AKTUALNOŚCI

WYŻSZA STAWKA GODZINOWA I PŁACA MINIMALNA W 2019 ROKU

22 LIPCA 2018

Od początku przyszłego roku zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli cieszyć się z powodu podwyżki płacy minimalnej. Ta ma wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2019 roku i zgodnie z ustawą wyniesie co najmniej 117 złotych. Ruchy rządu wskazywały jednak, że parlamentarzyści szykują się do większych podwyżek. Sprawdź o ile zwiększy się stawka godzinowa oraz płaca minimalna od przyszłego roku!

wyzsza stawka godzinowa

2220 zł brutto od 2019 roku?

Rząd zaproponował podniesienie płacy minimalne do poziomu 2200 zł brutto, co byłoby podwyżką o 5,7% z obecnych poziomów, przekładając się na wzrost o 120 zł brutto w skali miesiąca. Oznacza to, że najniższa stawka godzinowa wzrośnie z pierwszym stycznia 2019 z poziomu 13,70 do 14,50 zł brutto, co dotyczyłoby osób zatrudnionych na części umów cywilnoprawnych (głównie umów zlecenia).

Jak na razie jest to jedynie decyzja, którą rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego, a negocjacje w tej sprawie zakończą się w czasie tegorocznych wakacji. Jeżeli konsultacje nie przyniosą spodziewanego rozwiązania, wtedy ostateczna decyzja pozostanie w rękach parlamentarzystów – Ci nie mogą zaproponować natomiast kwoty niższej niż zgłoszone pod debatę 2220 zł brutto. Obecna płaca minimalna wynosi 2100 złotych brutto co daje „na rękę” 1530 zł. Przy podwyżce o wspomniane 120 złotych brutto, kwota ta zwiększyłaby się o ponad 75 złotych do pułapu 1605 zł.

Oznacza to, że w relacji do prognozowanego obecnie przez rząd przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, minimalne uposażenie za pracę plasowałoby się w okolicach 46,6% średniej krajowej.

Jak podwyżka odbije się na państwowym budżecie?

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia jest kosztem nie tylko dla pracodawcy, ale również dla Skarbu Państwa. Według obecnych projekcji koszty związane z wynagrodzeniem minimalnym wzrosną w skali roku o ponad 200 milionów złotych. W miejscu tym warto podkreślić, że według Głównego Urzędu Statystycznego płacę minimalną pobiera 13% wszystkich pracowników zatrudnionych na pełne etaty, czyli około 1,5 miliona pracujących Polaków.

Warto jednocześnie przypomnieć, że w tym momencie stawka minimalna obowiązuje nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, ale również osoby pracujące w oparciu o określone umowy cywilnoprawne. Zasadę wprowadzono w 2017 roku w celu zwalczenia zjawiska, w związku z którym osoby zatrudniane na umowach cywilnoprawnych otrzymywały zdecydowanie niższe wynagrodzenie niż osoby zatrudniane w oparciu o umowę o pracę, nie mogąc dodatkowo korzystać z przywilejów gwarantowanych przez prawo pracy.

Ostateczna decyzja dotycząca finalnej wysokości stawki i kwoty minimalnej w 2019 roku nie została jeszcze podjęta, wartości nie powinny jednak dużo odbiegać od kwoty 2200 zł brutto.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.