DORADCA KLIENTA

OSZCZĘDZANIE - ZWYCZAJE I POSTAWY POLAKÓW

6 CZERWCA 2016

Oszczędzamy po to, aby osiągać konkretne cele, a także w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. Oszczędności Polaków należą jednak do najniższych w Europie. Główną przyczyną są niskie zarobki naszych rodaków. Jak wyglądają zwyczaje oszczędnościowe Polaków? Czy Ty również należysz do najliczniejszej grupy konsumujących? Zapoznaj się z raportem!

pieniądze

We wrześniu 2015 roku agencja TNS Polska przeprowadziła na zlecenie PKO Banku Polskiego badanie „Oszczędzanie – postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa”. Celem było poznanie nie tylko zwyczajów oszczędnościowych Polaków, ale również ich wiedzy w kwestii lokowania pieniędzy. W badaniu porównywano postawy Polaków z grupą osób zamożnych, w poniższym artykule skupimy się jednak na charakterystyce statystycznego Polaka. Z całością raportu możecie zapoznać się klikając w powyższy link.

Oszczędności polskich gospodarstw domowych

Jak Polacy oceniają wyniki swojego budżetu domowego? Niestety w większości negatywnie. 16% badanych zaznacza, że ledwie starcza im pieniędzy, a ogromna grupa, aż 42% badanych, wszystko przeznacza na bieżące potrzeby. 33% osób twierdzi, że od czasu do czasu udaje im się coś zaoszczędzić. Jedynie 9% deklaruje, że regularnie coś odkłada.

Jaką kwotę miesięcznie udaje się odłożyć oszczędzającym? W przypadku 35% osób jest to kwota nieprzekraczająca 100 zł. 27% badanych deklaruje oszczędności w wysokości od 101 do 200 zł, a 13% od 201 do 500 zł. Jedynie 6% badanych oszczędza miesięcznie więcej niż 500 zł.

Jak z kolei Polacy szacują całkowite oszczędności swojego gospodarstwa domowego? Największa grupa ocenia je na poziomie do 1000 zł (aż 38% badanych), 14% badanych uważa, że jest to suma do 5000 zł. 6% posiada oszczędności do 10000 zł, natomiast nieco większa grupa: aż 9% Polaków szacuje całkowitą kwotę swoich oszczędności na więcej niż 10000zł – jest to z pewnością grupa osób, które oszczędzają regularnie. Niestety aż 34% pytanych nie potrafiło oszacować wartości wszystkich swoich oszczędności.

Co ciekawe, aż 11% Polaków w ogóle nie korzysta z usług banków. Najpopularniejsze banki wśród obywateli naszego kraju to: PKO BP (25%), Bank Pekao (13%), ING (12%), Bank Zachodni WBK (10%) i Alior Bank (7%).

Postawy Polaków wobec oszczędzania

Sposoby lokowania oszczędności

Jakie sposoby lokowania oszczędności są znane obywatelom naszego kraju? 93% wspomniało o koncie osobistym, 41% o lokacie terminowej, 40% o rachunku oszczędnościowym, 22% wymieniło działki i nieruchomości, natomiast aż 7% przyznało, że nie zna żadnych sposobów.

Gdzie Polacy, którzy na chwilę obecną nie są w stanie oszczędzać, chcieliby ulokować oszczędności, gdyby je posiadali? 42% stawia na przetrzymywanie pieniędzy na koncie osobistym. 24% wybrałoby lokatę terminową, a 13% rachunek oszczędnościowy. Reszta opcji nie cieszy się zbyt dużą popularnością. 3% postawiłoby na akcje spółek giełdowych, 2% na lokatę z funduszem inwestycyjnym, 1% na nieruchomości. Co ciekawe, 1% badanych trzymałoby gotówkę w domu.

Gdzie Polacy najchętniej lokowaliby oszczędności

Z czego moglibyśmy zrezygnować?

W związku z tym, że niemal 60% Polaków deklaruje, że nie jest w stanie odłożyć miesięcznie ani grosza, naszych rodaków zapytano również o to, z czego byliby w stanie zrezygnować, aby móc odłożyć nieco pieniędzy.

