DORADCA KLIENTA

JAK SPRZĄTAĆ EKOLOGICZNIE I OSZCZĘDNIE?

21 KWIETNIA 2017

Zazwyczaj produkty ekologiczne kojarzą nam się z wysokimi cenami. Ta zasada nie dotyczy jednak sprzątania. Dzięki wykorzystaniu prostych i tanich środków, które najczęściej mamy już w domu, możemy zaoszczędzić nie tylko na wydatkach na detergenty, ale również na swoim zdrowiu.

sprzątanie - jak sprzątać ekologicznie i oszczędnie?

Z jakich produktów korzystać, aby sprzątać oszczędnie?

Dzięki wykorzystaniu do sprzątania produktów spożywczych możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na tym jednak nie kończą się plusy wykorzystywania w tym celu naturalnych produktów. Detergenty, z których korzystamy w tym celu najczęściej, są drażniące – zarówno dla środowiska, jak i dla nas. Często również powodują alergie. Czy warto więc korzystać z produktów szkodliwych, które w dodatku dużo nas kosztują? Oczywiście, ich naturalne zamienniki nie wykonają wszystkich tych czynności, do których przeznaczone są środki chemiczne. Z jakich naturalnych produktów najlepiej więc skorzystać i w czym mogą nam one pomóc?

Cytryna (lub kwasek cytrynowy)

Cena: około 6 zł za kilogram cytryn, w zależności od pory roku; około 30 zł za kilogram kwasku cytrynowego (około 70 gr za paczkę)

Cytryna zawiera kwasy organiczne, które potrafią rozpuścić osad z kamienia. Działają również wybielająco. Dzięki temu można ją wykorzystać do usunięcia uporczywych plam z jasnych ubrań.

Kwasy organiczne znajdujące się w cytrynie pomogą nam również usunąć kamień z czajnika i wyczyścić blaty. Można je również wykorzystać aby odnowić szklane naczynia.

Cytryna potrafi również pochłaniać nieprzyjemne zapachy, co można wykorzystać np. w lodówce.

Soda oczyszczona

Cena: około 8 zł za kilogram, około 1 zł za paczkę

Soda oczyszczona jest, wbrew pozorom, substancją naturalną i bezpieczną dla środowiska.

Doskonale sprawdza się w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń i plam. Jeśli dodamy ją do prania, zwiększy działanie proszku. Bardzo dobrze poradzi sobie również z mocno zabrudzoną odzieżą i tłustymi plamami.

Jeśli wymieszamy ją z wodą tworząc gęstą pastę, będzie się doskonale nadawać do wyczyszczenia różnego rodzaju powierzchni w łazience, takich jak zlew czy wanna.

Podobnie jak cytryna, soda również neutralizuje nieprzyjemne zapachy – najlepiej więc je połączyć, a niemiły zapach zniknie.

Ocet

Cena: około 2 zł za litr

O czyszczących właściwościach octu wiadomo nie od dziś – wykorzystywali go nawet starożytni Egipcjanie.

Zwykły ocet spirytusowy ma przydatne właściwości zmiękczające i odtłuszczające wodę. Ma również doskonałe właściwości bakteriobójcze.

Do czego więc przyda nam się ocet spirytusowy? Bardzo dobrze radzi sobie z brudem i tłustymi plamami. Poza tym usuwa również kamień – pozwoli nam więc przeczyścić czajnik. Pomoże nam również w usunięciu brzydkiego osadu ze sztućców, a także usunie kamień i osad z armatury. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze nadaje się do mycia różnego rodzaju powierzchni w kuchni i łazience. Ocet doskonale nabłyszcza naczynia – wystarczy wymieszać go z wodą i przetrzeć naczynia takim roztworem.

Sól

Cena: około 80 gr za kilogram

Chlorek sodu to doskonały środek czyszczący i dezynfekujący. Ma również właściwości ścierne.

Sól radzi sobie z usuwaniem różnego rodzaju plam, np. z czerwonego wina. Warto przed praniem posypać je tą przyprawą. Sól w połączeniu z wodą pomoże również usunąć plamy z krwi.

Chlorek sodu przyda się, jeśli chcemy wyczyścić i odnowić srebro – wystarczy zamoczyć srebrny przedmiot w roztworze solnym na kilka godzin, a nalot zniknie.

Praktycznym zastosowaniem soli jest również usuwanie spalenizny z przypalonych powierzchni. Jeśli przypalimy garnek, wystarczy wsypać do niego sól i nalać wody. Po kilkunastu godzinach należy odstały roztwór zagotować, aby pozbyć się spalenizny.

Ekologiczne i tanie środki czyszczące

Poniżej prezentujemy przykłady ekologicznych mieszanek czyszczących, które pozwolą zaoszczędzić na kupnie specjalnych detergentów.

Czyszczenie wanny lub prysznica

Cena płynu do czyszczenia łazienki: 8-20 zł

Do tego celu idealnie nadaje się mieszanka octu (25 g), sody oczyszczonej (25 g) i kilku kropli soku z cytryny. Mieszanką należy nasmarować powierzchnię i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Usunięcie kamienia z czajnika

Cena środka usuwający kamień: 2-10 zł

W tym celu możemy wykorzystać kwasek cytrynowy lub ocet – umieścić go w czajniku, zalać wodą, przegotować i pozostawić na 10 minut. Następnie dokładnie wyczyścić czajnik.

Czyszczenie lustra

Cena płynu do czyszczenia szyb: 5-20 zł

Do 0,5 litra ciepłej wody należy wlać łyżeczkę octu, a następnie umieścić roztwór w pojemniku z rozpylaczem (możemy użyć starego, po detergencie, lub kupić za kilka złotych pusty rozpylacz). Po spryskaniu lustra specyfikiem należy wytrzeć je delikatnie do sucha, najlepiej gazetą, aby uniknąć powstania smug.

