DORADCA KLIENTA

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA WIOSENNYCH I ŚWIĄTECZNYCH PORZĄDKACH?

10 KWIETNIA 2017

W naszych domach zbliża się czas intensywnych porządków: wiosennych i przedświątecznych. Wiosenne porządki to już tradycja. Również przed Wielkanocą wyjątkowo zależy nam na tym, aby nasz dom prezentował się wyjątkowo. Sprzątanie potrafi jednak dotkliwie nadwyrężyć budżet domowy. Co zrobić, aby osiągnąć cel jak najmniejszym kosztem? Przedstawiamy porady, które pomogą Wam zaoszczędzić na sprzątaniu.

wiosenne porządki - jak zaoszczędzić na sprzątaniu?

Sprzątanie to codzienna czynność, której trudno uniknąć. Nie dość, że najczęściej jest nielubiana, to jeszcze pochłania sporo pieniędzy. Tym bardziej, jeśli trzeba porządnie wysprzątać całe mieszkanie lub dom. Dzięki kilku wskazówkom nauczysz się jednak, jak sprzątać oszczędnie!

Oszczędne zmywanie

zmywanie

Niektórzy z nas korzystają z pomocy zmywarek, inni zmywają naczynia ręcznie – oba rozwiązania potrafią generować spore zużycia prądu i wody. Jak zaoszczędzić w każdym z tych przypadków?

Porada 1: Jeśli posiadasz zmywarkę, nie zmywaj naczyń ręcznie. W większości przypadków nie ma sensu przepłukiwać kubków czy talerzy przed włożeniem ich do zmywarki. Rób to tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, np. w przypadku zabrudzeń, które mocno zasychają i trudno je potem usunąć. W tym przypadku możesz przepłukać dane naczynie, będzie jednak jeszcze lepiej, jeśli przetrzesz je po prostu ręcznikiem papierowym, zanim brud zaschnie.

Porada 2: Coś Ci się przypaliło? W tej sytuacji również nie warto oszczędzać na wcześniejszym przepłukaniu naczynia. Zużyjesz więcej wody, jeśli naczynie trzeba będzie po czasie kilkakrotnie płukać i długo szorować.

Zmywanie w zmywarce

Porada 3: Nie włączaj zmywarki bez potrzeby. Rób to dopiero wtedy, gdy urządzenie się zapełnia, a Tobie powoli zaczyna brakować czystych naczyń.

Porada 4: Staraj się zawsze włączać tryb ECO – zmywanie trwa dłużej, ale zużywana jest mniejsze ilość wody i prądu.

Zmywanie ręczne

Porada 5: Jeśli zmywasz ręcznie, zamiast myć każde naczynie po kolei pod bieżącą wodą, napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem i umyj w niej naczynia. Następnie opłucz je wodą – najlepiej zimną. Ciepła woda jest droższa, a w tej sytuacji korzystanie z niej nie jest konieczne. Dzięki takiemu zabiegowi zaoszczędzisz co najmniej 10 litrów wody.

Porada 6: Najlepiej przed rozpoczęciem zmywania posegregować naczynia tak, aby czynność przebiegała jak najsprawniej. Dzięki temu zaoszczędzisz i wodę, i czas.

Porada 7: Możesz zaoszczędzić również na płynie do mycia naczyń. Nie wlewaj go do każdego garnka, a dozuj na gąbce: do umycia kilku naczyń wystarczą 3-4 krople płynu.

Porada 8: Staraj się zmywać raz dziennie, hurtowo. Hurtowe zmywanie przy zastosowaniu opisanych wyżej metod jest dużo bardziej oszczędne, niż mycie pojedynczych naczyń pod bieżącą wodą kilkakrotnie w ciągu dnia.

Krany w kuchni i łazience

jednokurkowy kran

Niezależnie od tego, czy zużywamy wodę do płukania naczyń, czy wlewamy ją do wiadra, aby umyć podłogę, dobrze dostosowany kran może wygenerować w tej kwestii znaczące oszczędności. Dzięki odpowiednio dostosowanej baterii możemy zaoszczędzić znaczącą ilość wody.

Porada 9: Zainwestuj w perlator. To nakładka na kran, która napowietrza strumień wody. Szczególnie przyda się w przypadku płukania i ręcznego zmywania naczyń. Nakładka sprawia, że zużywamy mniej wody, ponieważ napowietrzony strumień jest na tyle silny, że choć zupełnie tego nie odczuwamy, w rzeczywistości z kranu wypływa mniejsza ilość wody.

