FINANSE A MOTORYZACJA

JAKIE UBEZPIECZENIE OC I AC WYBRAĆ?

8 PAŹDZIERNIKA 2015

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe. Polisa OC nie jest jednak jedyną, która może chronić nas i nasz samochód. Jeszcze więcej bezpieczeństwa zapewni nam dodatkowe ubezpieczenie AC. Czy warto postawić na dodatkową ochronę? Jakie ubezpieczenie OC i AC wybrać? Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać najtańszych ofert?

Samochód - jakie OC i AC wybrać?

Wybór ubezpieczenia komunikacyjnego

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie samochodu warto kierować się dwoma istotnymi czynnikami. Po pierwsze, poszukujmy oczywiście polisy korzystnej cenowo. Po drugie, zwróćmy również uwagę na zakres ubezpieczenia - w przypadku ubezpieczenia AC. Na początek określmy więc, jakiego zakresu ochrony oczekujemy, a następnie zapoznajmy się z ofertami dostępnymi na rynku, które spełniają nasze wymagania.

Firmy ubezpieczeniowe często proponują nam zakup pakietów OC i AC, zazwyczaj również z dodatkowym pakietem Assistance. Taki zestaw to kompleksowa ochrona nas i naszego samochodu. Sprawdźmy, co odróżnia oba ubezpieczenia i czy warto kupować je w pakiecie.

Jakie ubezpieczenie OC wybrać?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. W związku z tym zakres ubezpieczenia OC jest określony ustawowo i jest taki sam w każdej firmie ubezpieczeniowej. 

Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku OC kosztuje tyle samo. Cena ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników i może być różna w przypadku każdego kierowcy.

W związku z tym, że ceny OC nieustannie rosną, kierowcom szczególnie zależy na tym, aby znaleźć jak najtańszą polisę. Gdzie szukać i na co zwrócić uwagę?

Jak działa ubezpieczenie OC?

Zakres ubezpieczenia OC określony jest ustawowo. Ubezpieczenie działa wtedy, kiedy na skutek użytkowania samochodu wyrządzimy komuś osobową lub rzeczową szkodę. OC chroni nas nie tylko w czasie jazdy, ale również przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta, załadunku i rozładunku, zatrzymania, postoju i garażowania. 

Co ważne, ubezpieczenie OC nie jest przypisane do konkretnego kierowcy, ale do samochodu. Polisa jest uruchamiana, kiedy bierzemy udział zdarzeniu i jesteśmy uznani za winnych zdarzenia. O odszkodowanie z ubezpieczenia OC możemy starać się między innymi wtedy, gdy: doszło do zderzenia naszego pojazdu z innym, potrąciliśmy pieszego lub rowerzystę, uderzyliśmy w budynek lub obiekt publiczny (np. znak drogowy), uderzylismy w osobę lub mienie podczas otwierania lub zamykania drzwi, potrąciliśmy zwierzę, uszkodziliśmy inny pojazd podczas postoju lub garażowania (np. w wyniku samoistnego zapalenia pojazdu).

Pamiętajmy, że polisa OC służy do tego, by wypłacić odszkodowanie w związku ze szkodą, którą spowodowaliśmy. Nie otrzymamy jednak pieniędzy na naprawę własnego pojazdu - w tym celu wykupuje się ubezpieczenie AC.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

W związku z tym, że ceny ubezpieczenia OC nieustannie rosną, warto zdawać sobie sprawę z tego, co na wysokość takiej ceny wpływa. 

Przy obliczaniu wysokości składki OC pod uwagę brane są następujące elementy:

 • rocznik pojazdu,
 • pojemność silnika auta,
 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania kierowcy,
 • rok wydania prawa jazdy.

Możemy również liczyć na zniżki w związku z bezszkodową jazdą.

Powyższe czynniki wpływające na wysokość składki sprawiają, że rzadko otrzymamy podobną ofertę, co znajomy, zwracając się do tej samej firmy. Dlatego warto samodzielnie poszukać najlepszej oferty, np. korzystając z porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych.

Gdzie warto wykupić OC?

Wybierając OC pamiętajmy, że zakres ubezpieczenia jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli.  Atrakcyjne ceny oferują m.in. Link4, PZU, AXA i Aviva.

