DORADCA KLIENTA

ZAJĘCIA KOMORNICZE A ŚWIADCZENIA URLOPOWE

24 PAŹDZIERNIKA 2019

Zajęciu komorniczemu mogą podlegać między innymi miesięczne świadczenia za wykonywaną pracę, czyli nasze wynagrodzenie, o ile jego kwota przekracza minimalny próg. Jak wygląda sprawa w przypadku dotykowych świadczeń, na przykład urlopowych? Czy środki wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych również mogą zostać zablokowane? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w poniższym artykule.

swiadczenia urlopowe a zajecia komornicze

Czy świadczenia urlopowe podlegają egzekucji komorniczej?

Według stanowiska Departamentu Prawa Pracy świadczenia, które otrzymuje pracownik na podstawie przepisów dotyczących Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie posiadają charakteru wynagrodzenia za wykonywaną pracę. W efekcie, nie mogą podlegać zajęciu komorniczemu z tego tytułu. Potrącenie obejmuje pensje, premie, nagrody oraz udziały w zysku, jednak świadczenie urlopowe ma charakter pozapłacowy. Ich celem jest realizacja potrzeb socjalnych pracownika oraz jego rodziny, pokrywając przykładowo część kosztów wakacji z dziećmi.

Ostatecznie jednak interpretacja zależy od tego, do którego artykułu kodeksu postępowania cywilnego odnosi się zajęcie komornicze. Jeżeli mowa o potraceniu wynagrodzenia za pracę, wtedy dłużnik nie ma powodów do obaw, że środki z ZFŚS zostaną zajęte. Jeżeli jednak zajęcie odwołuje się również do innych wierzytelności, wtedy komornik ma prawo zająć środki dłużnika pochodzące ze świadczeń urlopowych.

W efekcie, sprawa może być niejasna, szczególnie dla osób niezaznajomionych z prawniczym żargonem. Aby mieć pewność co do zasadności zajęcia świadczeń urlopowych, należy zapoznać się z treścią pisma komornika dotyczącego zajęcia wynagrodzenia za pracę. Dłużnik powinien sprawdzić czego dokładnie dotyczy zajęcie – jeżeli znajdzie się zapis o innych należnościach wynikających z pozostawania w stosunku pracy, wtedy wyjątkowo dopuszczana jest możliwość potrącenia również ze świadczeń wypłacanych w ramach ZFŚS.

Pracodawca musi powiadomić komornika o świadczeniu urlopowym

Według obecnego prawa, pracodawca musi poinformować komornika o miesięcznych wynagrodzeniach pracownika oraz dodatkowych dochodach z innych tytułów, czyli również o wypłaconym świadczeniu urlopowym. Nawet jeżeli w piśmie komorniczym nie znalazła się informacja o innych świadczeniach, zawiadomienie takie jest niezbędne, aby to komornik określił, czy dokonanie zajęcia będzie możliwe.

Ze strony pracodawcy jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze, pozwala mu bowiem uniknąć konsekwencji prawnych wynikających z nieprzekazaniu komornikowi wszystkich, niezbędnych informacji o wynagrodzeniu pracownika.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
11307 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
26383 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
15076 zadowolonych Klientów