FINANSE A MOTORYZACJA

KIEDY TRZEBA ZAPŁACIĆ PODATEK OD KUPNA SAMOCHODU?

28 GRUDNIA 2018

Myślisz o zakupie samochodu używanego, znajdujesz ogłoszenie, umawiasz się ze sprzedawcą, podpisujecie umowę i finalizujecie transakcję. Po czasie okazuje się jednak, że byłeś zobowiązany zapłacić podatek od kupna pojazdu. Zaskoczony? W takim razie koniecznie powinieneś poznać zasady warunkujące, kiedy należy zapłacić daninę skarbową, a kiedy od takowej opłaty jest się zwolnionym.

zakup samochodu uzywanego

Kupno samochodu używanego od prywatnego sprzedawcy

W momencie gdy sprzedawca jest osobą fizyczną i nie może wystawić faktury, z której odliczony zostałby podatek VAT, wtedy kupujący musi opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli więc zakupu nie dokonałeś w komisie, a Twój sprzedawca nie zajmuje się handlem samochodami zawodowo, to najprawdopodobniej będziesz musiał opłacić daninę skarbową. Niestety w tym przypadku nie przysługują żadne zwolnienia – z takowych skorzystać mogą jedynie osoby niepełnosprawne nabywające pojazd na prywatne potrzeby.

Kwoty podatku - informacje

Podatek od zakupu samochodu używanego lub nowego wynosi 2% i musi być opłacony w przeciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. Do urzędu skarbowego, pod który się podlega należy przesłać deklarację podatkową i samodzielnie obliczyć wysokość należnej taksy. Należy pamiętać, że urzędnicy nie przypomną nam o zbliżającym się terminie zapłaty, chętnie naliczą jednak odsetki za opóźnienie z realizacją płatności. Zakładając więc, że zakupiłeś  samochód używany za 25 tysięcy wysokość podatku wyniesie 500 złotych.

Deklarację finansową, którą musisz wypełnić w tym przypadku znaleźć można na stronie resortu finansów lub w lokalnym urzędzie skarbowym (formularz oznaczony numerem PCC-3). W przypadku gdyby pojazd stanowi własność więcej niż jednej osoby, wtedy dodatkowo wypełnia się formularz PCC-3/A.

Należy jednocześnie pamiętać, że przy wypisywaniu formularza pod uwagę bierze się rynkową cenę pojazdu, a nie rzeczywistą, która została uiszczona. W związku z tym należy przejrzeć oferty w gazetach i w Internecie i dla danego modelu, rocznika oraz wersji wyciągnąć średnią lub skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeń, który posiada własne wyliczenia dla poszczególnych pojazdów. Formularz można złożyć osobiście, przesłać listem poleconym lub obecnie również drogą elektroniczną co zdecydowanie usprawnia cały proces.

W związku z powyższym praktyka zaniżania ceny na umowie kupna samochodu używanego w tym przypadku nie przyniesie żadnych efektów i nie pozwoli kupującemu obniżyć podstawy opodatkowania. Skorzysta z tego jedynie sprzedający, który zapłaci niższy podatek dochodowy. Oczywiście w świetle prawa takie praktyki nie należą do legalnych i mogą być ścigane przez urzędy podatkowe.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6408 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14952 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8544 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.