Jakie ubezpieczenie AC wybrać?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Wykupujemy je w celu zwiększenia bezpieczeństwa i przede wszystkim, aby posiadać niezbędne zabezpieczenie w sytuacji, kiedy nasz samochód zostanie uszkodzony lub skradziony.

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, Autocasco różnią się między sobą w kwestii zakresu ubezpieczenia. Dlatego też w tym przypadku tak ważne jest dokładne przeanalizowanie każdej oferty. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając najlepsze AC?

Jak działa ubezpieczenie AC?

Ubezpieczeniem AC możemy objąć swój samochód, a także jego wyposażenie standardowe i dodatkowe (pamiętajmy jednak o tym, że chęć objęcia ubezpieczeniem wyposażenia należy zgłosić składając wniosek). Ubezpieczenie Autocasco chroni przed zniszczeniem, uszkodzeniem oraz kradzieżą. Zakres ubezpieczenia uzależniony jest od oferty, na którą się zdecydujemy, a także od naszych preferencji - najczęściej możemy bowiem wybrać takie elementy, na których najbardziej nam zależy. Zakres ochrony szczegółowo wyjaśniony jest w OWU - Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Więcej na temat OWU i tego, na co w tym przypadku uważać przeczytasz w artykule "Co to jest OWU?".

Ubezpieczenie AC chroni nas przed różnymi zdarzeniami drogowymi. Najczęściej dotyczy ono: wypadku lub kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub mieniem, uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie, kradzieży pojazdu bądź jego wyposażenia, pożaru, działania zjawisk atmosfrycznych (takich jak np. powódź, grad, uderzenie pioruna).

Zakres ubezpieczenia AC może zostać przez nas rozszerzony, jeśli zdecydujemy się na dokupienie pakietu Assistance. Bardzo często ubezpieczyciele dodają do polisy AC darmowe Assistance w wersji mini. Jeśli jednak zależy nam na szerszej ochronie, warto zainteresować się pozostałymi pakietami. Ubezpieczenie Assistance przydaje się wtedy, kiedy dojdzie do powstania szkody lub awarii. Możemy wtedy liczyć na pomoc ubezpieczyciela, w takim zakresie, w jakim zostało to ustalone w umowie. Dotyczy to np. holowania samochodu, wymiany koła, dostarczenia samochodu zastępczego.

Koszt ubezpieczenia AC

Wysokość składki w przypadku ubezpieczenia AC jest, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, uzależniona od wielu czynników. Co wpływa na cenę AC? 

Parametry najczęściej brane pod uwagę przy ustalaniu ceny AC, to:

 • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu,
 • wiek właściciela pojazdu,
 • doświadczenie właściciela pojazdu,
 • miejsce użytkowania pojazdu,
 • wiek samochodu,
 • marka samochodu,
 • wartość samochodu,
 • zakres ubezpieczenia,
 • historia dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia.

Gdzie warto wykupić AC?

Wybierając ubezpieczenie AC weźmy pod uwagę dwa czynniki: cenę oraz zakres ubezpieczenia. Ofert jest wiele, postarajmy się więc znaleźć przede wszystkim tę, która da nam poczucie bezpieczeństwa. Oferty ubezpieczeniowe możemy porównywać samodzielnie lub korzystając z porównywarki ubezpieczeń OC i AC. Najszerszy pakiet AC w rozsądnej cenie oferuje Link4, jednak ofertę podobnej jakości znajdziemy również w PZU.

OC i AC w pakiecie - gdzie szukać najlepszych ofert?

Ubezpieczenia OC i AC opłaca się kupować w pakiecie - wtedy najczęściej możemy liczyć na preferencyjne warunki cenowe. Najlepsze oferty pakietów OC i AC z dodatkowym Assistance w cenie zbieramy co miesiąc w Rankingu pakietów OC i AC.

Podsumowanie: jakie OC i AC wybrać?

Wybierając ubezpieczenie OC weźmy pod uwagę cenę polisy, ponieważ zakres określony jest ustawowo. W przypadku ubezpieczenia AC czeka nas dłuższa analiza: należy bowiem wziąć pod uwagę zarówno zakres ubezpieczenia (i wybrać taki, który sprawi, że będziemy czuć się bezpiecznie), jak i cenę. Oferty możemy porównać  korzystając z  porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych lub wyszukując oferty samodzielnie.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.