DORADCA KLIENTA

NIE OTRZYMAŁEŚ PIT-11 OD PRACODAWCY? SPRAWDŹ, CO ROBIĆ!

3 KWIETNIA 2017

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom PIT-11 do końca lutego. Na podstawie PIT-11 wypełniają oni deklarację podatkową (PIT-36 lub PIT-37). Co robić, jeśli nie otrzymałeś PIT-11 od pracodawcy, a termin złożenia deklaracji podatkowej nieuchronnie się zbliża?

rozliczenie podatkowe - pit nie przyszedł na czas? co robić?

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11 do końca lutego

Pracodawca ma obowiązek przekazać swojemu pracownikowi PIT-11, który stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Stanowi on bowiem niezbędne źródło wiedzy, potrzebne do sporządzenia rocznego zeznania podatkowego i wypełnienia deklaracji PIT-37 lub PIT-36.

Co więcej, pracodawca ma również obowiązek przekazania dokumentu PIT-11 do urzędu skarbowego podatnika. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pracodawcy mają czas na wysłanie pracownikom PIT-11 do końca lutego. W zależności od formy wysyłki, w drugim tygodniu marca każdy pracownik powinien już być w posiadaniu dokumentu PIT-11. Nie wszyscy jednak otrzymali obowiązkowy dokument.

Nie otrzymałeś PIT-11? I tak musisz rozliczyć podatek!

Fakt, iż nie otrzymaliśmy od pracodawcy PIT-u nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia rocznego. Wciąż obowiązują nas takie same terminy złożenia deklaracji w fiskusie. Oficjalny termin mija z końcem kwietnia każdego roku - w praktyce, jeśli ta data wypada w dzień wolny, czas na złożenie deklaracji mamy do najbliższego kolejnego dnia roboczego.

Jak w rozliczyć się bez PIT-11?

Poniżej podpowiadamy, jakie kolejne działania podejmować, aby złożyć zeznanie podatkowe w terminie, mimo iż nie otrzymaliśmy od pracodawcy PIT-11.

Interwencja u pracodawcy w sprawie PIT-11

W przypadku, gdy nie otrzymałeś PIT-11 od pracodawcy, na początek najlepiej na początek podjąć interwencję u pracodawcy i skontaktować się z działem kadr i płac. Może się bowiem okazać, że przesyłka zaginęła na poczcie lub odebrał ją sąsiad. W takiej sytuacji możemy poprosić pracodawcę o drugi egzemplarz.

Zaginięcie przesyłki z naszymi danymi osobowymi nie jest jednak pożądaną sytuacją, dlatego obecnie pracodawcy coraz częściej decydują się na osobiste wręczenie dokumentu lub wysłanie go drogą elektroniczną – przepisy nic bowiem nie mówią o formie dostarczenia dokumentu.

Jeśli takie rozwiązanie nie pomoże, możemy napisać oficjalne ponaglenie i wysłać je do pracodawcy listem poleconym.

Zgłoszenie braku PIT-11 do urzędu skarbowego

Jeśli nie otrzymaliśmy PIT-11 od pracodawcy, możemy ten fakt zgłosić w urzędzie skarbowym. Dla pracodawcy niespełnienie obowiązku wysłania dokumentu pracownikowi będzie się wiązało z odpowiedzialnością karną skarbową. Nałożona kara może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nie rozwiązuje to jednak problemu pracownika, na którym wciąż ciąży obowiązek rozliczenia z urzędem skarbowym bez podstawowych dokumentów.

Złożenie deklaracji z szacunkowymi kwotami bez danych z PIT-11

Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest złożenie deklaracji z szacunkowymi kwotami.

Aby ustalić roczne dochody, wystarczy spojrzeć na swoją umowę o pracę lub wyciąg z konta bankowego. Problem pojawia się jednak, gdy trzeba uzupełnić wysokość odprowadzanych zaliczek na podatek dochodowy lub składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Takie informacje znajdziemy na tzw. paskach wynagrodzeń, jednak nie każdy otrzymuje je od pracodawcy. Wszystkie zaliczki i składki powinny być wyszczególnione również na druku RMUA. Jeśli mamy możliwość otrzymania takiego druku za każdy miesiąc roku podatkowego, samodzielne rozliczenie nie powinno stanowić problemu.

Jeśli nie posiadamy żadnego z tych dokumentów, pozostaje nam samodzielne wyliczenie wszystkich niezbędnych danych. Przykładowe wyliczenie znajdziesz TUTAJ. Można skorzystać również z internetowych kalkulatorów płac.

Lepiej popełnić błąd podczas takich wyliczeń, niż w ogóle nie złożyć deklaracji podatkowej. Najważniejsze, to trzymać się terminu (w tym roku na złożenie deklaracji mamy czas do 2 maja). Za niezłożenie deklaracji grozi nam grzywna od urzędu skarbowego. Brak PIT-11 od pracodawcy nie uprawnia nas do zaniechania złożenia zeznania i nie jest okolicznością łagodzącą w przypadku kary grzywny.

W przypadku samodzielnego obliczania wszystkich kwot warto dołączyć do zeznania pismo, w którym poinformujemy urzędników o tym, że nie otrzymaliśmy PIT-11 od pracodawcy. Warto dołączyć do niego również kopię dokumentów wzywających pracodawcę do przekazania nam PIT-11. Dzięki temu, jeśli w zeznaniu pojawią się jakieś błędy, unikniemy kary i wystarczy, że złożymy korektę. Fiskus wyda decyzję, w której określi prawidłową wysokość podatku.

Może się również zdarzyć, że pracodawca przekaże nam PIT-11 już po złożeniu przez nas deklaracji podatkowej. Jeśli zauważymy, że wpisane przez nas kwoty były błędne, wystarczy złożyć korektę wraz z uzasadnieniem jej przyczyn.

Na skorygowanie zeznania podatkowego mamy czas przez 5 lat od końca roku, w którym zeznanie zostało złożone.

Zaświadczenie od urzędu skarbowego

Najpewniejszym źródłem informacji na temat naszych dochodów i odprowadzanych przez nas składek jest właśnie urząd skarbowy. Dlatego, jeśli obawiamy się samodzielnie wyliczać składki, możemy zwrócić się do urzędu o wydanie odpowiedniego zaświadczenia. Urząd ma obowiązek wydać nam zaświadczenie, które potwierdzi fakty lub stan prawny, wynikające z prowadzonych przez urząd rejestrów i ewidencji.

Jeśli okaże się, że z dokumentów zgromadzonych przez urząd skarbowy wciąż nic nie wynika, będzie to oznaczało, że pracodawca nie odprowadzał za nas zaliczek na podatek dochodowy. W praktyce oznacza to, iż otrzymywaliśmy wynagrodzenie, za które pracodawca nie odprowadzał podatku. W takiej sytuacji podatek od otrzymanych wynagrodzeń pracownik musi zapłacić z własnej kieszeni.


Jeśli wciąż nie otrzymałeś od pracodawcy PIT-11, najwyższy czas, aby zacząć interweniować w tej sprawie. Pamiętaj, że nieotrzymanie dokumentu nie zwalnia Cię od złożenia deklaracji podatkowej w terminie!


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.