FINANSE A MOTORYZACJA

SAMOCHODY HYBRYDOWE W 2020 ROKU

3 MARCA 2020

Od 2020 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku akcyzowego od samochodów.  Wpłynęły one między innymi na obniżkę aż o 50% stawki akcyzy płaconej od pojazdów hybrydowych nieprzekraczających pojemności skokowej silnika do 3,5 l. Zobacz, czy warto zainwestować w samochód hybrydowy w 2020 roku i z jakimi kosztami jest to związane. W artykule znajdziesz również informacje o konkretnych modelach aut.

samochody hybrydowe

Niższa akcyza na samochody hybrydowe w walce z emisją spalin

Jak przyznaje polski rząd, obniżka stawki akcyzowej na coraz popularniejsze samochody hybrydowe ma zachęcić Polaków do częstszego zakupu  niskoemisyjnych samochodów. Jest to sposób walkę z nadmierną emisją spalin w naszych kraju oraz zjawiskiem smogu.

Do tej pory akcyza na samochody spalinowe wynosiła 3,1% w przypadku samochodów posiadających silni maksymalnie dwulitrowe oraz 18,6% dla pojazdów z większymi jednostkami napędowymi. Wprowadzone w 2020 roku przepisy odnośnie pojazdów hybrydowych (nieładowanych z sieci zewnętrznych) obniżyły te stawki o połowę, w związku z czym będą wynosiły teraz kolejno 1,55% i 9,3%.

Akcyzę nalicza się od cen zakupu przez podmiot importujący samochód hybrydowy (wlicza się do niej nie tylko cenę hurtową, ale również cło), z pominięciem kosztów dystrybucyjnych oraz marż należnych z tytułu podatku VAT. W efekcie realna obniżka akcyzy jest nieznacznie mniejsza i wynosi 1,5% oraz 7,3% . Dotyczy to wszystkich tych aut, które do Polski trafiły po dacie pierwszego stycznia bieżącego roku.

W przypadku pojazdów z silnikiem hybrydowym, których pojemność przekracza 3,5 litra wysokość akcyzy pozostaje niezmienna i nadal będzie wynosiła 18,6%.

Jaki samochód hybrydowy w 2020 roku wybrać?

Szukając w 2020 roku samochodu hybrydowego warto zainteresować się szczególnie modelami czterech producentów oferujących pojazdy, które będą objęte niższą akcyzą. Najpopularniejsze hybrydy na polskim rynku to nadal:

  • Toyota C-HR Hybrid (5 tysięcy sprzedanych modeli w 2019),
  • hybrydowe wersje Toyoty Auris (4,7 tys. sprzedanych),
  • Yairs (3,4 tys. sprzedanych),
  • RAV4 (3,2 tys. sprzedanych).

Wpływ ulgi akcyzowej na ceny aut hybrydowych będzie zauważalny już od najbardziej podstawowych modeli. Przykładowo najtańsza Toyota Yaris w wersji hybrydowej będzie dostępna od 68 tysięcy złotych, czyli o tysiąc złotych taniej. W przypadku Audi A6 TDI 3.0 kupiec zaoszczędzi już 24 tysiące złotych brutto, a w najdroższych modelach (Porsche Cayenne czy Panamera) oszczędności sięgną 70-80 tysięcy złotych.

Oczywiście należy pamiętać, że sprzedawcy nie musza obniżać ceny pojazdów o wartość niższej akcyzy i mogą próbować zachować część zysku dla siebie.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10233 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
23877 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
13644 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.