AKTUALNOŚCI

WZRASTA KWOTA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO I NIE TYLKO

8 LISTOPADA 2018

Jak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od listopada bieżącego roku zmianie mają ulec stawki szeregu zasiłków – między innymi dla opiekunów, specjalnego opiekuńczego oraz pielęgnacyjnego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile wyniosą podwyżki oraz o jakie środki możesz obecnie wnioskować, to zapoznaj się z poniższym artykułem.

wzrasta kwota zasilku pielegnacyjnego i nie tylko

Zasiłek pielęgnacyjny nie był podnoszony przez ostatnią dekadę

Jak przypomina minister Elżbieta Rafalska reprezentująca resort polityki społecznej, zasiłek pielęgnacyjny na poziomie 163 zł utrzymywany był przez ostatnie 12 lat. Po jego rewaloryzacji wartość ma wzrosnąć do 184,42 zł, czyli o 31,42 zł. Rząd zakłada jednocześnie przyszłoroczną podwyżkę zasiłku wspierającego osoby z niepełnosprawnościami, w efekcie czego świadczenie ma wynosić od 2019 roku łącznie 225 zł.

Warto przypomnieć, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje na niepełnosprawne dziecko, osobie w wieku powyżej 16. roku życia posiadającej znaczny stopień niepełnosprawności lub umiarkowany stopień niepełnosprawności powstały przed 21. rokiem życia oraz osobom posiadającym co najmniej 75 lat.

Z dniem 1 listopada wzrasta nie tylko wspomniany zasiłek pielęgnacyjny, ale również zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna – w obu tych przypadkach aprecjacja świadczeń wyniesie 100 zł.

Czym różni się specjalny zasiłek opiekuńczy od zasiłku dla opiekuna?

Specjalny zasiłek opiekuńczy otrzymują osoby, które zrezygnowały z pracy w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną lub nie mogły z tego powodu podjąć pracy zarobkowej. W tym momencie jego wartość to 520 zł miesięcznie, a po podwyżce wyniesie 620 zł miesięcznie.

Natomiast zasiłek dla opiekuna wypłacany jest tym osobom, które zajmują się podopiecznymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności, utracili jednak prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i nie spełniają kryterium pozwalających na otrzymanie specjalnego zasiłku opiekuńczego. Niezależnie od wysokości dochodów gospodarstwa domowego jego stawka jest taka sama jak wcześniej wspomnianego świadczenia i wynosi 520 zł, po podwyżce 620 zł.

Pozostałe świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie i od 1 listopada zasiłek rodzinny na dziecko do ukończenia 5. roku życia będzie nadal wynosił 95 zł, „becikowe” 1000 zł, zasiłek na dziecko powyżej 5. roku życia i do uzyskania pełnoletności 124 zł, a dodatek do zasiłku z tytułu opieki w okresie korzystania z urlopu wychowawczego 400 zł, wypłacanych każdego miesiąca.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.