DORADCA KLIENTA

JAK ZAŁOŻYĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ? [5 KROKÓW]

25 STYCZNIA 2016

W czasach wolnego rynku każdy ma prawo korzystać z pieniędzy w dowolny sposób, a co za tym idzie – każdy może otworzyć swój własny, niezależny biznes. Jest to krok odważny, ryzykowny i nieraz wymaga sporego wkładu własnego, jednak ryzyko może się opłacić i zwrócić z nawiązką. Nie opiszemy w tym artykule złotego sposobu na dorobienie się fortuny, jednak wyjaśnimy i ułatwimy Ci drogę, która musisz pokonać, żeby założyć własną działalność gospodarczą w pięciu krokach.

zalozenie dzialalnosci gospodarczej

Działalność gospodarcza - czym jest?

Definicję działalności gospodarczej możemy znaleźć w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 roku. Według tej definicji, działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Działalnością gospodarczą jest też działalność zawodowa, która wykonywana jest w sposób stały, zorganizowany i ciągły.

Od działalności gospodarczej należy odróżnić działalność wykonywaną osobiście, czyli taką, w ramach której nie można świadczyć usług na rzecz osób prywatnych. Działalność wykonywana osobiście może opierać się m.in. na umowie o dzieło, umowie zlecenie, kontrakcie menedżerskim itp. Do tego typu działalności można tez zaliczyć wszelką działalność naukową, publicystyczną, duchowną, artystyczną i społeczną. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest ona formalnie zatwierdzoną działalnością na rzecz osób prywatnych, czyli działalnością gospodarczą.

Krok 1 – biznesplan

Pierwszym i czasami najważniejszym krokiem w założeniu działalności gospodarczej jest odpowiednio ułożony biznesplan. Od niego może zależeć powodzenie projektu i należy przyłożyć się do jego wykonania jak najdokładniej. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jakie – i czy w ogóle - są ograniczenia prawne działalności, którą zamierzamy prowadzić; innymi słowy, czy to, co chcemy robić, jest w pełni legalne.
Nie można liczyć na to, że niektóre rzeczy „przejdą”, ponieważ może to zniweczyć  założenie firmy już na samym starcie. Dokładnie zaplanuj swoje działalnie; zrób wykresy, analizy, rozpoznanie terenu. Prześledź konkurencję i swoje szanse na rynku – to absolutna podstawa, od której należy zacząć założenie każdej działalności gospodarczej!

Krok 2 – założenie konta firmowego

Założenie konta firmowego nie jest niezbędne, jednak zdecydowanie ułatwi Ci prowadzenie firmy i ograniczy formalności, które trzeba ponosić w przypadku używaniu konta prywatnego w celach biznesowych.  Osobne konto firmowe pomoże przede wszystkim w prowadzeniu księgowości firmy i wglądzie w wykonywane transakcje. Jeżeli konieczne będzie przelewanie pieniędzy pomiędzy kontem prywatnym a firmowym, warto posiadać oba w jednym banku – wtedy czas przelewu i jego koszt są zdecydowanie mniejsze. W przypadku korzystania z konta firmowego otrzymuje się często od banku dodatkowe profity, np. możliwość wzięcia kredytu na atrakcyjnych warunkach. Warto rozważyć, czy taka usługa nie przyda nam się w niedalekiej przyszłości. Ostatecznie opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego często można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jest to dodatkowy plus korzystania z osobnego konta firmowego.

Krok 3 – wybór formy opodatkowania

Jest to bardzo ważny i trudny krok, ponieważ bezpośrednio zadecyduje on o profilu Twojej firmy. Musisz to zrobić przed złożeniem wniosku w urzędzie, więc dokładnie przeanalizuj to, która forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Masz do wyboru:

1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych (opodatkowanie dochodów według skali podatkowej -największy pozytyw to fakt, że jeśli nie będzie przychodu, to nie będzie obowiązku płacenia podatku)

2. Podatek liniowy(stały podatek, zawsze wynoszący 19%, bez względu na dochody. Jednak jeśli ich nie ma, to również nie płaci się nic).