Usunięcie rdzy i kamienia z łazienki

Cena środka usuwającego rdzę i kamień: 8-20 zł

Na uporczywy nalot wystarczy położyć plasterek cytryny, a po kilkunastu minutach przetrzeć dane miejsce. Podobny skutek uzyskamy również, jeśli namoczymy ściereczkę octem i położymy ją we wspomnianym miejscu. Również po wykorzystaniu octu należy delikatnie przetrzeć powierzchnię.

Czyszczenie ubikacji

Cena środka do czyszczenia ubikacji: 8-25 zł

Do tego celu najlepiej przygotować mieszankę octu z wodą. Jeśli chcemy, możemy dodać do niej również kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Taki specyfik możemy przygotować nawet w postaci sprayu, w której sprawdzi się doskonale. W tym celu możemy wykorzystać stary pojemnik po detergencie, który już nam się kończy lub kupić zwykły, pusty rozpylacz. Raz w miesiącu można również pokusić się o wlanie do ubikacji butelki octu i pozostawienie na noc – dzięki temu rozpuści się wszelki kamień wewnątrz muszli.

Czyszczenie piekarnika

Cena środka do czyszczenia piekarnika: 6-25 zł

W tym celu najlepiej wykorzystać następującą mieszankę: szklanka sody oczyszczonej, dwie łyżeczki soli, odrobina gorącej wody. Z podanych składników musimy utworzyć gęstą pastę. Będzie ona gotowa do użycia po 5 minutach od zmieszania składników.

Płyn do mycia naczyń

Cena płynu do naczyń: 3-10 zł

Do przygotowania naturalnego płynu do naczyń potrzebne będą: sok z 3 cytryn, szklanka soli, szklanka octu, 300 ml wody. Tak zmieszane składniki należy gotować przez 10 minut w garnku, mieszając, do momentu, kiedy roztwór się zagęści. Następnie mieszaninę należy wlać do pojemnika i korzystać jak z normalnego płynu do naczyń

Czyszczenie odpływu

Cena środka do czyszczenia odpływu: 9-25 zł

Do wnętrza odpływu należy wsypać ćwierć szklanki sody oczyszczonej, zalać połową szklanki octu i przykryć na 15 minut. Na koniec zalewamy odpływ 2 litrami wody. Pozwoli nam to zrezygnować z wyjątkowo toksycznych środków do czyszczenia rur.

Czyszczenie naczyń ze stali szlachetniej

Cena środka do czyszczenia stali szlachetnej: 6-30 zł

Do czyszczenia stali szlachetnej najlepiej wykorzystać sok z cytryny. Możemy wytrzeć naczynia przy pomocy ściereczki lub umieścić je w naczyniu, do którego wlejemy sok.

Mycie okien

Cena płynu do mycia okien: 5-20 zł

Do mycia okien, podobnie jak do mycia luster, warto wykorzystać ocet. Proporcje wyglądają tak samo: do 0,5 litra wody wystarczy wlać łyżeczkę octu i umieścić roztwór w pojemniku z rozpylaczem. Można go również umieścić bezpośrednio na ściereczce i przetrzeć okno. Następnie należy delikatnie wytrzeć jego powierzchnię, kolistymi ruchami, do sucha – najlepiej za pomocą gazety.

Polerowanie mebli

Cena środka do polerowania mebli: 7-20 zł

W tym celu najlepiej przygotować mieszankę oliwy z oliwek i soku z cytryny lub oliwy z oliwek i octu. Po nasączeniu mieszanką ściereczki należy delikatnie przecierać meble, dzięki czemu staną się bardziej błyszczące. Taki zabieg warto przeprowadzać nie częściej niż raz do roku, aby nie przetłuścić mebli.

Czyszczenie dywanów

Cena środka do czyszczenia dywanów: 6-30 zł

Do czyszczenia dywanów doskonale nadaje się soda oczyszczona. Należy wysypać ją równomiernie na dywan, a następnie wetrzeć kolistymi ruchami za pomocą suchej ściereczki w powierzchnię dywanu. Tak pokryty dywan najlepiej zostawić na całą noc, a rano odkurzyć.

W niektórych przypadkach naturalne środki są również niezastąpione przez detergenty:

Czyszczenie przypalonego spodu żelazka

W tym celu możemy wykorzystać podgrzany ocet, którym przetrzemy spód żelazka. Jeśli przypalenie jest znaczne, możemy użyć pasty przygotowanej z wody z solą. Po zastosowaniu specyfików należy spłukać spód żelazka wodą.

Czyszczenie przypalonych garnków

Jeśli spalenizna jest umiarkowana, wystarczy przez kilka sekund zagotować ocet i pocierać nim spalone miejsce. Zamiast octu można również wykorzystać wodę z solą, którą również należy zagotować i przecierać spaleniznę.

Jeśli garnek jest mocno przypalony, należy wsypać do niego sól, zalać wodą i zostawić na noc. Rano roztwór zagotować – spalenizna powinna ustąpić.

Usuwanie osadu z kubków

Do usuwania z kubków osadu po kawie czy herbacie bardzo dobrze nadaje się mieszanka sody oczyszczonej i wody. Powstałą pastą należy przetrzeć powierzchnię naczynia, a następnie przepłukać.Dzięki stosowaniu ekologicznych metod sprzątania możemy zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale również zdrowia – a przy okazji zadbać o dobro środowiska. Warto spróbować wykorzystać niektóre z powyższych specyfików i ograniczyć zużycie drogich i szkodliwych detergentów. Nabywając zaledwie cztery niedrogie produkty: kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną, ocet i sól możemy zastąpić wszelkie detergenty.Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.