DORADCA KLIENTA

SKUTECZNE PLANOWANIE BUDŻETU DOMOWEGO

23 PAŹDZIERNIKA 2018

Planowanie budżetu domowego nie należy do najprostszych czynności. Czy da się go zaplanować tak, by skutecznie zmniejszyć wydatki i zyskać oszczędności? Czy prowadzenie zestawień wszystkich rachunków w Excelu jest dobrym rozwiązaniem?

skuteczne planowanie budzetu domowego

Wydawaj rozsądnie

Po opłaceniu rachunków pozostają nam środki do rozplanowania. Jak to wykonać dobrze? Przede wszystkim należy zrobić podsumowanie swoich miesięcznych wydatków. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć, na co wydajemy za dużo oraz na czym możemy zaoszczędzić. Niestety, by móc zrobić szczegółowe podsumowanie trzeba zebrać wszystkie paragony z zakupów.

Planowanie bużdetu domowego z oszczędzaniem w parze

Zarządzanie finansami nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym, gdy do rozplanowania mamy niewiele środków. Mając gotowy plan wydatków, możemy rozpisać z jakich zakupów czy inwestycji można zrezygnować w kolejnym miesiącu. Warto też zastanowić się nad zakupami w marketach lub dyskontach, tam znajdziemy więcej promocji. Pomyśl o ograniczeniu jedzenia na mieście do minimum. Małe i częste zakupy pochłaniają dużo pieniędzy. Wydaje nam się, że koszt rzędu dwóch lub pięciu złotych za ulubioną przekąskę nie zrobi nam różnic. Niestety ma to negatywny wpływ na budżet. Szczególnie wtedy, gdy często decydujemy się na takie zakupy.

Płacisz kartą? Super! Wiele banków posiada w ofercie programy oszczędnościowe dla swoich klientów. Dzięki nim możliwe są zaokrąglone transakcje za zakupy. Dla przykładu, gdy coś kosztuje 4,85 zł, to kwota zostaje zaokrąglona do pełnych 5 zł – jeśli taki limit ustalimy. W przypadku kiedy chcemy odłożyć więcej, możemy ustalić większą sumę, która będzie odkładana przy każdym zakupie. Zatem za zakup o wartości 3 zł możemy odłożyć, np. 10 zł. Nie jest powiedziane, że muszą to być kwoty zaokrąglone. Sklep otrzyma oczywiście 3 zł, a reszta trafi na Twoje konto w formie oszczędności. Taka opcja jest dostępna również przy płatnościach za granicą, gdy korzystamy z karty Revolut (jej założenie to koszt 4 zł).

Wskazówka: Zastanów się nad prowadzeniem pliku z wydatkami w Excelu. Pamiętaj, aby wpisywać do niego każdy wydatek. Pod koniec miesiąca zauważysz, ile wydajesz, a ile pieniędzy pozostaje. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz swoje wydatki.

Komunikacja miejska lub rower

Zamiast samochodu lepiej wybrać tańszy sposób przemieszczania się. Za paliwo jesteśmy w stanie wydać ponad 300 zł w miesiącu za dojazd do pracy. Dlatego też warto zastanowić się nad przemieszczaniem się komunikacją miejską. Koszt biletu miesięcznego może być nawet dwukrotnie mniejszy. Dojeżdżanie autobusem do pracy ma oczywiście swoje plusy i minusy. Jeśli zależy nam na optymalizacji kosztów, to warto rozważyć kupno biletu miesięcznego aniżeli płacić ogromne sumy za paliwo. Niestety niektórzy nie są w stanie zrezygnować z samochodu – chociażby ze względu na miejsce zamieszkania. Wtedy warto zaoferować podróż kolegom i koleżankom z pracy, które jadą w tym samym kierunku, a koszty paliwa podzielić równo między wszystkich pasażerów.

 

Optymalizacja kosztów sprawi, że zostanie nam więcej pieniędzy, które będzie można dobrze spożytkować, lub odłożyć na konto oszczędnościowe.

Szukasz konta oszczędnościowego?

Nie działaj pochopnie i zrób szczegółowe rozeznanie. Zajrzyj do naszej porównywarki finansowej, w której znajdziesz aż 19 ofert do porównania! Wybierz tą, która okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza!


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.