FINANSE A MOTORYZACJA

JAK PRZYGOTOWAĆ SAMOCHÓD NA WIOSNĘ? (PAMIĘTAJ O OC...)

26 LUTEGO 2018

Zimowe warunki drogowe są trudne i z pewnością nie wpływają dobrze na stan samochodu. Mrozy, wilgoć i sól na drogach mogą uszkodzić zarówno podwozie, jak i nadwozie auta. Wraz z nadejściem wiosny warto więc, w trosce o bezpieczeństwo, sprawdzić stan pojazdu i odpowiednio go odświeżyć. Jak przygotować samochód do wiosennych podróży?

jak przygotowac samochod do wiosny - komplekowy przeglad, ubezpieczenie oc

Przegląd auta po zimie

Zanim zajmiemy się mniejszymi lub większymi naprawami samochodu, po sezonie zimowym warto przede wszystkim auto dokładnie umyć.

Zimowe mrozy nie sprzyjają myciu samochodu, a poza tym wiążą się z posypywaniem dróg solą, która nie wpływa dobrze na karoserię. Dokładne oczyszczenie auta pozwoli nam sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś ubytki w lakierze lub, co gorsza, rdza.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku podwozia. Przyklejone po niego resztki śniegowego błota lub soli również sprzyjają powstawaniu rdzy. Wyczyśćmy więc auto dokładnie, aby uniknąć zniszczeń.

Oczyśćmy również wnętrze samochodu – odkurzmy je, wyczyśćmy dywaniki, sprawdźmy stan uszczelek. Sprawdźmy, czy wszelkie elementy gumowe nie uległy pęknięciom. Warto zadbać też o klimatyzację, z której teraz będziemy przecież korzystać coraz częściej. Zwróćmy też uwagę na stan wycieraczek.

Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie poziomu oleju – i jego ewentualna wymiana – płynu chłodniczego i oleju do układu wspomagania, a także kontrola płynu hamulcowego, który absorbuje wilgoć. Jeśli jakość płynu hamulcowego nie jest dobra, wpływa to negatywnie na skuteczność hamowania.

Dobrym pomysłem może być również sprawdzenie całego układu hamulcowego – sól na drogach ma na hamulce negatywny wpływ. U mechanika możemy również skontrolować ogólny stan zawieszenia i amortyzatorów, które zimą poddawane są częstym wstrząsom i mogą przez to ulec uszkodzeniom.

Wymiana opon na letnie

Pamiętajmy, że opony zimowe zużywają się szybciej w wysokiej temperaturze. Poza tym droga hamowania znacznie się wydłuża. Wymiana opon na zimowe to podstawowa kwestia bezpieczeństwa. Możemy to zrobić, kiedy tylko temperatury ustabilizują się na poziomie około 7 stopni Celsjusza.

Podczas wymiany opon powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie: sprawdzić stan opon, które zdejmujemy oraz upewnić się, że te, które zakładamy, są w dobrej kondycji.

Nierównomiernie zużyty bieżnik na oponach zimowych może świadczyć o problemach z zawieszeniem – jest to więc sygnał, aby sprawdzić jego stan. Zanim założymy nowe opony sprawdźmy, w jakim są stanie – czy nie są zbyt zużyte, czy nie pękają. Pamiętajmy o tym, że dbamy w ten sposób o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Nie warto oszczędzać na oponach.

Aktualny przegląd i ubezpieczenie OC

Zanim udamy się na pierwsze wiosenne wycieczki sprawdźmy, czy przegląd samochodu oraz ubezpieczenie OC są aktualne. Wraz z nadejściem 2018 roku wzrosły kary za brak aktualnej polisy OC – obecnie najwyższe z nich wynoszą dwukrotność pensji minimalnej.

Jeśli Twoja polisa niedługo straci ważność, zacznij szukać nowej oferty ubezpieczenia OC. Warto zadbać o to odpowiednio wcześniej, ponieważ polisy OC nie różnią się między sobą zakresem, ale ceną. Tym bardziej nie warto więc przepłacać.

Gdzie szukać najtańszych ofert OC? Możemy przeglądać oferty samodzielnie i korzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach ubezpieczycieli. Jeśli brak nam na to czasu, możemy skorzystać z porównywarki OC. Znajdziemy tam najważniejsze informacje na temat ofert, nie będzie więc konieczności przekopywania się przez często trudne do zrozumienia regulaminy i zakresy ubezpieczeń.

Tego typu ranking OC pozwala zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Dodatkowo dowiemy się, czy w danej firmie ubezpieczeniowej otrzymamy dodatkowe ubezpieczenie AC lub pakiet Assistance w opłacalnej cenie i zakresie.

W związku z tym, iż wielu kierowców niepokoi się rosnącymi cenami OC, przygotowaliśmy również specjalny Ranking stawek OC 2018.


Przygotowanie samochodu do wiosny obejmuje kilka istotnych kroków: dokładny przegląd auta, wymianę opon na letnie oraz sprawdzenie, czy nasze ubezpieczenie OC jest aktualne.

Pamiętajmy, że karę zapłacimy nawet w przypadku nieposiadania aktualnej polisy przez 1 dzień. W doborze odpowiedniej oferty pomoże nam porównywarka OC – wygodny ranking ubezpieczeń OC, w którym znajdziemy tylko najważniejsze informacje.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.