AKTUALNOŚCI

ZEZNANIA ROCZNE PIT 2016

17 MARCA 2016

Czy otrzymałeś już PIT ze swojej firmy? Czas, aby się rozliczyć. Rozliczenia roczne PIT w 2016 roku będą wyglądać tak samo, jak w roku zeszłym. Warto jednak przypomnieć sobie podstawowe zasady.

pit

Terminy składania deklaracji podatkowych

Rozliczenie PIT to zeznanie o wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty. Składanie deklaracji podatkowej jest obowiązkowe dla każdego podatnika i płatnika w wyznaczonym terminie. W bieżącym roku przedstawia się to w sposób następujący:

  • 1 lutego 2016 r. :

PIT-16A (karta)
PIT-19A (duchowni)
PIT-28 (ryczałt)

  • 29 lutego 2016 r. :

PIT-40 (za pracownika)
PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

  • 2 maja 2016 r.:

PIT-36 (działalność)
PIT-36L (liniowy)
PIT-37 (praca)
PIT-38 (giełda)
PIT-39 (nieruchomości)

Jeśli podatnik nie złoży deklaracji w podanych wyżej terminach, musi liczyć się z karą. 

W jaki sposób składać zeznania PIT?

Mamy do wyboru kilka możliwości zatem każdy może wybrać najdogodniejszą dla siebie. Od jakiegoś czasu deklaracje można składać przez Internet i jest to z roku na rok coraz częściej stosowana forma. Plusem tego stało się ograniczenie kolejek w Urzędach Skarbowych więc ludzie, którzy wolą standardowe złożenie zeznania, osobiście w Urzędzie Skarbowym, mogą to zrobić aktualnie dużo szybciej niż kiedyś. Po złożeniu deklaracji w US powinno się otrzymać potwierdzenie odbioru kopii, dlatego warto pamiętać, aby się o to upomnieć. Nadal można również wysłać swoją deklarację zwykłą pocztą. W tym przypadku pod uwagę brany jest termin nadania listu, a nie jego dotarcia do US. Na poczcie również otrzymamy potwierdzenie nadania. Składając przez Internet zeznanie zwykle dociera ono do Urzędu Skarbowego w kilka minut i można od razu wydrukować UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru). Warto taki dokument zachować, bez względu na to, w jaki sposób składaliśmy zeznania i w jakiej formie otrzymaliśmy potwierdzenie. Dzięki temu w razie jakichkolwiek nieporozumień, będziemy mieć możliwość udowodnienia, że nie zaniedbaliśmy naszego obowiązku.

Podpis

Standardowy PIT po jego wypełnieniu trzeba osobiście podpisać, aby móc go złożyć w Urzędzie. PIT-y wysyłane elektronicznie nie wymagają podpisu, ponieważ weryfikacja podatnika odbywa się na podstawie jego danych osobowych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru pesel lub nip oraz na podstawie informacji o kwocie przychodu za wcześniejszy rok podatkowy. Niektórzy nadal obawiają się, że brak podpisu na dokumencie może go unieważnić, jednak to nie prawda. Prawnie wszystko się zgadza i zostaje przyjęte przez Urząd Skarbowy o czym świadczy otrzymanie wcześniej wspomnianego UPO.

Korekta

Dotychczas w przypadku błędnie wypełnionego PIT-u, gdzie problem leży w oczywistych pomyłkach rachunkowych lub technicznych, organ podatkowy sam wprowadzał poprawki jeśli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego nie przekraczała 1000 zł. W roku 2016 kwota ta nie może przekroczyć 5000 zł, więc możliwość wprowadzenia korekty przez organ podatkowy jest większa.
Pamiętajcie, ze w tym roku po raz ostatni możemy odliczyć sobie ulgi związane z nowymi technologiami. Rozliczając się za rok 2016 zastąpią je ulgi od dochodu na działalność badawczo-rozwojową (10-30% ich wartości).


Jeżeli macie już swój PIT nie zwlekajcie z jego rozliczeniem. To naprawdę nie jest trudna sprawa, a jej zaniechanie lub niewykonanie w obowiązującym terminie skutkuje poważnymi konsekwencjami. Wszystkie potrzebne deklaracje PIT do pobrania znajdziecie pod tym linkiem. Jeśli wolicie wypełnić e-Deklarację, pobierzcie najnowszy program. Jest prosty w obsłudze i intuicyjny. Sam dokonuje wyliczeń więc nie ma mowy o pomyłce. Warto z niego skorzystać. 

Przeczytaj również nasz artykuł "PIT po terminie - co mi grozi?". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.