FINANSE A MOTORYZACJA

JAK UBEZPIECZYĆ AUTO PRZED WYJAZDEM ZA GRANICĘ?

19 LIPCA 2017

Wybierasz się na zagraniczne wakacje samochodem? Nie pozwól, aby Twój urlop zrujnowały problemy techniczne, kłopoty z policją lub, co gorsza, wysoki mandat. Czy w takim razie warto wykupić przed wyjazdem dodatkową polisę ubezpieczeniową? Na co zwrócić uwagę i jak dobrze przygotować się do wyprawy?

Jak ubezpieczyć auto przed wyjazdem za granicę

Przygotowanie samochodu do wyjazdu


Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto przed wyruszeniem w podróż pamiętać o załatwieniu kilku formalności.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy stan techniczny samochodu. Odpowiednio wcześniej sprawdźmy również datę ważności przeglądu technicznego – jeżeli termin niedługo upływa, wykonajmy przegląd przed wyjazdem. Zapoznajmy się również z przepisami drogowymi obowiązującymi w kraju, do którego się wybieramy.

Istotną sprawą jest również wyposażenie awaryjne samochodu. Mimo iż większość krajów podpisała konwencję, zgodnie z którą samochody, które wyjeżdżają za granicę, mogą być wyposażone według przepisów obowiązujących w kraju, w którym są zarejestrowane, warto zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowe przedmioty wymagane kraju docelowym. Dzięki temu unikniemy dyskusji z policjantami oraz, być może, wysokiego mandatu. W zależności od kraju, do którego się wybieramy, warto wziąć ze sobą: apteczkę, rękawiczki ochronne, kamizelkę odblaskową spełniającą normy EN 471, komplet żarówek, komplet bezpieczników, zapasowe koło, komplet narzędzi. Jeśli nasz samochód ma starą tablicę rejestracyjną (bez symbolu kraju), zaopatrzmy się w naklejkę „PL”. Będzie nam ona potrzebna również w przypadku wyprawy poza granice Unii Europejskiej.

Zanim wybierzemy się na urlop, skontrolujmy również ważność polis ubezpieczeniowych samochodu. Warto również rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Dlaczego? O tym poniżej.

Ubezpieczenie OC

Przed podróżą należy zorientować się, na terenie jakich krajów obowiązuje polskie OC. Warto również wziąć pod uwagę możliwość zakupu dodatkowych polis, które mogą okazać się pomocne w razie niespodziewanych kłopotów za granicą.

Gdzie obowiązuje polskie OC?

Ubezpieczenie OC wystawione przez polską firmę ubezpieczeniową obowiązuje w następujących krajach:

Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy

Zielona Karta

Zielona Karta to dokument potwierdzający, iż posiadamy ważną polisę OC. Będzie nam potrzebna, jeśli wybieramy się do któregoś z następujących krajów:

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina

W wyżej wymienionych krajach nie musimy więc nabywać dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Zieloną Kartę wydaje nam bowiem firma, w której wykupiliśmy ubezpieczenie OC. Za granicą chroni nas, podobnie jak ubezpieczenie OC na terenie Polski, przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim. 

Zielona Karta często dostępna jest za darmo i możemy otrzymać ją od razu podczas nabywania polisy OC.

Ubezpieczenie graniczne

Jeśli wybieramy się do kraju, w którym nie obowiązuje Zielona Karta lub zapomnimy wyrobić ją przed wyjazdem, musimy nabyć ubezpieczenie graniczne. Można kupić je w wariancie na 15 lub na 30 dni. Należy liczyć się z dość wysoką ceną. Co ważne, ubezpieczenie graniczne ważne jest we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, a nie tylko w kraju, w którym zostało zakupione.

Pobyt za granicą bez ubezpieczenia

Zielona Karta może nas nieco kosztować, podobnie jak ubezpieczenie graniczne. Nie warto jednak na tych kosztach oszczędzać. Pamiętajmy, że jeśli spowodujemy wypadek za granicą, zapłacimy co najmniej kilka razy więcej, niż za wcześniejsze ubezpieczenie.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AutoCasco chroni nas przed uszkodzeniem lub kradzieżą pojazdu. Od OC różni się tym, że pieniądze otrzymamy nawet wtedy, gdy to my spowodujemy wypadek lub kolizję.

Większość z nas wykupuje tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, jeśli jednak wybieramy się na zagraniczne wakacje, warto postawić również na AC. Co więcej, najlepiej wybrać jak najszerszy pakiet. Zadbajmy o to, by AutoCasco chroniło nas przed kradzieżą auta, a także znaczącymi szkodami, obejmującymi całkowitą wartość samochodu.

AC na Europę

Jeśli posiadamy już ubezpieczenie AC, może się okazać, że pakiet chroni nas tylko na terenie Polski. W takiej sytuacji zwróćmy się do naszego ubezpieczyciela o rozszerzenie pakietu na Europę.

Często jednak wykupione AC chroni nas od razu zarówno na terenie kraju, jak i na terenie Europy. Tak jest w przypadku AutoCasco w Link4 czy AXA Direct. Należy jednak zwrócić uwagę na istotny podział: AC chroni nas w razie wypadku na terenie całej Europy, jednak w przypadku kradzieży najczęściej nie będziemy objęci ochroną na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Mołdawii.

Umowę o ubezpieczenie AC podpisujemy długoterminowo - nie tylko na wakacje, ale do końca czasu obowiązywania pakietu. Zakres najlepszych pakietów OC+AC możesz dodatkowo porównać w naszym Rankingu Pakietów OC+AC.

Pakiet Assistance

Pakiet Assistance chroni nas przed różnego rodzaju awariami, które mogą nas spotkać w podróży.

Ubezpieczyciel świadczy nam pomoc oraz pokrywa wszelkie koszta przede wszystkim w zakresie:

  • holowania auta
  • zapewnienia samochodu zastępczego
  • transportu kierowcy i pasażerów
  • naprawy na miejscu
  • wymiany opony
  • zapewnienia pomocy mechanika w razie awarii lub wypadku
  • infolinię medyczną i informacyjną.


Oczywiście wszystko zależy od szerokości pakietu Assistance, na jaki się zdecydujemy.

Jeśli wybieramy się za granicę, warto zdecydować się na wykupienie pakietu Assistance. Dlaczego? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy wiedzieli, jak zachować się po wypadku czy awarii i do kogo zwrócić się o pomoc. Dodatkowe utrudnienie może stanowić bariera językowa.

Umowę ubezpieczeniową często zawiera się na rok, jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tzw. krótkoterminowy assistance. Krótkoterminową umowę możemy podpisać na okres od kilku dni do kilku miesięcy. Ubezpieczyciel nie zapyta nas o cel podróży – nieważne więc, czy będą to wakacje z rodziną, czy wyjazd na delegację.

Zanim podejmiesz decyzję w prawie wykupu ubezpieczenia, sprawdź nasz ranking pakietów OC i AC. A w naszej porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz jeszcze więcej ofert!


Zanim wybierzemy się na zagraniczne wakacje samochodem, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie pojazdu, a także dopełnienie wszelkich formalności. Jak widać, warto również wykupić dodatkowe polisy ubezpieczeniowe. Dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniej, a w razie niespodziewanej awarii czy stłuczki unikniemy niepotrzebnego stresu.

A jak Ty przygotowujesz samochód do zagranicznego wyjazdu? Uważasz, że wykupienie dodatkowych ubezpieczeń jest konieczne? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu!

Tekst: Olga GierszalZapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.