AKTUALNOŚCI

ZMIANY W 500 PLUS W 2018 ROKU

8 STYCZNIA 2018

1 stycznia 2018 roku do rządowego programu Rodzina 500 Plus weszło kilka ważnych zmian. Czego dotyczą? Wyjaśniamy!

500 Plus wazne zmiany od stycznia 2018

Po 500 Plus do wojewody

Od 1 stycznia 2018 roku wnioski o przyznanie wychowawczego świadczenia 500 Plus w przypadku, gdy dziecko lub rodzic przebywa poza granicami kraju, rozpatrywać będzie wojewoda. Do tej pory obowiązek ten ciążył na marszałku województwa.

Od 1 stycznia 2018 roku osoby w sprawach związanych z 500 Plus należy kontaktować się bezpośrednio z Urzędem Wojewódzkim – nie pomogą nam już Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej (ROPS). Te same zasady będą dotyczyć zasiłku rodzinnego.

Jest to istotna zmiana dla rodziców przebywających za granicą (lub tych, których dzieci z różnych przyczyn mieszkają poza granicami Polski), ponieważ często świadczenie wychowawcze im nie przysługuje – wszystko zależy od charakteru pobytu za granicą oraz faktu, czy rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze.

Nowe wnioski o 500 Plus od 1 lipca

Kolejną zmianą dotyczącą świadczenia 500 Plus, która weszła w życie w styczniu 2018 roku, jest termin składania nowych wniosków o przyznanie 500 Plus na kolejny rok.

Do tej pory nowe wnioski przyjmowane były od 1 sierpnia. Od tego roku będziemy mogli złożyć je już od 1 lipca. Zmiana dotyczy jednak tylko wniosków składanych drogą elektroniczną: poprzez strony internetowe banków lub platformę internetową Emp@tia.

Wnioski w wersji papierowej urzędy będą przyjmować tak, jak dotychczas – od 1 sierpnia.

Wniosek o przyznanie świadczenia 500 Plus warto złożyć jak najwcześniej – dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostanie zachowana ciągłość wypłat i nie nastąpi przerwa w wypłacie pieniędzy.

Wniosek o 500 Plus należy składać co roku

Przypominamy, że obowiązek złożenia nowego wniosku o przyznanie 500 Plus dotyczy wszystkich – nie tylko osób, które dopiero starają się o przyznanie świadczenia. Świadczenie 500 Plus przyznawane jest na rok, w związku z tym każdy, kto chce je otrzymywać, musi składać nowy wniosek każdego roku.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Program Rodzina 500 Plus – nowe wnioski”. W artykule tłumaczymy również, jak wypełnić wniosek o 500 Plus i co należy zawrzeć we wniosku.

Ważne informacje na temat 500 Plus

Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych! Zastanawiasz się, czy przychód z 500 Plus należy wykazać w zeznaniu PIT? Tłumaczymy tę kwestię w artykule „500 Plus a zeznanie podatkowe”.


Okazuje się, że nie będzie 500 Plus na pierwsze dziecko! Brakuje pieniędzy w budżecie państwa. Więcej na ten temat: „Nie będzie 500 Plus na pierwsze dziecko”.


Czy 500 Plus zwiększa zdolność kredytową? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w artykule „Czy 500 Plus pomaga wyjść z długów?”.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.