Porada 10: Zainstaluj kran z dźwignią. Tego typu rozwiązanie pozwoli na oszczędności zarówno w kuchni, jak i w łazience. Krany z kurkami są najmniej oszczędnym rozwiązaniem, ponieważ zanim ustawimy odpowiednią temperaturę wody, musimy się nimi sporo nakręcić. Kran z dźwignią pozwoli nam ustawić optymalną temperaturę dużo szybciej. Im więcej manewrowania, tym większa ilość wody spłynie do kanalizacji, co z pewnością nie przyniesie oszczędności.

Odkurzanie

odkurzanie

Chyba nikt z nas nie może sobie wyobrazić sprzątania bez użycia odkurzacza. Jednak nawet w przypadku tego urządzenia pewne zasady pozwolą na zmniejszenie zużycia prądu, a tym samym – zaoszczędzenie pieniędzy.

Porada 11: Wymieniaj worki na nowe. Co 2-3 tygodnie należy założyć w odkurzaczu nowy worek. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli worek jest przepełniony, odkurzacz pracuje mniej efektywnie, szybciej się nagrzewa i pobiera więcej prądu.

Porada 12: Czyść filtry. Filtry w odkurzaczu również należy od czasu do czasu przeczyścić, aby zwiększyć efektywność urządzenia i zminimalizować zużycie prądu.

Detergenty

detergenty

Podczas sprzątania wydajemy krocie na wodę, prąd oraz, oczywiście, potrzebne nam do tego detergenty. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że zaoszczędzić co najmniej kilka złotych miesięcznie na tego typu środkach.

Porada 13: Nie zawsze warto przepłacać za markę. W sklepach często możemy znaleźć zamienniki detergentów produkowanych przez znane marki, wydanych pod tzw. marką własną. Często można je kupić w naprawdę okazyjnej cenie. Jeśli nieznana marka Cię nie przekonuje, porównaj składy produktów: jeśli będą takie same, droższy produkt z pewnością nie będzie czyścił lepiej niż tańszy.

Porada 14: Korzystaj z promocji. Detergenty przydatne do sprzątania potrzebne nam są zawsze, a ich data ważności jest długa. Dlatego w przypadku tych produktów warto korzystać z promocji i kupić coś na zapas nawet, jeśli taki produkt mamy jeszcze w domu.

Porada 15: Warto również zainwestować w detergenty w dużych opakowaniach. Cenowo kupienie większego opakowania jest bardziej opłacalne. Jest ono jednak niewygodne w codziennym użytkowaniu – i często ciężkie. Najlepiej więc, zamiast rezygnować z kupna, przelać lub przesypać część jego zawartości do wygodnego, mniejszego opakowania (być może tego, z którego korzystaliśmy wcześniej).

Segregacja śmieci

segregacja śmieci

Choć prawo ma się zmienić i być może niedługo wszystkich nas będzie obowiązywać segregacja śmieci, na razie wciąż jeszcze możemy się na nią dobrowolnie zdecydować, a tym samym nieco zaoszczędzić.

Porada 16: Naucz się segregować śmieci. Dzięki temu, po odpowiedniej deklaracji, za ich wywóz zapłacisz mniej. W wielu miastach różnić w opłatach między zmieszanymi, a segregowanymi śmieciami może różnić się nawet o 50%. Dodatkowo możemy w ten sposób zadbać o stan środowiska.

Ogólne zasady

sprzątanie

Wiemy już jak oszczędnie zmywać, odkurzać i jak wydawać mniej na detergenty. Istnieją jeszcze dwie zasady, które do sprzątania odnoszą się w sposób ogólny i zapewnią wygodę zarówno naszym portfelom, jak i... oczom lub plecom.

Porada 17: Sprzątaj regularnie. Wtedy czynność zajmie Ci mniej czasu, a przy okazji zużyjesz mniej wody i detergentów, aby doprowadzić mieszkanie do porządku. Sprzątaj mieszkanie raz w tygodniu, a wystarczą Ci proste, tanie środki. Jeśli zdecydujesz się na sprzątanie raz w miesiącu, wydasz więcej na silniejsze środki i stracisz na to co najmniej cały weekend, zapewne nadwyrężając przy tym plecy.

Porada 18: Sprzątaj przy świetle dziennym. Będzie to oszczędność zarówno prądu, jak i Twojego wzroku. Nie ma co ukrywać – aby porządnie wysprzątać pomieszczenie, musimy dobrze widzieć każdy jego kąt, chociażby w celu dokładnego wytarcia kurzu. Lepiej robić to w ciągu dnia, kiedy wszystko dobrze widać. Za taki zabieg podziękuje nam również nasz wzrok, którego nie będziemy musieli nadmiernie wysilać zaglądając w zaciemnione kąty.

Jeśli wykorzystasz przynajmniej część naszych porad, wydatki związane z wiosennymi i przedświątecznymi porządkami na pewno Cię nie przerosną. Co więcej, być może zaoszczędzona kwota pozwoli Ci kupić komuś bliskiemu wymarzony wielkanocny prezent?

Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.