Największa grupa (aż 25% osób) stwierdziła, iż zrezygnowałaby z różnego rodzaju wyjazdów i wakacji. 20% osób wybrałoby oszczędzanie na ubraniach. 13% byłoby w stanie zrezygnować z rozrywek oferowanych przez kina i teatry. 9% badanych wybrałoby tańsze kosmetyki. 9% zadeklarowało oszczędzanie na szeroko pojętej rozrywce i przyjemnościach.

Co motywuje i zachęca?

Co potrafi zmotywować Polaków do oszczędzania? Największą grupę, niemal 50% badanych, do oszczędzania zmotywowałyby (co wydaje się oczywiste) wyższe zarobki. Jedna czwarta badanych byłaby w stanie chętniej podjąć się oszczędzania, gdyby oferty były nieco korzystniejsze. 23% osób musi mieć konkretny cel, aby być w stanie się zmotywować. Na czwartym miejscu znalazła się możliwość szybkiego wycofania środków – aż 21% Polaków ceni sobie elastyczność wybranej oferty.

Oszczędzanie na emeryturę

Połowa badanych twierdzi, że na początku kariery zawodowej nie ma sensu myśleć o emeryturze i odkładać pieniędzy w celu zabezpieczenia swojej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej. Na szczęście jednak badani zdają sobie sprawę, że prędzej czy później trzeba będzie rozpocząć oszczędzanie. Niemal 60% osób ma świadomość tego, ze każdy powinien dodatkowo odkładać pieniądze na emeryturę.

Nastroje są jednak negatywne. Niemal 90% osób twierdzi, że to państwo powinno zadbać o nasze emerytury i zapewnić nam godną starość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym oszczędzania Polaków na emeryturę.

Grupa konsumujących

W badaniu zaproponowano również podział Polaków na konkretne segmenty. W segmentach znalazły się osoby cechujące się podobnym podejściem do oszczędzania.

Największą grupą są konsumujący – stanowią aż 33% badanych.

Czym charakteryzuje się owa najliczniejsza grupa? Są to osoby, które nie oszczędzają, ponieważ nie stać ich na to w obecnej sytuacji życiowej – całą ich uwagę pochłania zaspokajanie bieżących potrzeb.

Jeśli chodzi o produkty oszczędnościowe, nie interesują się oni zupełnie produktami długoterminowymi. Jako jedyni, mając wybór między lokatą długoterminową, a kontem oszczędnościowym, wybrali to drugie. Najczęściej ze wszystkich pragną również stawiać na niższy, lecz pewny zysk.

Jedynie 3% osób z tej grupy deklaruje, że od czasu do czasu udaje im się coś zaoszczędzić, a nikt nie zadeklarował regularnych oszczędności. Bariery w drodze do oszczędzania to najczęściej brak konsekwencji w trzymaniu się obranego celu, brak umiejętności długoterminowego oszczędzania i odmawiania sobie przyjemności.

Aż 25% osób z owego segmentu cechuje również kompleks wynikający z niskich dochodów – poczucie, że nie wiedzie im się dobrze. Poziom dochodu owej grupy jest niski, 36% osób zarabia mniej niż 2000 zł. Maksymalna kwota możliwa do odłożenia, gdyby zaszła taka potrzeba, to 65 zł miesięcznie. Grupę charakteryzuje również poczucie braku możliwości większego ograniczenia swoich wydatków na cele oszczędzania.Jak wynika z raportu, Polacy oszczędzają rzadko i niewiele. Często wiąże się to z oczywistym powodem, czyli niską pensją, z ledwością pokrywającą codzienne wydatki. Posiadanie oszczędności jest jednak bardzo istotne.

Dla osób zarabiających niewiele najlepszym rozwiązaniem jest próba zmniejszenia codziennych wydatków na prąd czy wodę, dobra organizacja budżetu domowego i wprowadzenie pewnych ograniczeń, jeśli chodzi o zakupy czy wydatki na rozrywki. Najważniejszy w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak gospodarować swoim budżetem domowym, aby każdego miesiąca zaoszczędzić nieco pieniędzy, zapoznaj się na naszym artykułem na temat organizacji budżetu domowego. Znajdziesz tam również kilka interesujących porad na temat oszczędzania energii! Przydatny może okazać się również artykuł o oszczędzaniu wody.Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.