AKTUALNOŚCI

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE - JAKIE JEST ZDANIE POLAKÓW?

12 MARCA 2018

Zapowiadane przez polityków zmiany stały się faktem – w część niedziel w roku sklepy będą zamknięte. Jak wygląda to w innych krajach Europy? Co o zakazie handlu w niedziele sądzą Polacy?

kaz handlu w niedziele - jakie jest zdanie polakow

Zakaz handlu w niedziele od 11 marca 2018 roku

Zakaz niedzielnego handlu przez długi czas był tematem gorących debat opinii publicznej. Ostatecznie rządzący ustalili, że od marca 2018 roku sklepy będą działały jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Ustawodawca postanowił jednak pójść o krok dalej i od 2020 roku praktycznie całkowicie zakazać funkcjonowania sklepów w niedziele – po tym terminie konsumenci będą mogli zrobić zakupy jedynie w siedem niedziel w przeciągu całego roku.

Na tle Unii Europejskiej sytuacja jest bardzo różnorodna – większość Państw ze wschodnich i północnych granic kontynentu umożliwia handel w ostatni dzień tygodnia, natomiast w centralnej i zachodniej części Europy obowiązuje częściowy lub całkowity zakaz handlu lub prawa zwyczajowe, w związku z którymi nie otwiera się sklepów.

Co jednak o samym pomyśle sądzą obywatele i jak oceniają zmiany? Jak wynika z danych PAP oraz CBOS, zmiany mają dwukrotnie więcej zwolenników niż przeciwników.

61% Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

Raporty popularnych agencji sondażowych jasno pokazują, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele popiera 61% Polaków, 32% badanych jest natomiast przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Zdaniem opinii publicznej na zmianach skorzystają przede wszystkim osoby zatrudnione w handlu oraz właściciele małych sklepów, najbardziej ucierpią natomiast sami konsumenci, dla których niedzielne zakupy stały się jedną z podstawowych form spędzania wolnego czasu.

Co ciekawe, gdy pytania ankietowe sformułuje się inaczej, wtedy zaledwie 36% osób popiera całkowity zakaz niedzielnego handlu. Pozostały odsetek opowiada się natomiast za zagwarantowaniem pracownikom co najmniej dwóch wolnych niedziel każdego miesiąca, bez wprowadzania zakazów handlowych. Aż 60% społeczeństwa nie obawia się również, że zmiany legislacyjne przełożą się na spadek obrotów generowanych przez sektor handlowy – deklarują bowiem większe zakupy w inne dni. W tej samej statystyce 32% ankietowanych twierdziło, że obroty sklepów spadną, a 9% nie miało zdania na ten temat.

Analizując wyniki tego samego badania warto zauważyć, że zdaniem badanych zakaz handlowy wywoła chaos, kolejki oraz niepotrzebne korki w soboty (51%). Dodatkowo 46% ankietowanych widzi w zakazie handlowym potencjalne ograniczenie dostępu do usług, restauracji i kin zlokalizowanych w centrach handlowych, które w średnich i dużych miastach stają się obecnie głównymi obszarami niedzielnej sprzedaży.

Poniższa tabela na podstawie informacji zebranych przez Kantar TNS prezentuje, kto najczęściej, a kto najrzadziej korzysta z możliwości niedzielnych zakupów:

Najczęściej

Najrzadziej

Osoby pomiędzy 25 i 44 rokiem życia

Ludzie po 65 roku życia

Mieszkańcy dużych miast

Renciści oraz emeryci

Osoby bez zmianowego trybu pracy

Rolnicy

Źródło: Businessinsider.com

Pracodawcy vs Pracownicy

W sporze o wolne niedziele handlowe widać wyraźny podział na popierających prawa pracodawców oraz prawa pracowników. Ci pierwsi argumentują swoje racje ryzykiem spadku zatrudnienia w handlu nawet o 30 tysięcy etatów oraz wpływów do skarbu państwa z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatków o 1,5 miliarda złotych lub więcej.

Po drugiej stronie barykady znajdują się związki zawodowe oraz Episkopat Polski – podstawowym argumentem są prawa pracownicze, które powinny obejmować każdego aktywnego zawodowo oraz możliwość spędzania wolnego czasu z całą rodziną.

Ustawa w obecnej formie nie będzie dotyczyła jednak pracowników zatrudnionych na dworcach kolejowych, stacjach benzynowych, w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach, jak i na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych. Lista podmiotów, gdzie handel nadal będzie możliwy, cały czas się wydłuża i dołączyły do niej między innymi apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, czy też kioski. Zdaniem ekspertów taka decyzja może jedynie pogłębić i tak wysoki już poziom niezadowolenia społecznego w związku z wprowadzonym zakazem.

 


Ustawa o zakazie handlu w niedziele od początku wzbudzała dużo emocji. Większość Polaków popiera jednak wprowadzenie niedziel wolnych od handlu. Dzięki temu pracownicy sektora handlowego będą mogli odpocząć i spędzić czas z rodziną. Niektórzy obawiają się jednak, że ustawa spowoduje chaos i wzmożone kolejki w sklepach w soboty.


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.