DORADCA KLIENTA

CZY WARTO INWESTOWAĆ W OBLIGACJE SKARBOWE?

6 GRUDNIA 2018

W środowisku niskich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) konsumenci mogą korzystać z preferencyjnych i tańszych kredytów, ale jednocześnie tracą na oszczędzaniu. Niska stopa depozytowa NBP wynosząca obecnie 0,50% powoduje, że trudno jest znaleźć lokaty lub konta oszczędnościowe oferujące w dłuższym terminie większy zwrot niż 3% w skali roku. Uwzględniając w rachunku realną inflację, która wynosi w Polsce około 2%, praktycznie cały zysk z oszczędzania na rachunkach bankowych jest pochłaniany przez dynamikę rosnących cen. W związku z tym Polacy szukają alternatyw pomnażania nadwyżek finansowych. Jedną z najbezpieczniejszych z nich jest niewątpliwie inwestycja w obligacje skarbu państwa.

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacja to dokument, w którym emitent (w tym przypadku NBP) potwierdza, że jest dłużnikiem osoby lub podmiotu kupującej obligację (obligatariusza) ustalający zasady spłaty zaciąganej pożyczki.

Zazwyczaj obligacja posiada okres zapadalności do 1 roku, 2, 5, 10 lat. Istnieją również obligacje wieczyste w ramach, których posiadacz otrzymuje regularne odsetki. Obligacje podczas swojej emisji posiadają ustaloną wartość i ustalone oprocentowanie. Obligatariusz wie, więc już na początku inwestycji, że na przykład po 1 roku otrzyma 4% zysku z zakupionej obligacji.

W ofercie Skarbu Państwa znajduje się obecnie 7 różnych rodzajów obligacji:

  • 3-miesięczne o stałym oprocentowaniu 1,5%,
  • 2-letnie o stałym oprocentowaniu 2,10%,
  • 3-letnie o zmiennym oprocentowaniu 2,20%,
  • 4-letnie indeksowane inflacją o bazowym oprocentowaniu 2,40%,
  • 10-letnie indeksowane inflacją o bazowym oprocentowaniu 2,70%,
  • 6-letnie rodzinne indeksowane inflacją o bazowym oprocentowaniu 2,80%,
  • 12-letnie rodzinne indeksowane inflacją o bazowym oprocentowaniu 3,20%.

Przykładowo rentowność polskich „10-latków”, czyli papierów dłużnych z zapadalnością po upływie dekady wynosiła na początku listopada 3,25% w skali roku, co jest wartością korzystniejszą niż na większości lokat bakowych w rankigach oraz kont oszczędnościowych. Wartość obligacji jest zawsze taka sama (100 złotych za jeden papier dłużny), a ilość nabywanych przez jednego konsumenta jest niemal nieograniczona.

A może obligacje premiowe?

W 2018 roku po raz pierwszy polski Skarb Państwa zaoferował obywatelom również dostęp do obligacji premiowych, w którym oprócz stałego oprocentowania każdy papier dłużny bierze udział w losowaniu nagród dodatkowych w wysokości od 10 do 10 000 złotych.

Forma ta w innych państwach – szczególnie w Wielkiej Brytanii – jest niezwykle popularna, gdzie co miesiąc w obligacjach premiowych do wygrania są miliony funtów. W Polsce pomysł ten dopiero raczkuje, pierwsza emisja spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem inwestorów. Należy jednak pamiętać, że obligacje premiowe z zasady posiadają niższe oprocentowanie.

Jeśli szukasz różnych form oszczędzania i zarabiania, takich jak obligacje czy lokata bankowa - ranking pomoże Ci wybrać najlepszą dostępną ofertę.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.