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych(opodatkowany jest tylko przychód, którego nie można pomniejszyć o poniesione koszty uzyskania przychodu. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, stawka może wynieść od 3 do 20%).

4. Kartę podatkową (wysokość stawki ustalana indywidualnie z naczelnikiem Urzędu Skarbowego. Przychód nie ma znaczenia).

Krok 4 – złożenie wniosku

Pierwszym formalnym krokiem ku założeniu działalności gospodarczej jest złożenie wniosku CEIDG-1. Do 2011 roku możliwe to było tylko poprzez bezpośrednią wizytę w urzędzie gminy, dziś natomiast można to zrobić TUTAJ. We wniosku tym należy zamieścić nasza dane osobowe, oraz dane przedsiębiorstwa, które zamierzamy prowadzić.
We wniosku CEIDG-1 należy zawrzeć m.in.:

  • podanie o wydanie numeru NIP
  • wniosek o formę opodatkowania przedsiębiorstwa
  • wniosek o nadanie REGONu (ale tylko wtedy, gdy nasze przedsiębiorstwo nie będzie spółką jawną)
  • numer konta bankowego (o tym, czy ma to być konto firmowe czy prywatne przeczytasz TUTAJ)
  • zgłoszenie wszystkich płatników składek osób ubezpieczonychWypełniony formularz dostarczamy do urzędu gminy, właściwego względem naszego zameldowania. Jeżeli posiadasz podpis elektroniczny – możesz wysłać go on-line. Jeśli nie posiadasz możliwości poruszania się, lub z jakichkolwiek innych powodów nie możesz złożyć go osobiście, to masz możliwość wysłaniu go listem poleconym z potwierdzeniem notarialnym.

Krok 5 – wizyta w urzędach

Jeśli wniosek został przyjęty, to nadal pozostało kilka formalności, których nie da się ominąć. W GUSie (Głównym Urzędzie Statystycznym) otrzymasz REGON firmy. Jeżeli przedsiębiorstwo nie jest jawne, wówczas przyjdzie drogą pocztową do 1 miesiąca od momentu złożenia wniosku CEIDG-1.
W ZUSie należy zgłosić płatników składek – zarówno przedsiębiorcy jak i pracowników. Robi się to za pomocą druku ZUA, w którym należy zawrzeć:

  • numer REGON przedsiębiorstwa
  • numer konta bankowego
  • dane osobiste
  • numer/numery NIP
  • numery i serie dokumentów tożsamości osób, które zgłaszamy
  • numer wpisu do ewidencji i nazwę instytucji, która prowadzi proces rejestracji

    Pamiętaj, że jeżeli zakładasz firmę po raz pierwszy, to przysługują Ci ulgi w płaceniu składek ZUS. Jeżeli od 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej, lub nie świadczyłeś usług na rzecz byłego pracodawcy, to również  należą Ci się zniżki.
    PiP (Państwowa Inspekcja Pracy) oraz sanepid to miejsca, do których musisz się udać, jeśli zamierzasz zatrudniać pracowników. Na odwiedzenie PiPu i złożenie stosownych wniosków masz 30 dni, na sanepid – 14 (od daty założenia firmy). Pamiętaj jednak, że jeśli w Twojej branży istnieją specjalne warunki BHP (branża spożywcza, budowlana itp.) wówczas proces otrzymania zgody od w/w urzędów może trwać dłużej.

ZAPAMIĘTAJ!

Każda czynność zarobkowa, która nie jest czynnością nieregularną i spontaniczną (czyli jest prowadzona w sposób ciągły) wpisuje się w definicję działalności gospodarczej i z tego powodu musi zostać zarejestrowana.  Jeżeli raz na tydzień sprzedasz jakiś ciuch czy mebel na Internecie, to nie musisz się o nic martwić – jeśli jednak robisz to codziennie w większych ilościach, i stanowi to źródło twojego stałego dochodu, to powinieneś założyć firmę. Teraz już wiesz jak to zrobić, zatem... Do dzieła!


Jak założyć działalność gospodarczą-video



Koniecznie zapisz się do naszego newslettera

Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
11337 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
26453 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
15116 zadowolonych Klientów