DORADCA KLIENTA

CZYM JEST OPROCENTOWANIE NOMINALNE LOKATY?

26 PAŹDZIERNIKA 2018

Z pewnością widziałeś ostatnio niejedną reklamę wyjątkowo korzystnej lokaty. Czy wiesz, że oprocentowanie zaprezentowane w ofercie reklamowej rzadko bywa tym, które rzeczywiście jest doliczane do naszych oszczędności?

kalkulator lokat

Oprocentowanie nominalne – definicja

To oczywiste, że reklamy, którymi jesteśmy zasypywani w telewizji czy w internecie, mają na celu przykucie naszej uwagi i wywołanie zainteresowania produktem. Nie inaczej jest w przypadku lokat bankowych.

W ofertach handlowych i materiałach promocyjnych banki prezentują nam oprocentowanie nominalne, którego wysokość odbiega nieco od tego, które rzeczywiście zostanie naliczone do naszej lokaty.

Oprocentowanie nominalne, inaczej nominalna stopa procentowa, nie uwzględnia żadnych dodatkowych kosztów, takich jak podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki, który wynosi przecież aż 19%. Nie uwzględnia również okresu trwania lokaty, jest bowiem zawsze podawane w skali roku. Pod uwagę nie jest też w tym przypadku brana kapitalizacja odsetek, czyli częstotliwość, z jaką odsetki są dopisywane do naszego rachunku.

W reklamach widzimy więc korzystnie oprocentowaną lokatę, jednak po odliczeniu od niej podatku, uwzględnieniu okresu trwania i kapitalizacji, ów procent może okazać się nieco mniejszy.

Jak obliczyć odsetki z lokaty?

Mając podstawowe informacje możemy sami sprawdzić, czy założenie lokaty się opłaca, wyliczając oprocentowanie rzeczywiste, które pokaże nam, ile tak naprawdę zarobimy. Jak to zrobić znając oprocentowanie nominalne? Przeanalizujmy to na przykładzie.

Załóżmy, że chcemy ulokować 5000 zł na 2-miesięcznej lokacie, z oprocentowaniem 3% w skali roku, z miesięczną kapitalizacją odsetek.

Najpierw należy obliczyć, jak nasza lokata będzie oprocentowana w skali miesiąca.

1. Oprocentowanie 3% podane jest w skali roku, czyli 12 miesięcy. Aby otrzymać miesięczną wartość oprocentowania, należy więc podzielić 3 przez 12:

3% : 12 = 0,25%

To oprocentowanie miesięczne naszej lokaty.

2. Następnie należy policzyć, ile będą wynosić miesięczne odsetki.

Poznamy wynik obliczając, ile wynosi 0,25% z kwoty 5000 zł:

5000 ∙ 0,25 : 100 = 12,50 zł

3. Od miesięcznych odsetek należy jednak odjąć podatek Belki w wysokości 19%. Najprościej zrobić to w następujący sposób:

12,50 zł ∙ 19 : 100 = 2,38 zł

Tyle wynosi podatek Belki od naszej lokaty.

4. 12,50 zł – 2,38 zł = 10,12 zł

Na swojej lokacie zarobimy miesięcznie 10,12 zł.

5. Oprocentowanie na drugi miesiąc trwania lokaty wyliczymy tak samo, jako kwotę lokaty podając już jednak 5010,12 zł.

Ile wyniosłyby odsetki, gdyby podawane przez bank oprocentowanie nominalne było oprocentowaniem rzeczywistym?

5000 zł ∙ 3% = 150 zł!

Jak widać, kwoty te znacznie się od siebie różnią. Dlatego też warto samodzielnie wyliczać oprocentowanie rzeczywiste i realny zysk, jaki przyniesie nam lokata bankowa, korzystając z prostych obliczeń. Przy tym wszystkim warto również pamiętać o tym, że na wysokość naszych oszczędności wpływ ma również inflacja. Jeśli zastanawiasz się, jaki typ lokaty będzie najlepszy dla Twoich oszczędności, przeczytaj nasz artykuł o rodzajach lokat bankowych. Z pewnością ułatwi Ci podjęcie właściwego wyboru.


Warto orientować się w kwestiach oprocentowania lokat, aby nie dać się nabrać na kuszące oferty reklamowe. Nie znaczy to, iż nie opłaca się oszczędzać. Należy jednak być świadomym tego, ile realnie możemy zarobić na lokacie, aby uniknąć rozczarowania.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie lokaty znajdują się w aktualnej ofercie banków, przejrzyjcie je w naszej porównywarce lokat. Dzięki zawartym tam informacjom teraz możecie sami przeliczyć, która lokata jest naprawdę opłacalna.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.