AKTUALNOŚCI

ZMIANY W WYPISYWANIU FAKTUR – POZNAJ SZCZEGÓŁY

2 STYCZNIA 2019

W związku z planowaną przez rząd nowelizacją ustawy o VAT, która ma wejść w życie już na początku 2019 roku, zmieni się część dotychczasowych regulacji, między innymi tych dotyczących zasad wystawiania faktur. Sprawdź, co ulegnie modyfikacji i czy w związku z tym Twój biznes będzie na przykład zmuszony do zakupu nowej kasy fiskalnej.

Paragony wykorzystywane do nadużyć

Chociaż ustawodawca początkowo przewidywał wprowadzenie zmian legislacyjnych w połowie przyszłego roku, to te najprawdopodobniej zaczną obowiązywać już od stycznia 2019. Przyspieszenie prac jest proaktywną odpowiedzią na obserwowany od dłuższego czasu proceder wystawiania faktury do paragonów fiskalnych (za korzyści majątkowe), których nie odebrali klienci.

Problem jest szczególnie powszechny w przypadku branży budowlanej oraz paliwowej, rząd chce jednak odciąć drogę do nadużyć również we wszystkich pozostałych gałęziach handlu. W związku z tym od przyszłego roku faktury będzie można wystawić tylko i wyłącznie do paragonów z nadrukowanym numerem NIP klienta.

Prawnicy i eksperci uspokajają jednak przedsiębiorców, nie będzie to bowiem wiązało się z koniecznością wymiany kas fiskalnych, nawet jeżeli te nie posiadają możliwości drukowania na paragonach NIPów. Oczywiście będzie się to wiązało z brakiem możliwości wystawienia faktury w oparciu o paragon.

Zmiany w wypisywaniu faktur to mniejsza wygoda dla przedsiębiorcy?

Do tej pory wielu przedsiębiorców stosowało praktykę zbierania paragonów i dopiero później ich wymiany na pojedynczą fakturę, co zdecydowanie ograniczało ilość dokumentów przechowywanych w ramach działalności.

Wspomniane wcześniej nadużycia, odbywające się na masową skalę i pozwalające nieuczciwym firmom sztucznie zawyżać koszty prowadzonej działalności – co wiąże się z kolei z opłacaniem niższego podatku – spowodowały, że od przyszłego roku możliwości takiej już nie będzie i do każdego paragonu będzie musiała być wystawiona pojedyncza faktura. Oczywiście tylko w przypadku, jeżeli wspomniany paragon zawierał informację o numerze NIP kontrahenta.

Resort finansów szacuje, że w samym 2018 roku, dzięki uszczelnieniu systemu fakturowania przychody do budżetu zwiększyły się o 14 milionów, a w kolejnych latach aż do 2028 roku mają wzrosnąć o 34 mln zł. Wyliczenia prywatnych instytucji są jednak jeszcze wyższe sugerując, że rządzący podali dosyć ostrożne szacunki. Podatnicy co prawda nie odczują wprowadzonych zmian, zyskać mogą na nich jednak Ci przedsiębiorcy, którzy już teraz dysponują kasami z funkcją drukowania NIPu – właśnie do nich bowiem po 1 stycznia 2019 roku swoje kroki skierują nabywcy prowadzący własną działalność.

Posiadasz swoją firmę? Sprawdź, czy należy Ci się kredyt firmowy! Możliwe, że skorzystasz z korzystnej oferty.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.