DORADCA KLIENTA

ŚCIĄGANIE ZALEGŁOŚCI PRZEZ FISKUS - JAK TO DZIAŁA?

30 PAŹDZIERNIKA 2018

Ministerstwo Finansów podaje, że w zeszłym roku uszczelniło system podatkowy, zmniejszając ilość nieściągniętego VAT-u do kilkunastu procent. Jednocześnie resort chwali się większa skutecznością kontroli skarbowych, podczas których praktycznie co druga pozwala na egzekucję należności, czyli o 8% więcej niż miało to miejsce w latach wcześniejszych. Kiedy jednak urząd skarbowy może zapukać do drzwi i jak wygląda ściąganie zaległych podatków lub płatności?

sciaganie zaleglosci przez fiskus

Egzekucja zaległości, kar i grzywien

Organy podatkowe dokonują egzekucji administracyjnej nie tylko w przypadku zaległych lub niezapłaconych podatków, ale także wszelakich kar pieniężnych, które wymierzane są przez organy państwowe. W efekcie również grzywny wystawiane przez straż miejską lub policję podlegają pod kompetencje naczelnika lokalnego urzędu skarbowego.

Niezależnie od rodzaju egzekucji, we wszystkich przypadkach działania urzędnicze wyglądają niemalże identycznie. Przed podjęciem egzekucji, podatnik zostaje wezwany do zapłaty w formie pisemnego upomnienia. Dodatkowo fiskus może nałożyć stosowane kary dodatkowe, a ich wachlarz jest dosyć szeroki. Dotyczą uchylania się od opodatkowania, nieskładania deklaracji we właściwych terminach, zatajania dochodów i tym podobnych. W większości wypadków pierwszy mandat skarbowy oscyluje na kwotę około 300 złotych. W przypadku spraw dotyczących poważniejszych nadużyć i przestępstw skarbowych o ostatecznym rozwiązaniu i wysokości kary decydować będzie odpowiedni sąd.

Utrudnianie egzekucji grozi nałożeniem dodatkowych kar przez fiskus

Egzekucja zostaje umorzona w momencie kiedy podatnik zwrócić należne wobec fiskusa zobowiązania. Jeżeli jednak tego nie uczyni lub będzie starał się utrudnić egzekucję w jakikolwiek inny sposób musi się liczyć z ryzykiem nałożenia dodatkowych kar finansowych (tym razem już do wysokości 3,8 tys. zł).

W skrajnych przypadkach o formie kary zdecydować mogą również sądy, które podobne kwestie rozwiązują między innymi przez nałożenie kary w formie pracy społecznej trwającej od dziesięciu dni do nawet kilku miesięcy. W ten sposób „odrabia” swoje niespłacone zobowiązania.

Sąd może zdecydować również o wykonaniu zastępczej kary pozbawienia wolności – ma to miejsce gdy nie da się ściągnąć grzywny, a wspomniane pozbawienie wolności nie może być dłuższe niż trzy miesiące (znajduje jedynie zastosowanie w przypadku osób, których stan zdrowotny pozwala na odbycie kary).

Skuteczność egzekucji wynosi prawie 50%

Osoby liczące na to, że uda im się wykręcić przed fiskusem, mogą mieć coraz większy problem. O ile w latach 2014-2015 skuteczność egzekucji wynosiła niespełna 25%, to obecnie wzrosła do prawie 50%, czyli do poziomów obserwowanych kilkanaście lat temu.

Powodem zmian jest przede wszystkim dokładniejsza walka z oszustwami podatkowymi i wspomniane na początku zacieśnianie systemu poboru państwowej daniny.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.