FINANSE A MOTORYZACJA

DLACZEGO WOLIMY KUPOWAĆ SAMOCHODY UŻYWANE?

16 SIERPNIA 2018

Koszt zakupu nowego samochodu bezpośrednio z salonu znacznie przekracza możliwości przeciętnie zarabiającego Polaka. Co więcej, ta transakcja wydaje się niekorzystna z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, gdyż „salonówka” w pierwszych latach eksploatacji mocno traci na wartości rynkowej. Z tego powodu i ze względu na ograniczone możliwości finansowe większość z nas nadal wybiera samochody używane.

dlaczego wolimy kupowac uzywane samochody

W 2017 roku na 1 nowe auto przypadało 6 używanych

Statystyki za zeszły rok nie kłamią. Polacy wybierają przede wszystkim samochody używane, do czego zmusza przede wszystkim sytuacja ekonomiczna. Najczęściej wybierane modele przez przeciętnego Kowalskiego to:

  • pojazdy średniej klasy posiadające około 11 lat. Samochody z silnikiem benzynowym są często starsze (13 lat) od samochodów napędzanych silnikami diesla (10 lat);
  • głównie samochody niemieckie (42%), francuskie (17%) oraz japońskiej (14%);
  • najczęściej rejestrowane są Volkswageny (117 tysięcy rejestracji), Ople (105 tysięcy rejestracji) oraz Audi (76 tysięcy rejestracji) – te samochody bowiem najczęściej trafią do nas zza zachodniej granicy.

Patrząc na ceny nowych samochodów salonowych zaliczanych do „średniej klasy”, nikogo nie dziwi fakt, że w 2017 na jeden nowy samochód przypadało prawie sześć używanych. Za cieszący się ogromną popularnością wśród Polaków model Audi A4, który wyjechał prosto z salonu zapłacimy około 135 tysięcy złotych. Ten sam samochód, wyprodukowany jednak dwa lata wcześniej będzie wart już niespełna 100 tysięcy. 8-letnie Audi A4 zapłacić należy natomiast od 40 tysięcy wzwyż, czyli trzykrotnie mniej niż za model salonowy.

Biorąc pod uwagę, że średnie uposażenie pracownika netto wynosi powyżej 3500 zł miesięcznie, Kowalski musiałby odkładać na salonowe Audi A4 prawie 39 miesięcy, czyli… 3 lata. W tym samym czasie jego niemiecki sąsiad za ten sam model zapłaci 30 tysięcy EUR przy średnich zarobkach netto rzędu 2200 EUR. W jego przypadku okres odkładania na wymarzone auto prosto z salonu wynosi 14 miesięcy, czyli trochę ponad rok.

Stawiamy na używane używane, kupujemy jednak coraz więcej nowych

Chociaż zdecydowana większość Polaków cały czas stawia na  samochody używane– posiadając w swoim gospodarstwie domowym coraz więcej aut – to ciągle rośnie sprzedaż nowych pojazdów. Należy co prawda uczciwie przyznać że 70% nabywców stanowią firmy, a zaledwie 30% klienci indywidualni. W skali ostatniej dekady stosunek ten stopniowo przesuwa się jednak w kierunku tych drugich.

Według szacunkowych prognoz w tym roku na rodzimym rynku ma zostać sprzedanych ponad 500 tysięcy sztuk nowych samochodów, czyli o kilkanaście procent więcej niż w ubiegłym roku.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.