FINANSE A MOTORYZACJA

OD PAŹDZIERNIKA MOŻESZ JEŹDZIĆ BEZ OC!

28 WRZEŚNIA 2018

Zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia wykupionej polisy OC, gdy jechałeś do pracy lub na wycieczkę? Od 1 października nie musisz się tym przejmować. Brak posiadania wspomnianych dokumentów nie będzie już powodem do wystawienia mandatu.

mozesz jezdzic bez oc

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Konieczność wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC dla wielu kierowców było utrudnieniem. Zapominalscy musieli liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 250 złotych podczas kontroli drogowej lub nagany. Ministerstwo Cyfryzacji znalazło rozwiązanie, służby porządkowe będą mogły od 1 października tego roku sprawdzać ważność tych dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W CEPiK będą znajdowały się informacje na temat ostatniego badania technicznego pojazdu oraz ubezpieczenia OC. Zatem jeśli samochód będzie zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, bądź nie spełnia ustalonych wymagań czy norm środowiskowych, taka wiadomość zostanie odnotowana w systemie informatycznym. Zobaczymy tam również, czy dokumenty są ważne.

Jeśli policjant zdecyduje, że należy zatrzymać dowód rejestracyjny danemu kierowcy, nie musi tego robić w sposób fizyczny. Odnotowanie nieprawidłowości w systemie wystarczy, aby dokument stał się czasowo nieważny. Kierujący otrzyma jednak dodatkowo potwierdzenie zatrzymania dokumentów jak dotychczas.

Nowe przepisy obowiązują wyłącznie na terenie kraju. Wyjeżdżając na wakacje lub w podróż służbową za granicę, należy zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty. Nie następuje w tej kwestii żadna zmiana.

Informacje w CEPiK dla obywatela

Kierowca również może mieć wgląd do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dowie się wtedy, jak wygląda sytuacja jego punktów karnych, może sprawdzić stan techniczny pojazdu (np. autobusu), zobaczy wszystkie informacje na temat swojego samochodu czy motocyklu, które mieszczą się w bazie.

A co z prawem jazdy?

Mimo wprowadzonych zmian każdy kierowca ma obowiązek posiadania przy sobie ważnego prawa jazdy oraz dokumentu potwierdzającego tożsamości, czyli w większości przypadków dowodu osobistego. W tej kwestii nie zostaną wprowadzone żadne zmiany.

Zadbaj o polisę OC

Jak wspominaliśmy wcześniej, zmiany w żaden sposób nie wpływają na konieczność posiadania ubezpieczenia OC. Każdy posiadacz samochodu musi zadbać w odpowiednim terminie o tę sprawę. Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Sprawdź aktualny ranking Polic OC. Gwarantujemy, że szybko znajdziesz świetną ofertę.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.