DORADCA KLIENTA

JAK SZYBKO I ŁATWO ZAŁOŻYĆ FIRMĘ?

4 MARCA 2016

Rozpoczynanie przygody z własną działalnością gospodarczą może budzić zakłopotanie, jednak wbrew pozorom wystarczy wykonać tylko kilka podstawowych kroków, aby móc cieszyć się własną firmą. O czym powinien wiedzieć przyszły przedsiębiorca zakładając swoją pierwszą firmę?

laptop długopis przedsiębiorca

CEIDG

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, gdy zakłada się firmę. Na szczęście można to łatwo zrobić, wchodząc na stronę internetową firma.gov.pl i wypełniając formularz. Ważną pozycją w formularzu jest podanie numeru rodzaju wykonywanej działalności, na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jeżeli firmę zakładają dwie lub więcej osób, mogą to zrobić jako wspólnicy, jednak każdy ma obowiązek wypełnienia formularza osobno. Złożenie takiego wniosku skutkuje nadaniem numeru REGON, NIP oraz zgłoszeniem płatnika do ZUS. Wszystkie te dane automatycznie zostaną wyświetlone w CEIDG, więc nie trzeba tego robić ręcznie. Jeśli jednak nastąpią jakieś zmiany w danych, można tego dokonać w 7 dni po złożenia wpisu.

US

Urząd Skarbowy to krok drugi. Wiąże się przede wszystkim z koniecznością wyboru formy opodatkowania. Przedsiębiorca musi zadecydować, czy chce być płatnikiem VAT, czy też nie. Od tego zależy dalsza procedura, konieczność jego wizyty w Urzędzie Skarbowym i złożenia stosownych dokumentów, np. druku VAT –R.

ZUS

Przedsiębiorca w ZUS-ie jest zarówno płatnikiem, jak i ubezpieczonym. Informacje o tym, że nowa firma została płatnikiem składek, ZUS otrzymuje od CEIDG. Aby być ubezpieczonym, należy jednak zgłosić to osobiście w najbliższym oddziale ZUS. Ubezpieczenie jest obowiązkowe i dotyczy składek rentowych, emerytalnych i zdrowotnych. Kiedy zgłosić się do ZUS? Według przyjętych zasad mamy na to 7 dni od dnia założenia działalności gospodarczej, więc nie warto z tym zwlekać. Oczywiście będzie trzeba podać swój numer REGON, jednak nie zawsze zdążymy w tym czasie otrzymać list z GUS, z informacją o jego nadaniu. Nie należy się tym jednak martwić. Numer REGON z pewnością jest już dawno przypisany zatem można go bardzo łatwo sprawdzić w wyszukiwarce przedsiębiorców.

Księgowość

Firma nie będzie funkcjonowała prawidłowo bez dobrej księgowości. Już wypełniając formularz CEIDG należy podać sposób, w jaki będzie prowadzona dokumentacja finansowa.Tu wybór jest jednak szeroki: od własnego zarządzania finansami, poprzez internetowe i bezpośrednie kontakty z biurem rachunkowym, aż po zatrudnienie w firmie księgowej, która na wyłączność będzie zajmowała się sprawami finansowymi firmy.

Licencje

Jeśli firma wymaga załatwienia koncesji bądź licencji jest to dobra pora, aby się tym zająć. Działalność gospodarcza powstała jednak bez niezbędnych zezwoleń nie będzie mogła funkcjonować poprawnie.

Konto firmowe

Każda firma musi posiadać swój rachunek bankowy, aby móc dokonywać transakcji i przelewów. Oczywiście nie ma konieczności, aby był to rachunek stricte firmowy. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego samego rachunku co do tej pory, osobistego konta bankowego, jednak może to być bardziej uciążliwe ze względu na wymieszanie finansów firmowych z prywatnymi i trudniejsze ich uporządkowanie. W tym celu zawsze zaleca się otworzenie jednak osobnego konta firmowego.

Pieczątka

Na przypieczętowanie nowej firmy warto zainwestować w firmowe pieczątki. Nie jest to konieczne, jednak jak często się okazuje, bardzo przydatne, np. podczas wypełniania urzędowych druków, faktur, umów z kontrahentami a zwłaszcza z bankami. Co powinno się  znajdować na pieczątce? Przede wszystkim podstawowe informacje o firmie, takie jak: nazwa, imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres firmy, telefon, faks, email, numer REGON i numer NIP.

Tak wygląda cała procedura otwierania działalności gospodarczej. Jak widać nie jest to nic trudnego i nie trwa zbyt długo. Trudniejsze i bardziej czasochłonne okazuje się być późniejsze rozkręcanie firmy, budowanie jej wizerunku na rynku i zdobywanie klientów, dlatego już dziś zachęcamy do założenia własnej firmy i skupieniu się na drugim etapie jej budowania.

Przeczytaj również nasze artykuły "Kredyt dla firm z małym stażem" oraz "Typy kredytów dla firm". Zapraszamy!



Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
11301 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
26369 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
15068 zadowolonych Klientów