DORADCA KLIENTA

FAKTORING - O CO W TYM CHODZI?

9 PAŹDZIERNIKA 2018

Faktoring to jedna z najdynamiczniej rozwijających się i niezwykle pożądanych usług na rynku finansowym, która rozwiązuje problem nieterminowego spłacania faktur przez kontrahentów. Jak wynika z najnowszych wyliczeń, aż 80% przedsiębiorców nie otrzymuje płatności na czas, przez co poważnie cierpi płynność finansowa i stabilność ich firm. Faktoring ma na celu rozwiązanie tych problemów.

faktoring o co w tym chodzi

Faktoring według encyklopedii ekonomicznej

Usługa faktoringu definiowana jest przez literaturę ekonomiczną jako wykupienie przez faktora terminowych zobowiązań faktorantów, które wypłacić powinni kontrahenci w związku z dostawą towarów oraz usług. Co należy przez to rozumieć? Przede wszystkim to, że przedsiębiorstwo, które korzysta z faktoringu może szybciej otrzymać większą część lub całość zapłaty za fakturę w formie zaliczki wypłacanej przez faktora.

Przykład działania faktoringu

Załóżmy, że istnieje producent zabawek i sklep, który jest odbiorcą jego towarów. Firma produkująca zabawki dostarcza asortyment do sklepu i wystawia mu fakturę. W transakcji bierze udział jednak również trzeci podmiot – faktor (będący zazwyczaj bankiem lub inną instytucją finansową), który podpisuje umowę faktoringową z producentem zabawek oraz zgodę na cesję wierzytelności ze sklepem. W efekcie wytwórca nie musi czekać na zapłatę faktury przez sklep, a otrzymuje zaliczkę od faktora (w wysokości od 50% do 100% w zależności od rodzaju umowy faktoringowej). Od tej chwili faktor jest odpowiedzialny za pozyskanie wierzytelności od sklepu z zabawkami i w momencie, gdy faktura zostanie opłacona, wypłaca pozostałą sumę producentowi (w przypadku, jeżeli zaliczka nie pokrywała jej od razu w całości).

Faktoring to nie tylko zabezpieczenie współpracy z kontrahentem

Oprócz opisanego powyżej przykładu faktoring może sprawdzić się również w innych przypadkach, które wymieniono poniżej:

  • - brak zdolności kredytowej przedsiębiorstwa,
  • - chęć zwiększenia sprzedaży przy jednoczesnym braku możliwości pozyskania finansowania obcego,
  • - brak funduszy na spłatę zobowiązań,
  • - niewystarczające środki na inwestycje.

Wyróżnia się również faktoring pełny oraz z regresem. Ten pierwszy następuje, gdy faktor (przykładowo bank) w całości przejmie na siebie ryzyko związane z wypłacaniem przez dłużnika zobowiązań. Faktoring z regresem (inaczej zwany niepełnym) nie posiada takiego zobowiązania ze strony faktora – w takim przypadku ryzyko nadal spoczywa na barkach firmy. Oferty faktoringowe obejmują również usługi mieszane, w których wspomniane ryzyko jest rozłożone pomiędzy faktora oraz faktoranta.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.