FINANSE A MOTORYZACJA

MONITORING STYLU JAZDY: TAŃSZE OC W ZAMIAN ZA BEZPIECZNĄ JAZDĘ

19 MAJA 2017

Ceny OC ciągle rosną, w związku z czym kierowcy poszukują nowych rozwiązań umożliwiających im obniżenie kosztu ubezpieczenia. Od pewnego czasu coraz większą popularność w Polsce zyskuje monitoring stylu jazdy, który umożliwia zmniejszenie wysokości składki osobom jeżdżącym bezpiecznie i przepisowo. Na czym to polega i jakich ofert możemy się spodziewać?

Monitoring stylu jazdy

Jeśli zgodzimy się na to, aby aplikacja mobilna śledziła nasz styl jazdy, możemy liczyć na tańszą składkę OC. Brzmi zaskakująco? A jednak, rozwiązanie to za granicą stosowane jest już od 10 lat.

Dzięki monitoringowi stylu jazdy za pomocą aplikacji nawigacyjnej, bezpiecznie i przepisowo jeżdżący kierowcy mogą więc liczyć na obniżenie kosztu obowiązkowego ubezpieczenia OC, którego cena w Polsce ciągle rośnie. Kierowcy na monitoring zgadzają się dobrowolnie, tym samym przystępując do promocji. Dzięki temu mogą oni zapłacić za OC dużo mniej niż w standardowej ofercie.

Jest to również szansa dla młodych kierowców, którzy statystycznie powodują więcej wypadków. Zazwyczaj cena OC proponowana przez ubezpieczyciela dla początkujących kierowców jest bardzo wysoka. Monitoring stylu jazdy sprawia, że mogą udowodnić, iż mimo braku doświadczenia jeżdżą odpowiedzialnie i bezpiecznie, i dzięki temu obniżyć zaporową stawkę.

40% kierowców chce monitoringu

Zgodnie z ubiegłorocznym badaniem, przeprowadzonym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, 40% kierowców zgodziłoby się na zamontowanie w samochodzie urządzenia, które pozwoliłoby ubezpieczycielowi śledzić ich styl jazdy. Najwięcej chętnych znajduje się w grupie najmłodszych kierowców.

Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania za granicą, 95% zachodnich kierowców płaci składki niższe aż o 1/3. Znacznie zwiększyło się również bezpieczeństwo. Wśród kierowców w wieku od 17 do 21 lat częstotliwość szkód zmniejszyła się o 35-40%.

Warto jednak zaznaczyć, że ponad 40% badanych w zamian za monitoring stylu jazdy chce aż 40% zniżki.

Akcja „Nagradzamy Bezpiecznych”

Pionierską akcją w zakresie obniżki ceny OC za bezpieczny styl jazdy była ubiegłoroczna promocja „Nagradzamy Bezpiecznych”, zorganizowana przez firmy Yanosik i Benefia Ubezpieczenia. Popularna nawigacja, posiadająca funkcje ostrzegania o zagrożeniach i pomiarach prędkości, umożliwiała kierowcom generowanie zniżek u wybranych ubezpieczycieli.

Co należało zrobić, aby uzyskać zniżkę? Wystarczyło przejechać z poprawną prędkością przez cztery odcinkowe pomiary prędkości. Dzięki temu można było uzyskać 10% zniżki.

Co ważne, zniżki tej nie mogliśmy utracić, nawet jeśli po czterech poprawnych przejazdach na piątym przekroczyliśmy prędkość. Kierowcy nie otrzymywali więc żadnych kar.

Obecnie firma Yanosik współpracuje w tym zakresie z firmą ubezpieczeniową Ergo Hestia.

Polisa „Pay As Yu! Drive” w Ergo Hestia

Polisa OC „Pay As Yu! Drive”, czyli w skrócie „Yu!”, umożliwia nam skorzystanie z niższej ceny OC. Wszystko uzależnione jest od naszego stylu jazdy.

Polisę możemy zakupić za pośrednictwem smartfona.

Aby skorzystać ze zniżek, wystarczy zainstalować nawigację Yanosik i zgodzić się na przetwarzanie danych. Następnie aplikacja będzie śledzić nasz styl jazdy i wytypuje osoby, które zasługują na zniżki. Aplikacja ocenia płynność jazdy, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz ograniczeń wynikających ze znaków drogowych oraz to, jak kierowca zachowuje się w niebezpiecznych miejscach. System nie jest połączony z konkretnym samochodem, lecz z telefonem. Następnie możemy samodzielnie sprawdzić, jak oceniany jest nasz styl jazdy i czy możemy liczyć na zniżkę. Niestety tylko wybrani kierowcy mogą liczyć na przyznanie zniżki.

Program „Kasa Wraca” w Link 4

W ramach promocji „Kasa Wraca” po zakupie polisy OC w Link 4 w standardowej cenie również możemy zdobyć opłacalne zniżki, jeśli tylko wykażemy się bezpiecznym stylem jazdy. Zniżka zostanie nam zaoferowana w formie money-backu – firma zwróci nam część kosztów ubezpieczenia.

Aby móc skorzystać z promocji, należy zainstalować w telefonie aplikację NaviExpert, a następnie korzystać z niej w czasie jazdy samochodem.

Aplikacja monitoruje przejechany dystans, płynność jazdy, dostosowanie prędkości do warunków oraz ograniczeń, sprawdza również natężenie ruchu, a następnie odpowiednio klasyfikuję kierowcę.

Każdy, kto zakwalifikuje się do grup najbezpieczniejszych kierowców, otrzyma odpowiednią zniżkę. Premia może wynieść nawet 30%.

Wypłata, która naliczana jest za każdy miesiąc bezpiecznej jazdy, następuje po roku. Warunkiem jej otrzymania jest brak jakichkolwiek stłuczek na koncie – nie trzeba więc przedłużać polisy, aby otrzymać money-back.

Jednocześnie ubezpieczyciel zapewnia, że kierowcy, którzy nie wykażą się bezpiecznym stylem jazdy, nie będą karani za ewentualne wykroczenia. Jedyną karą będzie nieuzyskanie prawa do zniżki.

Monitorowanie stylu jazdy wciąż jest sprawą nieco kontrowersyjną, na którą wielu kierowców nie chce wyrazić zgody. Jednak w związku z tym, ze ceny ubezpieczenia OC wciąż rosną, tego typu obniżka może wkrótce okazać się bardzo atrakcyjna. Być może przy okazji na polskich drogach zrobi się nieco bezpieczniej.

Tekst: Olga Gierszal Koniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.