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło 7,1%, czyli o 150 złotych. W efekcie wartość płacy minimalnej brutto wyniosła 2250 zł, co w przeliczeniu daje minimalnie 14,7 zł na godzinę. Dla roku 2020 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało natomiast kolejny i to rekordowy wzrost (o niemal 9%) do poziomu 2450 złotych i skok najniższej stawki godzinowej do 16 złotych. Sprawdź ile wyniesie najniższa płaca na rękę.

wzysza placa w 2020 roku

Wyższa kwota wynagrodzenia minimalnego!

Zarabiając w 2020 roku kwotę 2450 złotych brutto, kwota netto minimalnego uposażenia za pracę wyniesie 1774 zł (koszt pracodawcy wynosi wywóczas niemal 3000 złotych). Dla porównania w 2019 roku zarobek minimalny netto wynosi 1634 zł (koszt pracodawcy 2710 zł), czyli realnie płaca minimalna zwiększy się o 140 złotych netto.

W tym samym czasie związki zawodowe zaproponowały wzrost płacy minimalnej do 2520 złotych brutto (stawka godzinowa 16,5 zł).

Dla porównania w 2009 roku, czyli 10 lat temu, płaca minimalna brutto plasowała się na poziomie 1276 zł. Na przestrzeni ostatnich 4 lat (od 2015 roku) jej wartość zwiększała się natomiast o 500 złotych brutto. Zmiany są widoczne, ale czy Polacy mogą być zadowoleni ze swoich zarobków?

Na tle Unii Europejskiej nadal są to kwoty relatywnie niskie – w 2017 roku średnia UE dla najniższej pensji brutto wynosiła 845 euro (w Polsce wtedy wartość ta wynosiła 410 euro). Na najwyższą płacę minimalną mogą liczyć luksemburczycy (2000 euro brutto) oraz Niemcy (1500 euro brutto), zgodnie z danymi sprzed dwóch lat. Najniższe minimalne uposażenie wypłacane jest natomiast w Bułgarii (w przeliczeniu 235 euro brutto).

Co to jest płaca minimalna

wyzsza placa minimalna

Minimalny poziom wynagrodzenia jest co roku ustalany przez polski rząd i dotyczy osób legalnie zatrudnionych na umowę o pracę. Oznacza to, że posiadając umowę o pracę nie możesz zarabiać poniżej określonej kwoty (nie dotyczy to umów zlecenie, w przypadku których w grę wchodzi jedynie minimalna stawka godzinowa).

Założeniem minimalnej stawki godzinowej jest ochrona pracowników przed nieuczciwymi praktykami pracodawców, którzy mogliby próbować zaniżać wynagrodzenie za wykonywaną pracę (szczególnie w najprostszych zawodach, wymagających niskich lub braku kwalifikacji).

Od strony ekonomicznej płaca minimalna jest natomiast narzędziem kontrowersyjnym, które przy niewłaściwym sterowaniu może prowadzić do wzrostu bezrobocia, przyspieszenia inflacji (i w efekcie przełożenia się na wzrost kosztów podstawowych produktów spożywczych i usług) oraz być wykorzystywane jako narzędzie typowo polityczne.

Szukasz informacji finansowych i gospodarczych? Zapraszamy do czytania naszego bloga. Będziesz wtedy na bieżąco z informacjami!


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.